(VIDEO) Bivši direktor prodaje Uljanika: ‘Brodogradilište kakvo je danas ne može više nastaviti poslove i treba ga staviti u stečaj’

Foto: snimka zaslona

Opet su radnici Uljanika izašli na pulske ulice. Štrajkaju jer im nije isplaćena plaća za rujan, štrajkaju jer nisu dobili odgovor kako se namjerava riješiti dramatična situacija u njihovu brodogradilištu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stoga su gosti emisije HRT-a Tema dana bili sindikalni vođe obaju škverova Uljanika Boris Cerovac i 3. maja Juraj Šoljić te stručnjak za brodogradnju i nekadašnji direktor prodaje Uljanika Mladen Klasić.

Plenković smatra da stečaj za gubitaški Uljanik nije opcija

(VIDEO) Andrej Grubišić o stanju u Uljaniku: ‘Prave žrtve su 4 milijuna Hrvata koji su prisilno dali 30 milijardi kuna u brodogradilišta’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Čini mi se da je sve skupa već odavno trebala biti završena priča. Štrajkati danas kad je već preko godinu dana Uljanik zajedno s 3. majom de facto u stečaju, nije još formalno, no on je totalno insolventan. Brodogradilište kakvo je danas ne može više nastaviti poslove i treba ga staviti u stečaj. Predstečajna nagodba vjerovnika kakva je bilo u Agrokoru, postoji samo ako postoje voljni vjerovnici koji su spremni dati svoj novac u uvjerenju da će uprava izvesti na pravi put. Toga tu apsolutno nema. Vjerovnici su kupci koji mahom odlaze i država koja je ograničena i dala je što je mogla i više ne može dati ni kune. Tu budućnosti nema. Svi planovi restrukturiranja nisu restrukturiranje nego sanacija”, ističe Klasić.

Marcel Holjevac: Uljanik je hrvatski Titanik – trebamo li svi potonuti s tvrtkom koja mjesečno po zaposlenom gubi 18.000 kuna?

Uljanik dugovao 3. maju 175 milijuna, pa mu dao dva broda koji su napravili gubitak od 466 milijuna kuna

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Moram reći da se jedino rješenje koje se može naći za oba brodogradilišta ne može se naći u lokalnoj upravi. Jedino je rješenje u Vladi RH. Sama lokalna uprava može utjecati na građevinski urbanistički plan kojeg može mijenjati prema potrebi ili željama Uljanikovaca ili nekoga tko će ga preuzeti, a sama Vlada može utjecati na druga rješenja – financijsko pitanje, strateškog partnera, pa i na program restrukturiranja. Treba inzistirati da lokalna samouprava gura i ministarstvo i Vladu da svi tražimo zajednička rješenja jer je to u interesu Hrvatske. Prava adresa gdje treba tražiti rješenje je država. Nije isključeno da idemo Zagreb, kada i što, dogovorit ćemo na štrajkaškom odboru”, tvrdi Cerovac.

Zašto HDZ želi našim, državnim novcem financirati Uljanik koji je većinom u privatnom vlasništvu?

Uljanik i IDS: 14 direktora koji su drmali brodogradilištem

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Primjer 3. maja je loš primjer restrukturiranja i ulaska potencijalnog partnera u brodogradilište. 3. maj je doveden u ovakvu situaciju sa lošim vlasnikom koji je imao povijesnu šansu da jedno brodogradilište, koje je dotad bilo u problemima, restrukturira. Štrajkom ne rješavamo plaću. Plaća ne rješava deblokadu računa. Apeliram na vjerovnike i dobavljače da sutra deblokiraju račun 3. maju na 24 sata kako bi mu udahnuli 60 dana života. Kroz pet godina restrukturiranja 3. maj je dobio lošeg vlasnika koji je nastojao izvući novce, a ne revitalizirati 3. maj i staviti ga na noge. Mi smo pokrenuli štrajk zbog neisplate plaće, ali za plaće naših radnika. ako ćemo negdje ići tražiti naše novce onda to neće biti Zagreb nego Pula”, tvrdi Šoljić u razgovoru za HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.