(VIDEO) Prosvjed pirotehničara najavljen za 19. rujna: Zašto je Plenkovićeva vlada ukinula Hrvatski centar za razminiranje?

Foto: Snimka zaslona

Novi sindikat najavio je prosvjed pirotehničara za četvrtak, 19. rujna, u 11 sati na Markovu trgu na kojem će tražiti zaštićenu minimalnu mirovinu, donošenje izlazne strategije te radno zbrinjavanje i osiguravanje posla za pirotehničare tijekom cijele godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glavni tajnik Novog sindikata Tomislav Kiš upozorio je na konferenciji za novinare da pirotehničari primaju mirovinu od 3500 kuna pa traže da se ona poveća na oko 5000 kuna, a budući da je riječ o 70 do 80 ljudi, to ne bi trebao biti prevelik izdatak za državni proračun, prenosi HRT.

(FOTO, VIDEO) Prosvjed pred Vladom protiv prelaska HCR-a u MUP: ‘Bit ćemo prvi u svijetu koji će svoju krovnu organizaciju ukinuti’

(VIDEO) 4. travnja – svjetski dan svjesnosti o opasnosti od mina: Zašto Plenkovićeva vlada ukida Hrvatski centar za razminiranje?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Želimo da se to uredi zakonom. To nisu braniteljske mirovine, ali su jako blizu tome jer su zaslužene u uvjetima životne opasnosti. Pirotehničari žele i donošenje izlazne strategije jer bi Hrvatska trebala do 2026. biti očišćena od mina, tako da mladi pirotehničari nakon toga neće imati posla niti steći uvjete za mirovinu”, kaže Kiš.

Zatražio je i osiguranje posla za pirotehničare tijekom cijele godine jer ga u studenome i prosincu neće biti pa bi pirotehničari mogli tada završiti na minimalnoj plaći ili čak, ako ne bude nikakva posla, i bez minimalca.

Nekorektan odnos države

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kiš je napomenuo da su na sastanku s pomoćnicima ministra unutarnjih poslova, održanom neposredno prije konferencije za novinare, zatražili potporu za osnivanje međuresorne radne skupine s predstavnicima MUP-a, Ministarstva rada i mirovinskog sustava i Ministarstva financija kako bi se riješili ti problemi. Jasno nam je da se strategija ne može donijeti u roku osam dana, ali odnos države prema pirotehničarima nakon odlaska u mirovinu nije korektan, ustvrdio je Kiš.

U MUP-u su podržali povećanje minimalca i osnivanje međuresorne skupine i prihvatili prijedlog da se dio posla razminiranja, koji je predviđen za iduću godinu, odradi još ove godine. Kiš je poručio da su pirotehničari spremni na prosvjed, ali su ga spremni i otkazati budu li prihvaćeni njihovi zahtjevi i to bude zajamčeno u pisanom obliku.

Pirotehničar Marinko Tomšić rekao je da u slučaju nedostatka posla strahuju od velikog odljeva pirotehničara i otkaza. Od 600 licenciranih pirotehničara u Hrvatskoj u minskim poljima ih radi oko 400.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pirotehničari će, kako je planirano, 19. rujna u 9.30 s Trga Franje Tuđmana krenuti prema Trgu bana Jelačića, gdje je predviđeno okupljanje, a u 11 sati uputit će se na Markov trg. Traže da ih primi i premijer Andrej Plenković.

Podsjetimo, na opasnom poslu razminiranja svakodnevno rade pirotehničari, kojima svaki trenutak proveden u minskom polju predstavlja moguću smrtnu opasnost. Mnogi su od njih branitelji koji su i nakon završetka rata nastavili živjeti u stalnoj životnoj opasnosti.

Nerazumijevanje Milanovićeve vlade, Plenković otišao i korak dalje

Unatoč tome, njihov rad nije adekvatno vrednovan. Za vrijeme Milanovićeve vlade, upravo na dane kada je Hrvatska ulazila u Europsku uniju, prosvjedovali su zbog loših uvjeta rada, podsjećajući, među ostalim, i na jedan uspješan projekt koji je Hrvatska ostvarila upravo zahvaljujući njima – autocestu A1, koja je izgrađena nakon što su minska područja kojima je trebala proći- upravo oni razminirali. Unatoč tome, Milanovićeva vlada nije imala sluha za njihove poruke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenkovićeva vlada otišla je još korak dalje te je odlukom o smanjenju broja agencija u listopadu prošle godine odlučila ukinuti i Hrvatski centar za razminiranje (HRC) koji je pripojen MUP-u, iako su pirotehničari isticali kako će se tim potezom znatno usporiti proces razminiranja Hrvatske. Zbog toga su u studenom prošle godine pirotehničari prosvjedovali pred Vladom.

“Od predstavnika Ministarstava unutarnjih poslova nismo dobili ozbiljnu analizu koja bi na bilo koji način pokazala koji su to benefiti do kojih će doći implementacijom ove odluke”, rekao je Mario Barjaktarić iz Hrvatskog sindikata humanitarnog razminiranja za Dnevnik.hr.

“Imamo svega dovoljno kapaciteta i jako dobrih pirotehničara na terenu da Hrvatsku razminiramo do 2026. godine. Najviše novca sad dolazi iz europskih fondova. Do prije par godina to nije bio slučaj jer smo se većinom financirali iz budžeta Republike Hrvatske”, rekao je Zdravko Modrušan, ravnatelj HRC-a u lipnju prošle godine.

Koliko je osoba nakon rata stradalo od zaostalih mina?

U Hrvatskoj je nakon rata bilo više smrtnih slučajeva zbog zaistalih mina. Prisjetimo se samo djevojčice koja je poginula u selu Bosanka pored Dubrovnika.

Jednako tako, brojni su smrtni slučajevi piratehničara koji rade na razminiranju. Jedan od njih bio je Renato Spahija, otac petero djece, koji je poginuo u dobi od 49 godina na minskom polju pored Osijeka.

Zašto je Plenkovićeva vlada odlučila ukinuti Hrvatski centar za razminiranje i tako otežati proces razminiranja Hrvatske i uvjete rada hrvatskih pirotehničara?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.