Udruga poslodavaca u zdravstvu oštro osuđuje napade na zdravstvene djelatnike i poziva na promptne mjere

bolnice liječnici
Foto: Fah

Udruga poslodavaca u zdravstvu Hrvatske oštro osuđuje napade na medicinsko osoblje u zdravstvenim ustanovama, izražava zabrinutost da bi napadi mogli biti i jači i češći, te poziva na promptno poduzimanje mjera kako bi se spriječile još ozbiljnije posljedice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Devet udruženja medicinskih sestara i liječnika nakon dva napada: ‘Tražimo hitno podizanje razine sigurnosti u zdravstvenim ustanovama’

>Sindikat KBC-a Zagreb traži hitno postupanje zakonodavca i nadležnih zbog incidenta na Klinici Jordanovac

>Ministarstvo zdravstva već ranije predlagalo izmjene Kaznenog zakona radi veće zaštite zdravstvenih radnika

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Kujundžić nakon dva napada: ‘Razmatra se uvođenje kamera i zaštitara u bolnice, treba uvesti strože kazne za nasilje’

Udruga u priopćenje ističe da su u zadnje vrijeme sve češći fizički i verbalni napadi na medicinsko i drugo osoblje zdravstvenih ustanova, a posljednji napadi na zdravstvene djelatnike Klinike za plućne bolesti Jordanovac i Kliničke bolnice Dubrava tek su neki u nizu. Uz fizičke i verbalne, javljaju se i napadi putem društvenim mreža, kao u Klinici za infektivne bolesti ”Dr. Fran Mihaljević”, na što, poručuje Udruga, također treba obratiti pozornost kako bi se spriječili eventualni izravni incidenti.

>Da su liječnici majku odmah uputili u zdravstveno stanje djece – bi li se izbjeglo nanošenje štete ugledu zagrebačke bolnice?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U doba kada Republici Hrvatskoj nedostaje liječnika i medicinskih sestara i tehničara, te kada zdravstveni sustav odnosno pružanje zdravstvene skrbi opstaju nesebičnim i predanim radom zdravstvenih djelatnika, ovakvi incidenti, ocjenjuje Udruga, zasigurno ne doprinose pozitivnijoj percepciji medicinskih zanimanja i poticanju ostanka liječnika i medicinskih sestara u našoj državi. Takav odnos prema medicinskom osoblju nezamisliv je u europskim zemljama, koje štite dostojanstvo ljudi koji rade jedan od najtežih i najodgovornijih poslova, ističe.

“Iako je izmjenom Kaznenog zakona, koja je na snazi od početka ove godine, uvedeno kazneno djelo prisile prema zdravstvenom radniku, za koje se može odrediti kazna zatvora do pet godina, potrebno je uvesti i osnažiti mjere kojima bi se smanjila mogućnost nastanka napada, kao i adekvatno reagiranje prilikom samog događaja. Postavljanje nadzornih kamera i prisutnost zaštitarske službe neki su od načina za podizanje razine sigurnosti, ali treba poduzeti i mnoge druge aktivnosti kako bi se zaštitilo medicinsko osoblje i omogućilo im nesmetani rad u svojim ustanovama,” stoji u priopćenju.

Udruga poslodavaca u zdravstvu Hrvatske ističe da pruža punu podršku inicijativama za podizanje razine sigurnosti zdravstvenih, kao i nezdravstvenih djelatnika u zdravstvenim ustanovama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.