U zagrebačkom hotelu Panorama održane je osnivačka skupština Domovinskog pokreta Miroslava Škore, političke organizacije na čijem čelu je Miroslav Škoro
“Želim reći svima, nemojte očekivati klasični politički govor. Mi stranku osnivamo zato što moramo. Želimo biti drugačiji. Postojeći zakoni nisu dobri. Ne dopuštaju da budemo ravnopravni politički pokret. Danas utemeljujemo Domovinski pokret Miroslava Škore”, kazao je Škoro te dodao: “Svatko tko želi trgovati mandatima ovdje nije dobro došao”.
“Moje ime i prezime nije u nazivlju da bi ja bio popularniji ili poznatiji nego zato što je zakon takav kakav je. Uvjeren sam da će moje ime vrlo brzo postati nebitno, jer ćemo do izbora iznjedriti cijelu paletu novih, sposobnih, neopterećenih i poštenih imena i prezimena i to što više novih imena i prezimena koji će povesti Hrvatsku u novom smjeru”, kazao je Škoro.
Škoro je u uvodnom govoru ponovio većinu teza iz svoje kampanje za predsjedničke izbore. Najavio je kako će pokret čvrsto zastupati suverenističku politiku te posebice inzistirati da “zadržimo pravo odlučivati o tome tko smije ulaziti u Republiku Hrvatsku”.
Kao temelj hrvatske državnosti pokret definira Domovinski rat, pa će inzistirati na isplati štete državi i zatočenicima srpskih koncentracijskih logora. Još jedan važan politički cilj je osuda svih totalitarnih režima, “a posebice komunističkog”, istaknuo je Škoro.
“Svaki poduzetnik, obrtnik ili građanin godišnje se suoči s najmanje 63.000 stranica novih nekih zakona, akata”
“Smatramo da je vladavina prava jedan od tri stupa svakog pravednog društva. Kazneno pravni sustav je u kolapsu. Vlast postoji da služi narodu. Naši političari često to zaboravljaju. Misle da su gospodari. Mi želimo smanjiti birokraciju, smanjiti miješanje politike u gospodarstvu. Država mora napraviti registar svoje imovine. Šume i vode moraju ostati javno dobro”, kazao je Škoro.
U našoj zemlji je na snazi 794 zakona, od toga se 8.5% promijeni godišnje; ali mi imamo i 9.949 općih podzakonskih akata od kojih se 12.5% promijeni godišnje. Ali to nije sve, ako svaki od tih novih akata i zakona ima barem 50 stranica, onda se svaki poduzetnik, obrtnik ili građanin godišnje se suoči s najmanje 63.000 stranica novih nekih zakona, akata kojima se regulira koješta. To znači da im valja pročitati barem 170 stranica dnevno, ne bi li bili upućeni u ono što se događa i kako mu valja poštovati i ponašati se kako bi obavljao svoj posao.
Škoro je isto tako istaknuo da je Jadransko more naš važan resurs i da ne vidi razloga zašto ne bi proglasili gospodarski pojas te dodaje kako Europska unija treba biti zajednica nacionalnih država, a ne federacija.
Škoro se osvrnuo na optužbe da je bio udbaški agent: ‘I tako, što bi se reklo, lunjam okolo’
“Mi nećemo ponoviti grešku koju sam napravio ja svojevremeno, i izaći s planovima ranije i doći na streljanu vrlo, vrlo neprijateljski raspoloženo medijsko okruženje”, naglasio je Škoro govoreći tome kada će predstaviti svoje mišljenje i planove o obrazovanju i ostalim stvarima.
Na kraju predstavljanja Škoro je rekao: “Uložio sam puno napora i truda jer to mi i je bila želja, dobrodošli u svijet politike i čitajte o sebi od ponedjeljka. Saznat će te i ono što niste znali, čestitam vam na tome, i ja sam saznao svašta i saznajem dan danas. I tako, što bi se reklo, lunjam okolo. Time je aludirao na tvrdnje koje su kružile po internetu, da je radio za jugoslavensku komunističku tajnu službu UDBU i da mu je kodno ime bilo “Lunja”.
Predsjednički kandidat koji je utrku završio treći, iza Zorana Milanovića i Kolinde Grabar Kitarović, ponovio je kako su svi koji su ga podržali na predsjedničkim izborima dobrodošli i u ovu inicijativu, no jedini sigurni koalicijski partner Domovinskog pokreta je – hrvatski narod.
Tko će biti u Škorinom Domovinskom pokretu?
Kad je riječ o kadru u Škorinoj stranci, iz imena koja su, prema Večernjem listu procurila u javnost, čini se da se Škoro oslanja na ljude iz Osijeka, među kojima su i bivši članovi Glavaševa HDSSB-a i ljudi vezani uz tvrtku Pevex.
Neslužbeno se, naime, spominje kako će među osnivačima Škorine stranke biti nekadašnji HDSSB-ov saborski zastupnik Dražen Đurović te bivši HDSSB-ov župan i osječki gradonačelnik, a sada član uprave Pevexa Krešimir Bubalo. Tu su suvlasnik Pevexa Mario Radić i general Mladen Mikolčević, šef osiguranja te tvrtke.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Večernji list
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.