(VIDEO) Na Cetini ruše Pločasti most od srednjovjekovnih stećaka: ‘Politika SDSS-a i HDZ-a je očito izbrisati povijest na ovom području’

Foto: Facebook/Miro Bulj

Jedna od znamenitosti Vrličkog kraja, Pločasti most na Cetini, zadesila je tužna sudbina. Kako su za Dalmacija danas dojavili brojni stanovnici tog dijela Šibensko-kninske županije, most je doživio neviđeni oblik devastacije. U odupiranje rušenju mosta uključio se i saborski zastupnik Miro Bulj koji je za devastaciju prozvao i lokalnu vlast SDSS-a i HDZ-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako se vidi s fotografije, netko je doslovno uništio most te ga započeo mijenjati novim kamenom.

Teško je pronaći riječi za nešto ovakvo. Nadamo se da će institucije rekordnom brzinom odraditi svoj posao. – pišu iz Dalmacije Danas.

Preko Pločastog mosta se generacijama prelazi. Generacijama kažemo, jer most je tu od 15. stoljeća, piše Slobodna Dalmacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tada su, vjeruju povjesničari, s groblja nedaleko zaseoka Vranješi – doneseni stećci, kameni nadgrobni spomenici. Vrijedne ruke su ih poredale i premostile rijeku na jedinstven način. Složen je Pločasti most od srednjovjekovnih kamenih megalita – stećaka koji su izvorno korišteni kao nadgrobni spomenici.

U blizini je taj prijelaz mnogih arheoloških lokaliteta od kojih je najznačajniji lokalitet ranoromaničke crkva Sv. Spasa, a most sličan ovome se nalazi na rukavcu Cetine kod zaseoka Vukovići, nizvodno od Vukovića izvora rijeke Cetine.

“Ovo je atak na prirodu, kulturu, povijesno naslijeđe, na sve! Most teritorijalno spada pod Vrliku. Pitanje je tko je raspisao natječaj, tko odobrio devastaciju, tko to financira, mislim da se koristi nepovoljna situacija u RH pa se rade ovakva lokalna pogodovanja nekom izvođaču. Ovo je kao da na crkvi sv. Spasa stavite PVC prozore ili inkartate pulsku Arenu. Pa gdje je ovdje struka, gdje su institucije?! Kako nitko iz šire javnosti ne zna za projekt?!” – rekao je za Slobodnu Dalmaciju Matko Vuković, Sinjanin i veliki zaljubljenik u kulturnu i povijesnu baštinu koji nije mogao ostati ravnodušan na ovu devastaciju jedinstvenog spomenika kulture koji krasi svaku turističku razglednicu Vrlike i Cetinskog kraja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko devastira Pločasti most?

Kulturocid nad Pločastim mostom na rijeci Cetini u istoimenom naselju financira Republika Hrvatska!? Općina Civljane u “obnovu” ovoga jedinstvenog pješačkog prijelaza preko rijeke iz 15. stoljeća ulaže 570.000 kuna.

U općinskom proračunu za ovu godinu za taj zahvat nije bilo planirano nikakvo ulaganje. Međutim, rebalansom proračuna od 30. lipnja, kojega je potpisala predsjednica Općinskog vijeća Vesna Gutić – nije nevažno da je gospođa Vesna nevjesta (bratova supruga) zamjenika općinskog načelnika Ante Gutića široj javnosti znanog po izgradnji vile uz izvor Vukovića vrelo – uvrštena je stavka “Pločasti most” s iznosom od 570.000 kuna, a kao izvor sredstava navedena je “pomoć” i to u cjelosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znajući da općina Civljane golemu većinu proračunskih sredstava pribavlja od pomoći hrvatskih poreznih obveznika, u što je uključena i spomenuta pomoć za Pločasti most, ispada da hrvatski porezni obveznici financiraju uništavanje nacionalne kulturne baštine. Iako se svekolika javnost digla na noge kada se saznalo kakvi se zahvati rade na Pločastom mostu, načelnik općine Civljane Petar Preočanin (SDSS) kaže da su “u sanaciju mosta krenuli prije 20-ak dana, na zahtjev svojih mještana, te kako imaju sve potrebne dozvole”.

“Radi se o sanaciji već postojećeg kamenog, pješačkog, pločastog mosta, kako ga mi zovemo, a koji se ne nalazi pod nikakvom zaštitom. U naš zahvat na obnovi uključili smo Hrvatske vode, pošto se on vodi kao vodno dobro, kao i službu za zaštitu okoliša, zatražili smo mišljenje Konzervatorskog odjela u Šibeniku i ishodovali svu potrebnu dokumentaciju da bi se most sanirao” – izjavio je Pereočanin.

Načelnik Civljana ne misli da se radi o bilo kakvoj devastaciji.

“Stare ploče koje su pukle i mogu se spojiti bit će spojene i postavljene gdje su i bile. Ja ne vidim da se radi o nekakvoj devastaciji! Napravit ćemo prijelaz da sve ima neki svoj smisao, da most ima početak i kraj” – veli Preočanin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako načelnik Preočanin tvrdi da Pločasti most nije pod nikakvom zaštitom, radi se o jedinstvenom graditeljskom zahvatu premošćivanja rijeke i kao takav neupitno predstavlja kulturno naslijeđe.

Bulj poziva na prosvjed u subotu u podne

U hitno traženje zaustavljanja ove devastacije uključio se i saborski zastupnik Miro Bulj (Most).

“Jutros sam s predstavnicima civilnih udruga, udruga branitelja i građana sa područja Cetinskog kraja zaustavio radove rušenja Pločastog mosta na Cetini. Pločasti je most izgrađen od nadgrobnih spomenika (stećaka) koji datiraju iz 14. i 15. stoljeća te su kao takvi dio kulturno-povijesne baštine Cetinskog kraja.

Prije dva tjedna u Saboru je prošlo prvo čitanje izglasavanja o imenovanju Parka prirode Dinara čiji je izvor Cetine, koji se nalazi niti 1000 metara od Pločastog mosta, sastavni dio. Postavljam pitanje ministru Čoriću, ministrici Obuljen Koržinek i svim mjerodavnima: što konkretno poduzimate po pitanju uništavanja kulturo-povijesne baštine Cetinskog kraja? Ne znam što je sljedeće? Planirate li možda napraviti „stariji“ most od ovoga?! Zahtjevam hitno vraćanje Pločastog mosta na Cetini u prvobitno stanje!

Brojni članovi braniteljskih i ekoloških udruga pridružili su mi se danas kraj Pločastog mosta izražavajući protivljenje ovoj katastrofi na pomolu. Radnici su trebali biti ovdje, no nisu došli. Mi ćemo 24 sata dnevno stražariti i nećemo dopustiti nastavak ove sramotne devastacije, a u subotu točno u podne na istom ćemo mjestu (uz Pločasti most) imati prosvjed čiji je cilj zaustaviti rušenje ovog kulturno-povijesnog spomenika i vraćanje Pločastog mosta u prvobitno stanje.

Pozivam sve građane da nam se pridruže! Spriječimo ovaj kulutorcid i vratimo Pločastom mostu i cijelom Cetinskom kraju sjaj koji mu pripada!” – poručio je Bulj.

Posebno je prozvao Milorada Pupovca i župana šibensko-kninskog Gorana Pauka jer je u općini Civljane, kojoj pripada i naselje Cetina, čvrsta koalicija SDSS-HDZ u kojoj se na mjestu načelnika i njegova zamjenika smjenjuju Petar Preočanin i Ante Gutić.

“Politika HDZ-a i SDSS-a je, očito, izbrisati povijest na ovom području. Što im je slijedeći korak? Možda “inkartati” crkvu sv. Spasa i staviti na nju plastične prozore” – kazao je Bulj i zaključio:

“Danas su ovdje trebali biti radnici. Nisu došli, a ako i dođu, neće raditi. Mi ćemo uvesti 24-satno dežurstvo i zabraniti nastavak kulturocida na Pločastom mostu.” – rekao je Bulj, kako prenosi Slobodna Dalmacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.