(VIDEO) Brze pretrage krvi u liječničkim ordinacijama za dva mjeseca

Foto: snimka zaslona

Je li život devetogodišnjeg dječaka iz Metkovića mogao biti spašen da su pedijatrijske ordinacije i Hitna pomoć imali CRP analizator?
O tome zašto ga nemaju i hoće li to promijeniti novi pravilnik koji je u izradi, danas se razgovaralo na HRT-u s Ivanom Delić, zamjenicom predsjednice Hrvatske komore medicinskih biokemičara, Vilijem Berošem, pomoćnikom ministra zdravstva, i Vikicom Krolo, predsjednicom KoHOM-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grad Metković želio je donirati uređaj za brzu analizu krvi, no Komora medicinskih biokemičara tomu se protivila.

“Rad na takvom uređaju mora biti potkrijepljen pravilnikom. Naš pravilnik iz 2005. ne pokriva sva današnja saznanja o kontroli kvalitete sustava rada na ovome uređaju”, ističe Delić i dodaje kako se ta pretraga obavlja uz pacijenta izvan laboratorija, a radi ga osoblje koje nije laboratorijsko.

“Da bi se nalazi mogli točno određivati, potrebno je regulirati sve korake”, rekla je Delić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Delić naglašava kako pravilnik govori o tome tko radi analize, o verifikaciji uređaja i usporedivosti rezultata koji se dobiju na takvom uređaju koji nije toliko precizan kao onaj u biokemijskom laboratoriju.

Beroš je istaknuo da su u Ministarstvu uvidjeli da stari pravilnik nije dostatan i krenuli u izradu novog u suradnji s Komorom medicinskih biokemičara, KOHOM-om, liječničkom komorom i Hrvatskim zavodom za hitnu medicinu.
“Novi pravilnik bit će donesen za najviše dva mjeseca”, naglasio je Beroš i dodao kako će tada biti moguće upotrebljavati te uređaje u ordinacijama.

Krolo je rekla da pozdravlja ovu promjenu s obzirom na to da je riječ o medicini 21. stoljeća.
“Ovo će nam dobro doći. Najviše nam je potrebno ovakvih aparata za brzu dijagnostiku u ambulantama hitne medicinske pomoći i u ambulantama na otocima koje su daleko od bolnica”, ističe Krolo.
Beroš je istaknuo kako je osigurano 45 milijuna kuna za 6 brzih brodica izuzetnih maritimnih sposobnosti za potrebe otoka. Na 12 punktova, duž cijele obale i na otocima, bit će kemijski analizatori koji će omogućiti procjenu je li neki bolesnik doista u hitnom stanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.