Predsjednik SDP-a Davor Bernardić u četvrtak je pozvao na zaustavljanje stečaja i pokretanje restrukturiranja Uljanik grupe, a za sadašnje stanje u brodogradnji prozvao je HDZ-ovu vladu koja, ističe, nema nikakvu ideju kako riješiti probleme Uljanika i 3. maja.
Temu Uljanika komentirao je i čelnik Živog zida Ivan Sinčić koji je ocijenio je u četvrtak da se premijer Andrej Plenković pokazao nesposoban riješiti problem hrvatske brodogradnje, a zbog njegove neodlučnosti i nesposobnosti problem Uljanika i 3. maja će se tjednima i mjesecima odugovlačiti, dok će radnici gladovati.
“Naš je stav da je Uljanik moguće spasiti, a 3. maj se mora spasiti”, poručio je Bernardić za N1 televiziju te istaknuo da je restrukturiranje rješenje za riječko i pulsko brodogradilište.
“Radnici žele raditi, ne žele stečaj. To se mora zaustaviti. Zemlja ide prema rasulu, oni nisu sposobni riješiti nijedan problem”, kaže šef SDP-a koji je za situaciju u brodogradilištima optužio vladajući HDZ. Da je na njegovom mjestu SDP, program restrukturiranja već bi bio u Bruxellesu, uvjeren je Bernardić.
“Od prve neisplaćene plaće prošlo je sedam mjeseci, oni nemaju ideju kako riješiti probleme. Stječe se dojam da spektakularnim uhićenjima pokušavaju skrenuti pozornost”, rekao je šef SDP-a.
Posebno mu je nedopustiv slučaj da Vlada “netransparentno odabere partnera koji dva dana poslije tvrdi da država mora podmiriti dugove”.
“Dok je SDP bio na vlasti, proizvodili su se brodovi, sada se proizvode samo afere”, ustvrdio je.
S druge strane, HDZ je prozvao upravo SDP-ovu vladu da je pred kraj vladavine dala jamstvo Uljaniku koje je potrošeno nenamjenski.
Sinčić: Zbog Plenkovićeve neodlučnosti problem Uljanika će se odugovlačiti dok će radnici gladovati
“Plenković je pokazao da je nesposoban riješiti problem hrvatske brodogradnje, pa tako i problem Uljanika i 3. maja. Zbog njegove neodlučnosti i nesposobnosti opet će se tjednima i mjesecima stvar odugovlačiti dok radnici gladuju i žive u neizvjesnosti svaki dan”, rekao je Sinčić na konferenciji za novinare.
To je nedopustivo, ovdje je potrebna državnička intervencija, poručio je Sinčić istaknuvši kako bi on, da je premijer, mijenjao Zakon o porijeklu imovine i provjerio imovinu cijele Uprave i Nadzornog odbora, ali i političara, prije svega lokalnih.
Treba pronaći taj novac i spasiti Uljanik i 3. maj, ali i cijelu hrvatsku brodogradnju koja je u teškom stanju jer je pokradena, ustvrdio je čelnik Živog zida.
Rekao je da 31 milijarda kuna, koja je uložena kroz nekoliko desetljeća u brodogradnju, nenamjenski potrošena. Nema se što tu čekati nego odmah ispitati porijeklo imovine svih uključenih, poručio je.
Smatra da je politika najodgovornija za propast brodogradilišta Uljanik i 3. maj te podsjeća da su CERN i Ministarstvo gospodarstva, a time i cijela Vlada, primali izvješća o provedenoj reviziji, koja su otkrila brojne nepravilnosti.
Sinčić: Politika je izvlačila novac, neka Horvat sam odstupi
“Politika je sama izvlačila novac, znali su kakvo je stanje, ali ipak su davali novac i činili kazneno djelo. Tolerirali su sve jer su očito od toga imali neke koristi i primili neku ‘pinku’ sa strane“, kaže Sinčić.
On ne vidi smisla u eventualnom dogovoru oporbe da se ide u opoziv ministra gospodarstva Darka Horvata, smatra da bi time samo gubili vrijeme na skupljanje potpisa.
“Oni trebaju dati ostavke sami i odmah, nisu ni trebali doći na vlast. Neka Horvat sam odstupi”, poručio je.
Branimir Bunjac podsjetio je kako država brzo i spremno intervenirala u Agrokor i brzo napisala “lex Agrokor”, pa mu je neobično da Vladi za spas Uljanik grupe treba toliko vremena.
Je li razlog to što se iz Agrokora mogao izvući novac, a s brodogradnjom se zapravo davno oprostilo? Je li postojao plan uništenja brodogradnje još od ulaska u EU? Ako se ne mogu spasiti Uljanik i 3. maj, što će biti s ostalim brodogradilištima, što će biti s Brodosplitom”, zapitao je,
Ovo je tek prvo poluvrijeme, ubrzo slijedi drugo poluvrijeme, nestat će cijela brodogradnja, ali i pozicija Hrvatske kao pomorske zemlje, poručio je Bunjac.
Tekst se nastavlja ispod oglasa