Najdugovječniji pedagoški program u nekom hrvatskom muzeju – krapinska Ljetna geološka škola – održava se i ove godine. Sve radionice s osnovama geologije i paleontologije organizirane su na otvorenom.
Krapinska djeca o prapovijesti uče u blizini Muzeja neandertalaca. Dvadesetak vrijednih istraživača najviše voli radionicu potrage za fosilima.
– Prvo morate osigurati da nema ničeg opasnog, kao na primjer kopriva. Onda počnete kopati. Čim vidite oblik, kao na primjer otisak školjke, onda možete reći da ste našli fosil. Ja sam našao rude željeza, kaže David Žlepalo za HRT.
– Našla sam minerale, male dijamantiće. U kamenu. Morala sam ga jako lupiti da se strgne. Jako sam ponosna. To nosimo doma, kaže Alessia Anić Ćurko.
Krapinske pješčenjačke stijene i danas su bogat izvor nalaza iz prapovijesti.
– Pronašli smo tragove školjaka pa oni mogu upoznati da je ovdje nekad bilo more, ističe viša muzejska pedagodinja u Muzeju krapinskih neandertalaca Lorka Lončarić Uvodić.
Škola traje pet dana, na otvorenom, s ograničenim brojem budućih znanstvenika.
– Najviše djece je iz Krapine i okolice, međutim, program je ostao isti, pedagoške radionice na temu prapovijesti, geologije, paleontologije, minerala i fosila i neizostavnog našeg krapinskog pračovjeka, objašnjava voditelj Muzeja krapinskih neandertalaca Jurica Sabol.
A svaki pronalazak može se odnijeti kući, za uspomenu na 21. Ljetnu geološku školu.
* Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hrt
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.