U povodu proslave blagdana Bogojavljenja, u župi sv. Ane na Gornjoj Vežici u 16:00 sati ispred župne crkve organiziran je doček Sveta tri kralja te glazbeno scenski program živih jaslica kojega izvodi Zajednica Krista Kralja, a kojeg možete pratiti uživo od 16 sati.
U nastavku će u župnoj crkvi biti održana duhovna obnova koju će voditi don Damir Stojić, a glazbeno animirati Božja Pobjeda.
Simbolika kraljeva
Blagdan Sveta tri kralja ili Bogojavljenje jedan je od najstarijih katoličkih blagdana. Evanđelje po Mateju opisuje događaj kako su tri kralja ili mudraca “s Istoka”, prateći betlehemsku zvijezdu repaticu, došli u Jeruzalem pokloniti se novorođenom Isusu. Tri kralja predstavnici su poganskih naroda koje je Bog pozvao u svoje kraljevstvo time što im je objavio rođenje Spasitelja i na taj način naznačuju da je on Spasitelj za sve ljude. Najčešće se tumači i likovno prikazuje da tri mudraca ili kralja imaju različitu životnu dob (mladić, zreo muškarac i starac) te da su različitih rasa odnosno boje kože. Tako personificiraju razdobljâ čovjekova života te predstavljaju tri tada poznata kontinenta: Melkior Europu, Baltazar Afriku, Gašpar Aziju. Imena im nose snažnu simboliku: najstarijem, Melkioru, ime na hebrejskome znači ‘kralj svjetla’; “Baltazar” dolazi od asirskoga “Bel-tus-assar” što znači ‘Bog štiti njegov život’; a najmlađi nosi ime Gašpar, od perzijskoga “Kaspar” u značenju ‘čuvar blaga, rizničar’.
Kraljevi su Isus donijeli tri dara: mirta je darovana djetešcu Isusu kao čovjeku; aromatična smola tamjan (od grčkoga naziva “thymíana”), darovana je Isusu kao Bogu, a zlato je dobio kao Kralj. Nakon smrti triju kraljeva njihove su relikvije odnesene u Carigrad, a nakon što ih je pronašla sveta Jelena Križarica odande su odnesene u Milano i napokon u Köln u veličanstvenu njemačku katedralu u kojoj se nalaze i danas. Melkior je zaštitnik putnika i Svjetskog dana mladih, a Baltazar oboljelih od epilepsije.