(VIDEO) Turnir BBB-a u Vukovaru obradovao građane: Javnost čeka odgovor o reakciji policajaca koji s Delijama trče za BBB-ima

Foto: Snimka zaslona

Ovog vikenda u Vukovaru održan je nogometni turnir BBB-a iz cijele Hrvatske, događaj koji se dugo čekao u gradu, ali ujedno bio i poruka onima koji misle da se navijači Dinama i drugih hrvatskih klubova ne mogu mirno šetati svojim gradom. Vukovar je već ranije odabran kao mjesto u kojem će navijači Dinama BBB imati svoj središnji državni turnir i slavlje, sve iz poštovanja i sjećanju na žrtvu Vukovara. To je silno obradovalo Vukovarce i sve one koji vole ovaj grad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjećamo, prošli vikend je nakon verbalnog i agresivnog napada Delija i Grobara na vođu navijača Dinama i njegovu obitelj u središtu Vukovara došlo do reakcije i navijačkog obračuna.

Nedavni sukob dviju navijačkih skupina u Vukovaru, Bad Blue Boysa i udruženih navijača Crvene Zvezde i Partizana, Delija i Grobara, podigao je dosta prašine u javnosti koja se pita što se u Vukovaru događa. Interes javnosti bio je intenziviran nakon objave vukovarskog ratnog veterana Damira Markuša da je na mlade Hrvate i Dinamove navijače još ranije bio potegnut pištolj u jednom vukovarskom kafiću, navodno od čovjeka koji je bio pripadnik milicije SAO Krajine u vrijeme okupacije Vukovara. Zbog toga su i diljem Hrvatske dizane brojne poruke ‘Ćao inspektore’, ali do danas hrvatska javnost nije dobila službeno objašnjenje o tom događaju i što se zaista dogodilo.

Događaj je dobio novu dimenziju nakon objave u Bujici da je u sukob bio umiješan i čovjek koji je navodno devastirao spomenik Jean Michelu Nicolieru. Taj morbidan i antiljudski čin nikada nije dobio dovoljno prostora u javnosti, za razliku od npr. događanja u Kustošiji, jer se radi junaku i mučeniku Domovinskog rata ubijenom na Ovčari. Za razliku od događanja kada su vukovarski ratni veterani skidali dvojezične ploče u gradu u vrijeme vladavine premijera Zorana Milanovića i SDP-a, a javnost bila svakodnevno u medijima bombardirana time kao o ‘neviđenom nasilju’. Sjetimo se da su neki, među njima i Marijan Živković, stari otac dvojice poginulih vukovarskih junaka, bili zbog toga osuđeni na hrvatskim sudovima prvostupanjskim presudama na zatvorske kazne. Nije poznato da je za morbidan čin devastacije spomenika Nicolieru netko nije kažnjen, a niti se bilo što zna o tome u javnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Damir Markuš na Facebooku o obračunu u Vukovaru: “Prijetilo se našim dečkima noževima i pištoljima, a sin ‘milicajca’ je oštetio bistu Jeana-Michela Nicoliera”

Hrvatsku javnost zanima snimka obračuna navijača koja je izašla u javnost, a na kojoj se vidi reakcija dvojice policajaca koji s izvučenim pendrecima trče za skupinom navijača Dinama koje napala Delije i Grobare. Naravno da to sve nije sporno, jer policija je intervenirala da štiti red i mir, i sprječava nasilje bilo kakve vrste.

Ono što je javnost primijetila je da tik uz policiju za navijačima Dinama trče Delije i Grobari s isukanim palicama i letvama, što je ljude u Hrvatskoj ‘ubolo’ u oči. Posebice jer se radi o Vukovaru kao mjestu i simbolu hrvatske patnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Javnost smatra da je reakcija policije trebala biti usmjerena i prema ovim navijačima srbijanskih klubova, te se nikako nije smjelo dopusttii da i Delije ‘interveniraju’ zajedno s policijom. Neki su se čak prisjetili i događanja u Maksimiru 1990. godine i postupanja tadašnje jugoslavenske milicije prema BBB-ima na jedan način, a Delijama na potpuno drugi način.

Naravno, nitko ne tvrdi da je ovdje bilo tako, ali svakako je bilo ružno to vidjeti, pa bi bilo dobro da se hrvatsku javnost izvijesti  što se dalje događalo s Delijama i Grobarima i jesu li uhićeni i sprovedeni zbog posjedovanja palica i letvi. Nadamo se da jesu, jer hrvatska javnost ima povjerenje u policiju i ne želi ni u primisli događanja iz Amerike i Zapada na ulicama naših gradova.  Stoga bi bilo i dobro da bude obaviještena o nečemu što je izašlo u javnosti kao ova video snimka, a izaziva kontroverzije i pitanja.

VIDEO (pažljivo pogledati od 15 sekunde nadalje)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Delije i Grobari su ekstremne skupine navijača nogometnih klubova Crvena Zvezda i Partizan iz Srbije koje otvoreno podržavaju četništvo, nose slike ratnih zločinaca i četnika Draže Mihailovića i Ratka Mladića na svoje utakmice i otvoreno iskazuju mržnju prema Hrvatima. Tu se ističu osobito Delije, navijači iz čijih redova je Arkan birao dragovoljce za agresiju na Hrvatsku, a danas njihovi nasljednici nose provokativne zastave srpske trobojnice s ćirilićnim natpisom Vukovar. Poznato je da su stavljali na svoje tribine velike transparente s natpisima ‘Nož, žica, Srebrenica’ i ‘Ovčara’. U toj mržnji osobito prednjače Delije za koje je opće poznata stvar u Srbiji i drugdje da se ne radi o pravoj navijačkoj grupi, već (polu)kriminalnom klanu pod kontrolom Aleksandra Vučića, bivšeg desne ruke Vojislava Šešelja, kao i ljudima prisutnim na kriminalnoj karti Srbije.

Osim toga, sam nogometni klub Crvena Zvezda ponaša se agresivno i podržava ratne zločince ide toliko daleko da pred svoj stadion stavlja tenkove i  raketene bacače, što sigurno nije poruka mira i suživota. Tenk i raketni bacač stoje u blizini murala gdje je na zidu stadiona oslikan ratni zločinac iz Škabrnje i Srebrenice Ratko Mladić, što daje dodatnu patologiju tom činu. Kulminacija morbidnog i mrziteljskog ponašanja nogometnog kluba Crvena Zvezda dogodilo se nedavno kada je ratnom zločincu Kapetanu Draganu Vasiljkoviću dres Crvene Zvezde uručio nogometna ikona Crvene Zvezde Dragan Džajić. Prema riječima sportskog novinara Milojka Pantića, velikog navijača Crvene Zvezde, sve se to dogodilo i događa po naredbama Aleksandra Vučića.

Treba li uopće ovakvim militantnim navijačkim skupinama, koje dolaze iz potpuno antihrvatskog i pročetničkog okruženja (osobito Delije), dopustiti djelovanje u Hrvatskoj? Pogotovo jer se zna da u Srbiji BBB i Torcida ne mogu i ne smiju imati svoje klubove navijača ili bilo kakvo javno djelovanje. Očekuje se da se navijači Zvezde i Partizana u Hrvatskoj ograde od redovitih četničkih i antihrvatskih poruka na tribinama i stadionima klubova za koje navijaju, jer je hrvatska javnost osobito osjetljivan na patnje Vukovara i žrtve Domovinskog rata.  A ne da potiču sukobe napadima na obitelj, za koje je gradonačelnik Penava opravdano rekao da nadilaze obične navijačke sukobe i slika su situacije u Vukovaru još od doba mirne reintegracije i svih događanja u gradu heroju zbog kojih je Penava i organizirao protestni skup u središtu Vukovara prije dvije godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sam turnir BBB-u Vukovaru prošao je u igranju dobrog nogometa i druženju navijača Dinama iz cijele Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Navijači su stigli iz cijele Slavonije, Zagreba, Dubrovnika, Hercegovine i svih dijelova gdje žive Hrvati koji vole plavu boju. Nije bilo nikakvih incidenata, a nogomet, pjesma i druženje navijača donijelo je osmijeh na lica vukovarskih Hrvata koji su vidjeli da hrvatska mladost cijeni žrtvu Vukovara i da je nikada zaboraviti neće. Svake godine na dan pada Vukovara dolaze tisuće navijača uz cijele Hrvatske, Torcida, BBB, Armada, Kohorta i drugi, te postaju tradicionalni zaštitni znak kolone sjećanja. Prije dvije godine, brojni BBB su u koloni sjećanja išli zajedno s HOS-ovim junacima pokazujući time da stoje uz stranu onih koji su sve žrtvovali za slobodu Vukovara i Hrvatske.

Foto: Narod.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.