Čelnik USPDR Ajkula Prpić o crvenoj zvijezdi u Rijeci: ‘Odsustvo pijeteta prema žrtvama Domovinskog rata’

Foto: EPK Rijeka, FB, Fah, snimka zaslona; fotomontaža: Narod.hr

“Osobno sam možda i idealni svjedok transformacije crvene zvijezde. Zadnja sam generacija hrvatskih mladića koja je služila JNA. Nalazio sam se u Crnoj Gori svo vrijeme dok se u istoj kasarni okupljala rezervistička ekipa s kojom se kasnije napalo Dubrovnik. U Rijeku sam stigao 2. rujna 1991. godine, nekoliko dana kasnije, ti isti rezervisti od kojih sam mjesecima strahovao u JNA, s crvenom zvijezdom na kapama krenuli su na Konavle i Dubrovnik”, prisjeća se predsjednik Udruge Specijalne policije iz Domovinskog rata “Ajkula” Perica Prpić u razgovoru za Novi list od 22. rujna 2020. komentiravši postavljanje komunističke crvene zvijezde petokrake na Riječki neboder.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Plenkovićeva ministrica promijenila mišljenje o petokraki: Nekad tvrdila da je riječ o ‘umjetničkoj instalaciji’, sada – o ‘političkoj akciji’

> Političar Nemanja Cvijanović – autor instalacije velike komunističke petokrake, nalazio se na listi Možemo, član Nove ljevice…

“Odabir datuma instalacije zvijezde na Riječki neboder također je primjer odsustva svakog pijeteta prema žrtvama Domovinskog rata. Istaknut ću prije svega pogibiju, baš tog 20. rujna Zvonka Pavelića, prve žrtve iz redova SJP Ajkula. Ubili su ga ljudi čije je obilježje bila crvena zvijezda. Istog i tog dana raketirano je Krasno. Avioni s crvenim zvijezdama napali su marijansko svetište i civile. A tko se bolje sjeća, sjetit će se da su 19. rujna 1991. cvijećem ispraćeni tenkovi iz Beograda koji su 20. rujna počeli razarati Vukovar. Treba li dvojiti – i na tim je tenkovima bila crvena zvijezda“, ističe Prpić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“A danas se pak pitam – zbog čega ova umjetnička instalacija na krov nebodera dolazi u tajnosti? Čega se autor stidi? Pa novac je proračunski, svi smo mu mi pomogli u izradi umjetnine čija je vrijednost jednaka jednogodišnjoj prosječnoj hrvatskoj plaći. I na kraju svega – zbog čega se nešto što je umjetnost trajno skida za 15 dana. Zar se ne bi nešto što se doživljava umjetničkim viđenjem povijesti trebalo trajno nastaniti u Rijeci? Čemu toliki novac za nešto što traje dva tjedna? Ili, možda čak ni autor i financijeri ne misle tako, pita se Perica Prpić, čelnik USPDR Ajkula.

Podsjetimo, u Rijeci je u nedjelju 20. rujna, u sklopu programa Europske prijestolnice kulture, postavljena ‘umjetnička instalacija’ političara i umjetnika Nemanje Cvijanovića “Spomenik crvenoj Rijeci – samoobrambeni spomenik”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Isticanje zvijezde petokrake neprihvatljivo nam je zbog svih naših žrtava, posebno kada znamo kako se tim činom otvaraju rane obiteljima čiji su najmiliji poginuli pod tim simbolom”, priopćili su iz Ministarstva branitelja u ponedjeljak.

“Pod tim simbolom izvršena agresija na Hrvatsku i počinjeni su brojni zločini tijekom Domovinskog rata. Ministarstvo branitelja poštuje slobodu izražavanja, ali smatra da je isticanje zvijezde petokrake neprihvatljivo zbog svih žrtava koje su stradale”, upozorili su, a taj performans smatraju političkom provokacijom.

Riječki gradonačelnik Vojko Obersnel u ponedjeljak je odgovorio na izjavu ministrice Nine Obuljen Koržinek o postavljanju instalacije “Spomenik crvenoj Rijeci” rekavši da je iznenađen njezinom reakcijom posebno zato što, kako je ustvrdio, većina onoga što je navela nije točno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To nije bila politička akcija, ali je očito da su komentari na postavljanje instalacije vrlo ispolitizirani”, ustvrdio je SDP-ov Vojko Obersnel.

* Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.