(FOTO) Uskok potvrdio: ‘S Pnuskokom pretražujemo Kuščevićeve nekretnine na Braču’

Foto: booking.com/snimka zaslona (Fotomontaža: Narod.hr)

Uskok je u utorak potvrdio kako u suradnji s Policijskim nacionalnim uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (Pnuskok), uz prethodno pribavljene sudske naloge, provodi izvide vezane za nekretnine u vlasništvu bivšeg ministra uprave Lovre Kuščevića na otoku Braču.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Povodom brojnih zaprimljenih novinarskih upita vezanih uz medijske objave o pretragama nekretnina na otoku Braču, obavještavamo da se navedeni izvidi provode u suradnji s Policijskim nacionalnim uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (PNUSKOK) te uz prethodno pribavljene sudske naloge”, navode u USKOK-u.

”O daljnjem postupanju u ovom predmetu Uskok će odlučiti nakon što se policijskim izvidima osiguraju dokazi i prikupe sve potrebne obavijesti, o čemu će javnost biti pravodobno obaviještena”, stoji u priopćenju Uskoka.

Temeljem kaznene prijave Uskok sumnjiči Kuščevića i druge osobe za zlouporabu položaja i ovlasti, a današnjim pretresom stanova i nekretnina, obuhvaćeno je više osoba koje se sumnjiči za pomaganje te poticanje na ovo kazneno djelo, piše Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uskok i Pnuskok istražuju dodjelu POS-ovih stanova iz 2010. godine koji su dodjeljivani dok je načelnik Općine Nerežišća bio Lovro Kuščević, dok su među 12 dobitnika POS-ovih stanova bili Kuščevićev šogor Ivica Žuvić te HDZ-ov načelnik Svemir Obilinović.

Prema pisanju medija, Žuvić bi trebao u svojstvu osumnjičenika biti ispitan u utorak u policiji.

> (FOTO, VIDEO) Pogledajte najbolje šale na račun Kuščevićevih ‘sitnih propusta’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Kuščević za svoj pad prozvao Željku Markić

>Višnja Starešina: Naš Lovro kao ostvarenje hrvatskog sna – to je politički profil HDZ-a

>Ministar Kuščević tvrdi da mu katastarsku aferu smještaju lijevi aktivisti i da je na zemljištu uzgajao kokoši hrvatice

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Igor Peternel: Kuščević mi je odličan – neka krade referendume, poništava potpise… što više afera to je manje glasova za Plenkovića

Mediji su ranije prozivali Kuščevića kako je vilu, koju iznajmljuje turistima, upisao u katastar kao pašnjak, dok je štalu u negrađevinskoj zoni prenamijenio u stambenu zgradu, što mu je omogućila odluka Općinskog vijeća Općine Nerežišća u vrijeme dok je on bio načelnik.

Uz to, Kuščevića se prozivalo da je kao privatna osoba 2010. godine otkupio poslovne prostore svoje bivše tvrtke Kuščević d.o.o., koja je nešto kasnije otišla je u stečaj, a dužnici se nikako nisu mogli naplatiti jer tvrtka nije imala nikakve imovine.

Također, mediji su pisali da je Kuščević radio sa 20 sumnjivih off-shore tvrtki osnovanih u karipskim državicama te na Malti, a općina Nerežišće, kojoj je tada bio na čelu, izmijenila je prostorni plan za gradnju tzv. Brač Medical Cityja, a da nije provjerila investitore. Pored toga, prema ranijim medijskim navodima, Kuščević je zaboravio evidentirati kuću u katastru te je upisati u imovinsku karticu dužnosnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bivši ministar uprave i nekadašnji politički tajnik HDZ-a podnio je 8. srpnja ostavke na te funkcije, a dva dana kasnije premijer Andrej Plenković razriješio je Kuščevića dužnosti ministra. Kuščević je istog dana aktivirao saborski mandat, dok pokretanje postupka protiv njega nije moguće prije nego mu Hrvatski sabor ukine imunitet saborskog zastupnika. Zbog navodnih afera na Braču, Kuščevićevu ostavku zatražili su predstavnici oporbe i koalicijski partneri u Vladi.

Kuščević je izjavio krajem srpnja kako ne vidi zašto bi ga Uskok i DORH kontaktirali radi izvida oko afera koje mu se stavljaju na teret, jer ih smatra fabriciranima i lažnima.

“To su fabricirane afere koje se povlače već deset godina i rezultiraju samo lažnim novinskim napisima”, ustvrdio je i dodao kako će svoj rad nastaviti u Hrvatskom saboru, kao županijski vijećnik u Splitsko-dalmatinskoj županija i kao vijećnik u Općini Nerežišća.

Pokretanje postupka protiv ovog istaknutog HDZ-ovca i bivšeg Plenkovićevog ministra nije moguće prije nego mu Sabor ukine imunitet saborskog zastupnika.

Sumnje i na Kuščevićeve nedemokratske i nezakonite radnje vezano uz GI Narod odlučuje

Bivši Plenkovićev ministar Kuščević također je i proizvoljno odbacio više od 30.000 valjanih potpisa za oba referendumska pitanja GI Narod odlučuje.

“Podnijeli smo prijedlog Ustavnom sudu da ispita ustavnost i zakonitost Zaključka Hrvatskog sabora kojime je prihvaćeno izvješće Vlade o navodno nedovoljnom broju potpisa te nije raspisan referendum. Smatramo da smo jasno i utemeljeno argumentirali zašto bi trebalo ponovno, od strane neovisnog tijela, prebrojati potpise te raspisati referendum, a cijela ova situacija oko Kuščevića samo baca dodatnu sumnju na njegove nedemokratske i nezakonite radnje vezano uz GI Narod odlučuje. Dakle, očekujemo reakciju Ustavnog suda, ponovno brojanje potpisa i raspisivanje referenduma“, poručio je Luka Mlinarić iz GI Narod odlučuje nakon ostavke ministra Kuščevića.

Podsjetimo, Građanska inicijativa Narod odlučuje dva tjedna prikupljala je potpise za izmjenu Ustava i predala je u lipnju 2018. Hrvatskome saboru Zahtjev za raspisivanje referenduma za pravedniji izborni sustav.

Za prvo referendumsko pitanje, o promjeni praga za ulazak u Sabor i načina biranja zastupnika, prikupili su 405.352 tisuća potpisa, a za drugo, ono o glasovanju manjina u Saboru, 407.469 tisuća potpisa.

Prebrojavanje potpisa još nije niti počelo, a Lovro Kuščević obznanio je kako se u proces provjere potpisa uključuje još jedna institucija – APIS (Agencija za podršku informacijskim sustavima i informacijskim tehnologijama).

Vlada Andreja Plenkovića tek tri mjeseca nakon što su potpisi predani Saboru objavila je kako inicijativa Narod odlučuje nije skupila dovoljno potpisa za referendum i pravednijem izbornom sustavu, odnosno da je od 412.325 potpisa za prvo referendumsko neispravno 40.875 potpisa, a za drugo je neispravnih 40.666 od ukupnih 407.835 potpisa, dok je GI Narod odlučuje početkom 2019. objavila kako su kontrolne liste navodno nevažećih potpisa uništene rezačem papira, dok digitalne kopije ne postoje, stoga je onemogućena pravedna provjera potpisa i njihova revizija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.