U svijetu je više od 22 milijuna zaraženih koronavirusom, a 800 tisuća je preminulo. Najgore je i dalje u SAD-u, Brazilu i Indiji, a novi veći porast bilježe i europske zemlje – Francuska, Španjolska i Njemačka.
Uvelike različit pristup u borbi protiv koronavirusne bolesti u odnosu na većinu europskih zemalja Švedskoj nije donio očekivane gospodarske rezultate. BDP je u toj zemlji u drugom tromjesečju pao za 8,2 posto u odnosu na isto razdoblje lani. To je najveći pad u jednom tromjesečju u posljednjih 30 godina, prenosi HRT.
Ograničena mogućnost putovanja spriječila je mnoge Šveđane da godišnji odmor provedu izvan zemlje pa se to pokazalo dobrom prilikom za domaći turistički sektor.
– Ljeto još nije gotovo, ali imamo rast prometa od možda 40 ili 50 posto u odnosu na prošlu godinu koja je također bila veoma dobra. Nismo to očekivali – kaže Anton Lindell, iznajmljivač kajaka u Stockholmu.
U Švedskoj su od posljedica bolesti Covid-19 do sada umrle 5 802 osobe. To je mnogo više nego u ostalim nordijskim zemljama, ali manje u odnosu na neke europske države koje su širenje zaraze nastojale spriječiti veoma restriktivnim mjerama. U Švedskoj je broj teških i smrtnih slučajeva u padu.
– To nam govori da je zatvaranje zbog spuštanja stopa zaraze nije nužno. Za to su nam potrebne održive preporuke i propisi. Nakon jeseni moramo provoditi svoju strategiju veoma striktno. Mislim da mnoge zemlje razmišljaju o tome kako se nositi s jeseni jer su već sve isprobale – smatra Johan Carlson, direktor švedske agencije za javno zdravstvo.
Mnoge europske države – Italija, Njemačka, Španjolska, Francuska… posljednjih dana bilježe znatan porast broja novih slučajeva zaraze koronavirusom. U Španjolskoj, primjerice, jučer rekordan broj novozaraženih od ukidanja karantene krajem lipnja. Ta zemlja ima najviše novih slučajeva zaraze u posljednja dva tjedna u zapadnoj Europi i najveći broj na 100 tisuća stanovnika
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/HRT
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.