Na društvenim mrežama ismijava se instaliranje komunističke petokrake simbola zločinačkog komunizma, na neboder u Rijeci, mimo procedure, u društvu riječkog gradonačelnika Vojka Obersnela u sklopu Europske prijestolnice kulture.
Tako je viralna postala videomontaža u kojem jedina televizijska voditeljica komunističke Sjeverne Koreje s oduševljenjem izvještava kako je osim u Pyongyangu crvena komunistička zvijezda zasjala i u Rijeci.
“Dragi radnici seljaci i udarnici! Osim u Pyongyangu, crvena zvijezda zasjala je i u Rijeci! Napredna Rijeka svojim je modernim umjetničkim instalacijama pokazala ljubav prema svojoj povijesti.
Veliki vođa iskazuje divljenje riječkim vlastima! Dragi riječki udarnici, drago nam je da zajedno s DPRK koračate u modernu i naprednu budućnost!
Zaplovimo zajedno na obnovljenom Galebu u modernu i prosperitetnu budućnost! U nadi da će i Pyongyang imati svoj plast sijena, srdačno vas pozdravljamo”, govori sjevernokorejska tv voditeljica u videu.
Inače, autor instalacije velike komunističke petokrake na riječkom neboderu je političar i umjetnik Nemanja Cvijanović, koji se na posljednjim parlamentarnim izborima nalazio se na listi Možemo, a član je ekstremno lijeve Nove ljevice.
>Peović brani komunističku petokraku: ‘Vratit ćemo zvijezdi svjetlost, a Rijeci zvijezdu’
> Dr. sc. Carla Konta: ‘Rijeka se vratila u 1848. da bi propagirala Manifest Komunističke partije’
Kontroverze Europske prijestolnice kulture
Podsjetimo, dok je u javnosti trajala rasprava oko kontroverznog otvaranja programa EPK sumnjive kvalitete, državna komisija utvrdila je kako je došlo do nepravilnosti te je poništen natječaj za nabavu pozornice i audiovizualne opreme.
Tvrtku Rijeka 2020. zajednički su osnovali Grad Rijeka i Primorsko-goranska županija, sa svrhom provođenja projekta Europska prijestolnice kulture za 2020. godinu. Podsjetimo, policija sumnjiči zaposlenike Rijeke 2020, i to B.F., I.G., B.G.P., D.B., I.M. i J.P., a tvrtka kojoj se navodno pogodovalo je Studio Berar rental iz Srbije.
Nakon provedene istrage, policija kazneno tereti ukupno šest hrvatskih državljana, u dobi od 31 do 49 godina, za kaznena djela iz domene gospodarskog kriminaliteta, a prema neslužbenim informacijama, radi se o ljudima iz tvrtke Rijeka 2020, zaduženima za provedbu projekta Europska prijestolnica kulture. Tvrtka kojoj se navodno pogodovalo je Studio Berar rental iz Novog Sada, koja nije imala potvrde da nema poreznog duga prema Republici Hrvatskoj, zbog čega je morala biti isključena iz javne nabave. Slučaj je otkrila Državna komisija za kontrolu postupka javne nabave (DOKOM), koja je sve i prijavila policiji.
Za spot od 3 minute platili 550.000 kuna
Podsjetimo, ovaj projekt prvi puta se našao u središtu javnosti u ožujku prošle godine kada je objavljeno kako je za spot u trajanju od 3 minuta u kojem se pokazuju zvončar (pokladničar), astronaut, našminkani muškarac u ženskom baletnom kostimu, žena varioc, ronioc i punkerica isplaćeno 550.000 kuna. Redatelj spota bio je Dalibor Matanić, a spotom se trebao prikazati Grad Rijeka ususret otvaranju projekta. Unatoč tome spotom su dominirale uglavnom puste, napuštene ili čak derutne lokacije uz iznimku nekoliko kratkih kadrova poznatijih riječkih lokacija. Spot su inače financirale Turistička zajednica Grada Rijeke i Turistička zajednica Primorsko-goranske županije.
U sklopu projekta Rijeka 2020. – EPK, na riječkom Korzu objavljen je plakat zastave SFRJ-a, a svečano otvorenje pod motom ‘Luka različitosti’ u HNK Ivana pl. Zajca vodio je transvestit.
Tom je prilikom potpredsjednica Europske komisije za demografiju i demokraciju, HDZ-ova Dubravka Šuica uručila riječkom gradonačelniku Vojku Obersnelu plaketu koju EU dodjeljuje za iznimno kvalitetnu pripremu programa.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.