Otkako je napustio Vladu i vratio se u saborske klupe, Lovru Kuščevića javnost gotovo nije mogla ni vidjeti ni čuti. U posljednjim izjavama govorio je kako je ponosan na sve što je radio te kako se ne boji kaznenog progona jer iza sebe nema baš nikakvih nečasnih radnji, prenosi RTL.
No, u svega mjesec dana, od prvog otkrića krivo popunjene imovinske kartice, oko dotad moćnog HDZ-ovca, političkog tajnika stranke, afere su se samo množile.
>(FOTO) Uskok potvrdio: ‘S Pnuskokom pretražujemo Kuščevićeve nekretnine na Braču’
>Kuščević za svoj pad prozvao Željku Markić
>Višnja Starešina: Naš Lovro kao ostvarenje hrvatskog sna – to je politički profil HDZ-a
Mjesec dana prošlo je otkako se, tada dobro raspoloženi Lovro Kuščević vratio u saborske klupe. Nekoliko dana ranije, uz premijera je, podnoseći ostavku, branio svaki svoj potez.
“Ponosan sam na sve što sam napravio u moja tri mandata općinskog načelnika, u mandatu županijskog vijećnika, ponosan sam na sve što sam napravio u moja tri ministarska mandata”, govorio je 9. srpnja 2019. Kuščević.
Krađa referendumskih potpisa GI Narod odlučuje
Bivši Plenkovićev ministar Kuščević proizvoljno je odbacio više od 30.000 valjanih potpisa za oba referendumska pitanja GI Narod odlučuje.
“Podnijeli smo prijedlog Ustavnom sudu da ispita ustavnost i zakonitost Zaključka Hrvatskog sabora kojime je prihvaćeno izvješće Vlade o navodno nedovoljnom broju potpisa te nije raspisan referendum. Smatramo da smo jasno i utemeljeno argumentirali zašto bi trebalo ponovno, od strane neovisnog tijela, prebrojati potpise te raspisati referendum, a cijela ova situacija oko Kuščevića samo baca dodatnu sumnju na njegove nedemokratske i nezakonite radnje vezano uz GI Narod odlučuje. Dakle, očekujemo reakciju Ustavnog suda, ponovno brojanje potpisa i raspisivanje referenduma“, poručio je Luka Mlinarić iz GI Narod odlučuje nakon ostavke ministra Kuščevića.
Podsjetimo, Građanska inicijativa Narod odlučuje dva tjedna prikupljala je potpise za izmjenu Ustava i predala je u lipnju 2018. Hrvatskome saboru Zahtjev za raspisivanje referenduma za pravedniji izborni sustav.
Za prvo referendumsko pitanje, o promjeni praga za ulazak u Sabor i načina biranja zastupnika, prikupili su 405.352 tisuća potpisa, a za drugo, ono o glasovanju manjina u Saboru, 407.469 tisuća potpisa.
Prebrojavanje potpisa još nije niti počelo, a Lovro Kuščević obznanio je kako se u proces provjere potpisa uključuje još jedna institucija – APIS (Agencija za podršku informacijskim sustavima i informacijskim tehnologijama).
Vlada Andreja Plenkovića tek tri mjeseca nakon što su potpisi predani Saboru objavila je kako inicijativa Narod odlučuje nije skupila dovoljno potpisa za referendum i pravednijem izbornom sustavu, odnosno da je od 412.325 potpisa za prvo referendumsko neispravno 40.875 potpisa, a za drugo je neispravnih 40.666 od ukupnih 407.835 potpisa, dok je GI Narod odlučuje početkom 2019. objavila kako su kontrolne liste navodno nevažećih potpisa uništene rezačem papira, dok digitalne kopije ne postoje, stoga je onemogućena pravedna provjera potpisa i njihova revizija.
Kuščević 11 godina nije upisao kuću na Braču u katastar
Počelo je s krivo ispunjenom imovinskom karticom u kojoj je njegova luksuzna vila 11 godina u katastru bila upisana kao – pašnjak.
“Evo, to sam pročitao u medijima i zaista sam to propustio, već sam dao zahtjev da se ista upiše u katastar”, poručivao je u lipnju.
A zašto nije bila upisana?
“Pa tko će vodit računa! Bogu hvala, imam puno nekretnina i nije moguće sve to pratiti. Međutim, zahvaljujući upravo vama, dao sam zahtjev da se sve moje nekretnine evidentiraju u katastar”, kazao je tada na pitanje reporterka RTL-a.
U posljednjim izjavama govorio je kako je ponosan na sve što je radio te kako se ne boji kaznenog progona jer iza sebe nema baš nikakvih nečasnih radnji.
“Niz fabrikacija, laži, manipulacija, fotomontaža, zlonamjernih zaključaka. Radi se o organiziranom napadu na mene kao političkog tajnika, kao ministra, na moj osobni integritet, pa čak i na članove moje obitelji, a vjerujte, vrlo brzo će netko za to i odgovarati”, kazao je 27. lipnja.
S imovinom procijenjenom na devet milijuna kuna Kuščević je bio najbogatiji ministar u Vladi, a recept za stjecanje tolikog blaga nesebično je podijelio sa svima.
“Kao đak, srednjoškolac, radi najteže poslove na otoku Braču, poput branja lavande, otkupa višanja, tako da kao student ima svoj biznis, da prodaje na štandovima, tako da čim završi studij i dosluži Hrvatsku vojsku, otvori tvrtku, radi, zarađuje, tako da zahvaljujući dobrim izbornim rezultatima, svom obrazovanju, ima pristojnu plaću općinskog načelnika i ministra, tako da zaposli i svoju suprugu da i ona ostvaruje prihod”, tvrdio je 26. lipnja.
Da sve nije baš tako jednostavno uskoro bi mogao otkriti USKOK koji je u utorak potvrdio kako u suradnji s Policijskim nacionalnim uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (Pnuskok), uz prethodno pribavljene sudske naloge, provodi izvide vezane za nekretnine u vlasništvu bivšeg ministra uprave Lovre Kuščevića na otoku Braču.
“Povodom brojnih zaprimljenih novinarskih upita vezanih uz medijske objave o pretragama nekretnina na otoku Braču, obavještavamo da se navedeni izvidi provode u suradnji s Policijskim nacionalnim uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (PNUSKOK) te uz prethodno pribavljene sudske naloge”, navode u USKOK-u.
Osim problema s katastrom, otkriveno je još jedno zemljište s objektom, a ono nije bilo ni u građevinskom području. Nadalje, njegova tvrtka Kuščević d.o.o. iz Nerežišća bila je na listi poreznih dužnosnika 2012. te je otišla u stečaj, ali od kolovoza 2013. više nije na toj listi. Tadašnji ministar uprave tvrdio je da mu to nije poznato jer je od 2005. izašao iz te tvrtke kao direktor.
U međuvremenu se u istragu uključio USKOK potvrdivši da provodi izvide oko posla s nekretninom u Supetru, ali i ostalih dubioza. U vrijeme dok je 2010. godine obnašao dužnost načelnika Općine Nerežišča, kupio je poslovni prostor u Supetru po cijeni koja je bila za oko pola milijuna kuna niža od cijene po kojoj ga je to trgovačko društvo kupilo. Isti poslovni prostor, ali po znatno višoj cijeni od one po kojoj ga je kupio, prodao je trećoj osobi zaradivši pri tome 1,2 milijuna kuna.
Posljednju aferu vezana za Kuščevićevu operaciju prodaje zemljišta offshore kompanijama na Vidovoj gori otkrio je Jutarnji list. Naime, offshore tvrtke i s njima povezane osobe su još 2009. od mještana Nerežišća počele jeftino otkupljivati poljoprivredne parcele na Vidovoj gori. Te parcele kupljene za nekoliko eura po kvadratu danas vrijede barem deset puta više.
Također, općina Nerežišće, kojoj je tada bio na čelu, izmijenila je prostorni plan za gradnju tzv. Brač Medical Cityja, a da nije provjerila investitore.
Zbog navedenih afera, bivši ministar uprave i nekadašnji politički tajnik HDZ-a podnio je 8. srpnja ostavke na te funkcije, a dva dana kasnije premijer Andrej Plenković razriješio je Kuščevića dužnosti ministra. Kuščević je istog dana aktivirao saborski mandat. Zbog navodnih afera na Braču, Kuščevićevu ostavku zatražili su predstavnici oporbe i koalicijski partneri u Vladi.
Pokretanje postupka protiv ovog istaknutog HDZ-ovca i bivšeg Plenkovićevog ministra nije moguće prije nego mu Sabor ukine imunitet saborskog zastupnika.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/vijesti.rtl.hr/hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.