Ministar zdravstva Milan Kujundžić gostovao je u HRT-ovoj emisiji “Nedjeljom u dva”. Odgovarajući na pitanja u vezi sa smrću devetogodišnjeg dječaka u Metkoviću, kazao je da se doista radi o tragediji te da će sutra ujutro inspekcija Ministarstva zdravstva vidjeti što se događalo u Splitu i Metkoviću, gdje se dječak liječio.
“Strašno je izgubiti dijete bilo kada, a posebno dijete koje je do prije 10-ak dana bilo zdravo i ostaje u zraku je li se moglo više i je li propušten trenutak kada se moglo to prepoznati. Obavio sam brojne razgovore na tu temu. No treba službeno vidjeti gdje i kada se moglo prepoznati da je došlo do pogoršanja i je li se dijete trebalo uputiti u bolnicu”, rekao je Kujundžić i istaknuo da ne može prejudicirati. “Uistinu ostaje duboka bol i upućujem iskrenu sućut obitelji”, dodao je.
“U Samoboru je moguće napraviti test ima li dijete u krvi i nosnom brisu bakteriju ili nema”, kazao je urednik i voditelj Aleksandar Stanković, istaknuvši da to nije moguće učiniti u Metkoviću. Kujundžić tvrdi da “je nemoguće da se to ondje ne može napraviti, da je tako loše organiziran Dom zdravlja. Ovdje se ne radi o nekoj pretrazi, već o tome gdje se moglo, pretpostavljam, prepoznati da dolazi do izrazitog pogoršanja stanja djeteta i kada treba obaviti pretrage. Ako se nisu mogle učiniti u Metkoviću, mogle su se u jedan sat udaljenom Splitu ili Dubrovniku. Prema onom što sam doznao, čini mi se, da se u svakom slučaju trebalo prije intervenirati”.
Na pitanje hoće li snositi odgovornost ako se pokaže da je sustav zakazao, Kujundžić je rekao: “U svakom slučaju, ako bi se vidjelo da je sustav zakazao, onda je to odgovornost mene koji sam na vrhu tog sustava i drugih koji su ispod. Ne želim braniti sustav. On ima slabosti koje popravljamo. No u ovome slučaju je stvar osobne odgovornosti. S druge strane, u Metkoviću u subotu prijepodne imaju dežurstvo u laboratoriju”, istaknuo je.
U Omišu je jučer održan i skup potpore 4-godišnjoj Nori Rogošić koja boluje od spinalne mišićne atrofije. Naime, ona još nije dobila lijek koji bi joj mogao pomoći. Ministar Kujundžić rekao je da je upoznat s time. “Svi bismo željeli dati djeci najviše što se može u određenom trenutku, ali indikacije ne postavlja ministar, već tijela na razini komisija HZZO-a, na razini centara u kojima se takva djeca liječe i algoritama u svjetskoj medicini, kazao je među ostalim. “Do prije nekoliko mjeseci nigdje nije davana Spinraza djeci na respiratoru, ali onda su neke države počele”, dodao je.
Govoreći o dijabetičarima i nekim njihovim strahovanjima da će ubuduće snositi dio cijene inzulina, Kujundžić kaže: “Isti je tretman inzulina i bilo kojeg drugog lijeka u Hrvatskoj”. Objasnio je da “ne postoji mogućnost da bolesnik ne dobije besplatno lijek, kao neki drugi koji se naplaćuje”.
Govorio je i o depresiji i istaknuo da će ta bolest preplaviti svijet.
“Dječja bolnica u Blatu najvažniji zdravstveni projekt”
“U proračunu za 2019. za izgradnju dječje bolnice osigurano je 10 milijuna kuna, ali taj se iznos može povećavati”, rekao je Kujundžić. “Dječja bolnica u Blatu je najvažniji zdravstveni projekt”, dodao je te spomenuo izgradnju i nacionalne sveučilišne bolnice. Objašnjavao je financijsku konstrukciju izgradnje dječje bolnice.
Govorio je i o povećanom nedostatku broja medicinskih sestara, njihovim plaćama, proračunima za bolnice, listama čekanja pacijenata, smrtnosti od malignih bolesti.
Komentirajući apel roditelja djece s autizmom, kojim traže sustavnu brigu za takvu djecu, ministar je rekao da ja autizam kompleksan problem koji je u uzlaznoj putanji i zbog toga pomažu i razvijaju centre diljem Hrvatske. “To ne znači da ne treba veći broj ne samo logopeda nego i psihologa, fizijatara, asistenata i to rješavamo u granicama mogućega, i to dinamikom koju možemo razvijati”, rekao je.
Kujundžić se osvrnuo na zakon o medicinski pomognutoj oplodnji i uništavanju zametaka kojih je 15 000 u hrvatskim bolnicama. Rekao je da je bitan novi zakon i na njemu će ustrajati. “To treba nastaviti jer Hrvatska ima malen natalitet”, rekao je. Dodao je da će Ministarstvo predložiti da se broj postupaka koji plaća HZZO poveća s 4 i 6 na 10.
Na pitanje što sa zamecima kojih je u hrvatskim bolnicama 15 000, Kujundžić je rekao da to nije stvar pojedinca. “Stvar je svijesti, širine, dubine, intelektualne, duhovne, socijalne i postizanja u tome smislu maksimalnog konsenzusa”, dodao je.
“Život po meni počinje začećem, ali zabrana nije riješila nigdje problem”
“Život po meni počinje začećem i novi zakon o pobačaju nije presudan. Nijedan zakon neće riješiti problem. Imamo radnu skupinu vrlo kvalitetnih ljudi koji se bave tom problematikom – oni proučavaju i zakone i rezultate što su dali ti zakoni u zemljama EU-a, a i diljem svijeta od krajnje rigoroznih sa zabranama do krajnje liberalnih. Da je to lagan i jednostavan odgovor, bio bi postignut godinama prije nas. Tražit ćemo od Ustavnog suda produljenje roka”, kazao je Kujundžić.
“Osobno sam protiv abortusa, međutim, zabrana nije riješila nigdje problem i zato zakon koji bi donio zabranu ništa ne bi riješio. Zakon sam po sebi neće riješiti, ali će pridonijeti da imamo što manje abortusa, da se što manje majki odlučuju na abortus, da imaju sigurnost”, naglasio je. Dodao je da će to ući u javnu raspravu u mjesecima koji su pred nama.
> Pročitajte zaključak svih medicinskih fakulteta u Hrvatskoj o početku ljudskog života (2009.)
O tužbi protiv Andrije Hebranga
Osvrnuo se na svoju tužbu protiv Andrije Hebranga koji je tvrdio da je Kujundžić ’91. i ’92. proveo u Njemačkoj, a ovdje dolazio braniti doktorat. Kazao je da se ’91. javio kao dragovoljac te negira dojam koji se stvara u javnosti da je lažni branitelj. “Dok su mnogi pjevali ‘Druže Tito, mi ti se kunemo’ ja sam znao što je Hrvatska, što je neovisna Hrvatska i kako je treba stvarati. To što su neki svoje hrvatstvo i domoljublje pretvorili u privatne biznise, to je druga stvar. Vjerujem u hrvatski pravni sustav i ovo kako se malo igralo i politiziralo na ovom postupku, mislim da je to nešto kako sud ne bi trebao raditi – idem u daljnji postupak pa ćemo vidjeti”, dodao je.
> Dr. Hebrang dobio sudski spor protiv ministra Kujundžića: ‘Otišao je iz Hrvatske za vrijeme rata!’
O kiretaži na živo: “Gdje god da se dogodio propust, neka prijave pa ćemo to sankcionirati”
Ministar je komentirao svoje prijašnje izjave kako nije čuo da se kiretaža radi naživo. Sada je objasnio da to što on nije čuo za to, ne znači da se teorijski negdje nije dogodilo. “Uistinu, hrvatski zdravstveni sustav predviđa i algoritme u hrvatskoj ginekologiji da se pacijenticama, ako nema kontraindikacije, daje sustavna ili lokalna anestezija”, rekao je.
“Ne mogu znati pojedinačno svako pismo, algoritmi su ti da pacijentica treba dobiti ili lokalnu ili sustavnu anesteziju, a to odlučuje liječnik u dogovoru s pacijenticom i ovisno o statusu hitnosti. Gdje god da se dogodio propust, neka prijave pa ćemo to sankcionirati”, dodao je.
Tekst se nastavlja ispod oglasa