Ministar gospodarstva, malog i srednjega poduzetništva i obrta Darko Horvat za središnji Dnevnik HRT-a ocijenio je posjet premijera 3. maju kao konkretnu namjeru da se rehabilitira proces gradnje u toj tvrtki.
Istaknuo je da bi se na sjednici Vlade 22. kolovoza trebale donijeti dvije ključne odluke – “prva kojom će se osigurati deblokada računa, a druga kojom će se osigurati proces proizvodnje”.
Naglasio je da se radi sve kako bi se s procesom međufinanciranja krenulo nakon sjednice Vlade 22. kolovoza.
“Ono što u ovom trenutku ide u prilog svim akterima ovoga procesa je da su ugovori o izgradnji, opremanju ili završetku izgradnje tri broda – stornirani. Do trenutka dok se ti ugovori ne obnove, nema nikakvog dodatnog troška. Željeli bismo da u procesu definiranja konkretnog troška znamo točno koliki će biti trošak izgradnje ili dovršetka brodova. Kada Uprava s naručiteljima sklopi konkretne uvjete, odnosno definira po kojoj cijeni će se ti brodovi prodati naručiteljima, znat će se razlika. Tada ću transparentno, kao i do sada, izaći s tom brojkom pred hrvatske građane”, rekao je Horvat.
Izjavio je i da se računa s tim da će u državnom proračunu biti dodatnog prihoda.
“Razlika između onoga što želimo investirati u završetak tih brodova i onoga što očekujemo u prodajnoj aktivnosti bit će oko 40-ak milijuna kuna”, rekao je Horvat.
Zašto Vlada spašava 3. maj, a ne i Uljanik?
Na pitanje zašto Vlada spašava 3. maj, a ne i Uljanik, Horvat je izjavio “da su lani u listopadu nakon tri sastanka s naručiteljima bili vrlo blizu potpisa memoranduma s kojima bi se nastavio kontinuitet i završetak tih brodova u Puli”.
“Nakon toga dogodile su se određene sindikalne akcije koje su naručitelje odvratile od mogućnosti da se brodovi završavaju u Puli. Na potpuno isti način krećemo na rehabilitaciju brodogradilišta u Rijeci. U ovome je trenutku i s Upravom i sa sindikatima i s radnicima potpuno drugačija atmosfera i potpuno drugačiji ritam pregovora”, rekao je Horvat.
“Uz kontinuitet izdavanja jamstava, neka bude i kontinuitet izgradnje brodova”
Govoreći o Brodosplitu rekao je da je Tomislavu Debeljaku izdano jamstvo za novogradnju.
– Cijelo vrijeme zagovaramo tendenciju da kontinuitet u izdavanju jamstava bude popraćen kontinuitetom izgradnje brodova, isporukom i povratkom tih jamstava u državni proračun.
“Dionica Petrokemije je bila 10 kuna, a danas je 66 kuna”
Osvrnuo se i na upravljanje kutinskom Petrokemijom.
“U trenutku kada smo zaključili privatizacijski ciklus vrijednost dionice bila je 10 kuna. Danas burzovno dionica Petrokemije vrijedi negdje oko 66 kuna. Želja je i namjera da i tih 17,8% vlasništva država u jednom trenutku stavi u privatne ruke, ali ne kada je vrijednost dionica 66 kuna. Želimo da dionica dobije svoju tržnu vrijednost iznad 100 kuna i tada ćemo raspolagati s portfeljom države u Petrokemiji.”
Odgovarajući na pitanja o privatizaciji nekih državnih portfelja kazao je kako želi da Hrvatska iz svog portfelja istisne prvo ona trgovačka društva u kojima ima pakete temeljem kojih ne može utjecati na menadžerske odluke.
“Dakle, sva ona trgovačka društva u kojima država ima 3, 5 ili do 10% vlasništva otići će u prodaju. Mislim da u ovome trenutku nema smisla imati participaciju državnog vlasništva u takvim trgovačkim društvima. Nakon toga, kada se riješimo onih koji su trenutačno problem za državni proračun, razgovarat ćemo i o nekim drugim trgovačkim društvima.”
Horvat o Karamarku: Svaki član HDZ-a ima pravo ući u izborni proces
Ministar Horvat govorio je i o najavi bivšeg predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka da bi se ponovno mogao kandidirati za stranačkog čelnika.
“Svaki član HDZ-a u nastupajućim unutarstranačkim izborima ima potpuno pravo i puni legitimitet ući u izborni proces, pa i za mjesto predsjednika HDZ-a. Kolege Karamarka jedno duže vrijeme nije bilo u politici. Na koji način će on raditi rehabilitaciju tog svog stranačkog portfelja, to ćemo vidjeti u idućih godinu dana”, izjavio je Horvat za HRT.