(VIDEO) Neophodne mjere zaštite zdravstvenih radnika: Od prijetnji ubojstvom do pokušaja napada nožem

Foto: Snimka zaslona

Nasilje, verbalno i fizičko, sve je prisutnije u bolnicama diljem Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije točno dva tjedna, dogodio se napad na osoblje i liječnike bolnice na Jordanovcu, zatim je uslijedio incident u Dubravi, pa napad u Bjelovaru.

U Klinici za plućne bolesti Jordanovac obitelj pacijenta koji je umro od karcinoma pluća, napala je liječnike i medicinske sestre i razbijala stvari na Odjelu Klinike, dok su u Bjelovaru dvojica muškaraca nakon što su ostavili trudnicu na prijemu prijetili ubojstvom jednom od liječnika ginekologa ukoliko ne bude sve u redu sa trudnicom.

Nakon smrti pacijenta, obitelj fizički napala medicinske sestre i liječnike; prijeti im zatvor

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednica Hrvatskog liječničkog sindikata Renata Čulinović-Čaić  u petak je za RTL istaknula je da se “napadi pojavljuju puno češće i nasilnije. Zadnji napad u Bjelovaru je pokazao da je čak bilo i prijetnje smrću“

 U Osijeku muškarac s nožem prijetio osoblju i pacijentima

Neviđena scena odvila se na hitnom prijemu KBC-a Osijek u svibnju 2017., malo prije 20 sati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na snimci se vidi muškarac kojega su djelatnici hitne doveli u kolicima. U jednom je trenu u punoj čekaonici skinuo hlače, krenuo prijetiti pacijentima te otišao. Tri minute kasnije nastala je panika, jer se muškarac vratio s velikim nožem. Lupao je po staklu te prijetio osoblju. Zaštitar je upozoravao pacijente i osoblje koji su bježali iz prostorije, prenosi RTL.

Zaštitari i policija spriječili su ga prije nego je ikome naudio

„S jedne strane razumijemo tu frustriranost pacijenta kad se nešto dogodi ili ne može dobiti uslugu koju misli da treba ili ako je po strani liječnička greška ili drugog medicinskog osoblja onda te frustracije idu direktno na osobnoj razini što nikako ne može biti razlog. Postoje načini za rješavanje takvih povrijeđenih prava“, rekla je RTL-u predsjednica Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata Jasna Karačić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Djelatnici su ogorčeni su neodgovaranjem za počinjena djela koja ostavljaju traume.

Rezultati istraživanja HLK pokazuju da je 93 % medicinskih djelatnika doživjelo neki oblik verbalnog ili fizičkog nasilja na radnom mjestu.

Udruga poslodavaca u zdravstvu oštro osuđuje napade na zdravstvene djelatnike i poziva na promptne mjere

Ministar zdravstva Kujundžić svjestan je statistike i posljedica nasilnog ponašanja te će se na inicijativu Ministarstva zdravstva, mijenjati Kazneni zakon i nastojati podići sigurnost postavljanjem kamera i angažiranjem zaštitara u bolnicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nažalost, to je, ljudski gledano, zabrinjavajuće. To je velika trauma i nije prvi put da se dogodilo nasilje nad medicinskim osobljem. Nasilje je za svaku osudu, to je zabrinjavajući trend”, rekao je Kujundžić novinarima uoči Vladine sjednice.

U značajan broj bolnica postavljene su kamere i postoje zaštitari, a u tom se smjeru ide dalje. “Pripremaju se nove zakonske odredbe, odnosno mjere kroz kolektivni ugovor”, kazao je Kujundžić.

Kujundžić nakon dva napada: ‘Razmatra se uvođenje kamera i zaštitara u bolnice, treba uvesti strože kazne za nasilje’

Kujundžić: Mijenjat će se Kazneni zakon, postavljati kamere i angažirati zaštitari

Ministarstvo zdravstva već ranije predlagalo izmjene Kaznenog zakona radi veće zaštite zdravstvenih radnika

Nakon najnovijih u nizu incidenata u zdravstvenim ustanovama, sindikati i udruge zaposlenih u zdravstvenom sustavu zatražili su od Vlade hitno podizanje razine sigurnosti na njihovim radnim mjestima. Pozvali su Ministarstvo zdravstva da preventivno djeluje kako bi se osigurala sigurna radna okolina u zdravstvenom sustavu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.