(VIDEO) Iako je uhićena i smijenjena, Rimac ima pravo na plaću još godinu dana: Treba li mijenjati zakon o plaćama 6+6 mjeseci?

foto HINA/ Denis CERIÆ /dc

Prema sadašnjem zakonu dužnosnici koji su kazneno progonjeni zbog sumnje na korupciju imaju pravo primati plaću 6+6 mjeseci nakon prestanka mandata. Postavlja se pitanje je li to moralno?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bivša gradonačelnica Knina iz redova HDZ-a Josipa Rimac u petak je smijenjena s mjesta državne tajnice Ministarstva uprave nakon što je uhićena pod sumnjom za trgovinu utjecajem i primanje mita. Međutim, i dalje može primati plaću po modelu 6+6, što znači da bi joj narednih godinu dana Ministarstvo isplatilo ukupno 135.000 kuna neto.

Njena plaća iznosi oko 15.000 kuna, što znači da bi za prvih pola godine mogla primiti oko 90.000 kuna, dok bi joj narednih pola godine plaća bila upola smanjena pa bi primila 45.000 kuna za drugu polovicu godine, donosi šibenik.in.

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović izjavio je da bi trebalo mijenjati zakon. Komentirajući slučaj Josipe Rimac, koja je uhićena zbog umješanosti u aferu “vjetroelektrane”, ministar je potvrdno odgovorio na pitanje bi li trebalo mijenjati zakon kako bi političari koje se kazneno goni zbog korupcije ostali bez prava na plaću 6+6 mjeseci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Zakon bi trebalo mijenjati, a osobe koje se kazneni progoni zbog sumnje na korupciju ostale bi bez naknade ako bi im se potvrdila optužnica, rekao je Davor Božinović nakon potpisivanja ugovora o dodjeli nepovratnih sredstava za projekte koji se financiraju iz fondova EU-a, prenosi HRT.

Upitan o kompromitiranoj akciji u slučaju prisluškivanja Josipe Rimac, Božinović je istaknuo kako je to posao policije.

– Što se tiče policije, USKOK-a i svih tijela istraživanja i progona, oni imaju potpunu slobodu i neovisnost. Siguran sam da će po tom pitanju učiniti sve što je u njihovoj nadležnosti, kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje je li moralno da dužnosnici koji se sumnjiče za korupciju koriste mjeru 6+6, premijer Andrej Plenković je odgovorio da je trenutno takav zakonski okvir.

– Mislim da je to krajnje neobična situacija. Ne imenujete ljude na dužnosti da bi se bavili nekakvim poslovima koji su nevezani za njihove nadležnosti, vi ih imenujete da bi se bavili onim čime se trebaju baviti. A ovo je očito bilo apsolutno s one strane zakona, ustvrdio je Plenković.

Premijer je rekao da tek treba vidjeti hoće li Rimac tražiti ta prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Taj propis postoji zbog toga da ne odete iz ministarstva X u firmu Y kojoj bi na neki način moglo pogodovati to što ste radili u ministarstvu. To se zove tzv. cooling off period. Ovo je neka druga vrsta cooling offa, istaknuo je Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.