(VIDEO) Grmoja: ‘Ako ne izađete na izbore za Europski parlament, to znači još jedan Mercedes u dvorištu Gabrijele Žalac’

Foto: snimka zaslona

Kakva nas kampanja očekuje uoči izbora za Europski parlament 26. svibnja? Kojim će temama političke stranke nastojati mobilizirati birače? Kakav je naš odnos prema Europskoj uniji nakon šest godina članstva? Jesu li ispunjena očekivanja građana Hrvatske?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na ta i druga pitanja u HRT-ovom Otvorenom su odgovarali Tomislav Sokol (HDZ), Tonino Picula (SDP), Tihomir Lukanić (Živi zid), Diana Topčić-Rosenberg (Amsterdamska koalicija) i Nikola Grmoja (Most).

“Mi se ne bavimo anketama i ne zanosimo se rezultatima. Na svim smo izborima ostvariti bolje rezultate od predviđenih. Sutra ćemo u 13 sati predstaviti listu. Pokazat će da nismo samo ‘dalmatinska organizacija'”, kazao je Nikola Grmoja. Dodao je kako on neće biti na listi. Međutim, kazao je kako su ovi izbori jako važni. “Ako ne izađete na izbore za Europski parlament, to znači još jedan Mercedes u dvorištu Gabrijele Žalac”, kazao je.

“Mi često promatramo EU kao nešto tuđe, što nije točno. U interesu je svih nas da građanima približimo europske teme”, smatra Tomislav Sokol (HDZ). Diana Topčić-Rosenberg izrazila je zadovoljstvo što birači prepoznaju Amsterdamsku koaliciju kao okupljajuću. Kazala je kako je njihova lista dokaz da oni u EU žele poslati – ljude.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Lista Živog zida je u završnoj fazi i bit će predstavljena u okviru rokova”, kazao je Tihomir Lukanić. “Mi smo dio novog vjetra u europskoj politici i nismo rušitelji. Važna smo ozbiljna i strukturirana organizacija koja ima program. Rušimo hohštaplere. Na čelo moraju ići sposobni, a ne podobni – to je naš moto”, dodaje.

“Rejting SDP-a u zadnjih mjesec dana polako raste. Očekujemo barem tri mandata, ali to je lakše reći nego napraviti. Naš se program sastoji od 19 točaka i vjerujem da ćemo naglašavavjući prave točke tog programa uspjeti pridobiti građane koji vjeruju u EU”, kazao je Tonino Picula.

“HDZ ima najširi bazen i siguran sam da ćemo imati najbolju listu. O tome će na vrijeme odlučiti nadležna tijela”, kazao je Tomislav Sokol. Dodao je kako je Hrvatska od ulaska u EU do 2018, povukla 28 milijardi kuna, a 18 miljardi kuna je uplatila, “dakle 10 milijardi smo u plusu. Na kraju 2017. smo imali 60 tisuća više zaposlenih nego godinu ranije”, ocijenio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>(FOTO) Plenković uoči izbora za EP dijeli lekcije o suverenizmu: ‘Neki tek sada otkrivaju pojmove poput suverenizma, domoljublja, demokršćanstva…’

>(FOTO) Plenković ishvalio sebe: ‘Svi ti akteri koji su danas antieuropske suverenističke perle, nemaju pojma, za razliku od njih ja razumijem’

Na to je reagirao Tihomir Lukanić. Kazao je kako je HDZ stranka na optuženičkoj klupi, a narod koji ovisi o nekim kohezijskim fondovima u nekoj EU – žalostan. Dodao je da 9 milijardi godišnje odlazi samo na kamatu “iz hrvatske lisnice koja je sve manje u hrvatskom džepu”. Dianu Topčić-Rosenberg posebno zanima ‘Projekt Slavonija’ ali joj nije jasno hoće li biti i kakvi će biti rezultati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na to se nadovezao Nikola Grmoja. “Hrvatska je preko Bregane prenijela samo 17 posto sredstava koja su joj bila na raspolaganju”, rekao je. Nastavio je govoriti o hitnom donošenju Zakona o financiranju političkih aktivnosti, izborne promidžbe i referenduma – “ne da bi se motivirali građani da izađu na izbore, ili da im se približe europske teme – nego radi propagande”. Dodao je kako Most nikoga nikad nije doveo na vlast, a dok je bio dio vladajuće koalicije – HDZ nije imao apsolutnu vlast.

Tomislav Sokol na optužbe Lukanića i Grmoje odgovorio je kako je Vlada smanjila zaduženost Hrvatske sa 84 na 74 posto BDP-a, a godišnji iznos kamata sa 12 na 9 milijardi kuna. Zatekli smo 9 posto ugovorenih sredstava, sad smo na 65 posto, a do kraja godine bit ćemo na 85 posto. Lukanić ga je nazvao lašcem, a Sokol mu je rekao kako je nepristojan. Što se tiče projekta Slavonija kazao je kako se radi o alociranih 2,5 milijarde eura – i jako se puno radi.

Picula je kazao kako će ključna riječ u njihovoj kampanji biti ‘ravnopravnost’ – svih članica EU-a. Ključno je pitanje shvaćaju li građani Europsku uniju kao šansu ili prijetnju, smatra. Lukanić je rekao kako im nije cilj rušiti EU iznutra. “Oni građani, njih 40 pa čak i 50 posto koji su se na referendumu izjasnili kao euroskeptici – zaslužuju da imaju svoje predstavnike u Europskom parlamentu. Živi zid je jedini koji im to nudi”, kazao je.

Grmoja je upozorio na općeniti problem izlaznosti na izbore. “Teme kojima će se Most baviti su – sigurnost migracija, ravnopravnost i borba protiv puzajuće centalizacije Bruxellesa i smanjivanja sredstava”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Amsterdamska koalicija je izrazito proeuropska. Vjerujemo da snažna Hrvatska može biti samo u snažnoj Europi. A jedino snažna Europa može odgovoriti gospodarskim izazovima današnjice. U kampanji ćemo se baviti pitanjima ljudskih prava i funkcioniranjem pravne države, digitalizacijom, ravnopravnim regionalnim razvojem i pravom na obrazovanje i zdravstvenu zaštitu”, ustvrdila je Diana Topčić-Rosenberg.

“Program HDZ-a će se baviti zaštitom nacionalnih interesa, onoliko koliko dopušta EU – sirunost i zaštita granica (ulazak u Schengen), gospodarski rast i solidarnost”, kazao je Tomislav Sokol.

Svi sugovornici su se složili kako treba motivirati građane, a posebno mlade ljude da izađu na izbore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.