Nakon mjesec i pol dana zastupnici se ovoga tjedna vraćaju u saborske klupe. Aktualnim prijepodnevom u srijedu počinje 14. sjednica koja će trajati sedam tjedana.
Na dnevnom redu su 102 točke, no u fokusu je i omjer snaga u Saboru – promijenjen tijekom ljetne stanke.
Saborske klupe još dva dana ostaju prazne, a onda uz zastupnike na aktualno prijepodne stiže premijer s ministrima.
“Predložit ćemo cijeli paket antikorupcijskih zakona koji bi trebali regulirati korupciju pogotovo među političarima, i druga stvar su gospodarske teme, rast plaća mirovina”, najavio je za RTL Danas potpredsjednik Kluba zastupnika SDP-a Saša Đujić.
“Ono što nas posebno boli je pravna nesigurnost koja se pokazala na mnogo primjera tijekom proteklog ljeta i na tome ćemo inzistirati da se ljudi koji su doprinijeli tome,
a dolaze iz sustava nazovu imenom i prezimenom”, kaže Krešo Beljak, predsjednik kluba HSS-a i Demokrata.
Prijedlog za opoziv Kujundžića
Tijekom jesenskog zasjedanja zastupnici će trebati potvrditi proračun, ali i raspravljati i prijedlogu za opozivom ministra Milana Kujundžića za što je i tijekom ljetne stanke oporba tražila izvanrednu sjednicu, no Ustavni sud je potvrdio je stav vladajućih da rok teče od početka nove sjednice Sabora.
“Kao predsjednik Sabora moram je uvrstiti u roku 30 dana, sve će biti u skladu sa zakonskim obavezama, da li će to biti krajem tog roka od 30 dana ili ranije, to ćemo vidjeti”, rekao je Gordan Jandroković.
Vladajuće zahtjev za opozivom ne uzrujava baš kao ni ministra.
“Svatko tko se rodi zna da će jednoga dana umrijeti tako i ministri, svi zaju da će jednoga dana otići, a tko će kada..”, kaže ministar zdravstva Milan Kujundžić.
Odnos snaga u saborskim klupama
Na strani vladajućih je 83 zastupnika, dok oporba ima njih 68. Nezaobilazni postaju zastupnici kluba Bandićeve Stranke rada i solidarnosti i nezavisnih zastupnika – njih 12. A vrata bujajućeg kluba i dalje su, tvrdi Bandić, otvorena.
“Svi koji dijele isti svjetonadzor rada solidarnosti i zajedništva su dobrodošli, vrata im nisu zaprta nego otprta kako bi rekli naši susjedi prek meje, ni za kim ne trčimo,
a svatko je dobrodošao tko hoće delat”, kaže Milan Bandić.
Kao mogući prebjeg spominjala se već ranije HSS-ovka Ana Marija Petin, no i danas je uz svoju stranku.
“Čudno je da se moje ime uvijek dovodilo u pitanje, na kraju ja ostajem dok su neki otišli…”, dodaje saborska zastupnika Ana-Marija Petin.
A troje bivših ministara, među kojima i aferama opterećen Lovro Kuščević, aktiviralo je saborske mandate pa će kroz rad Parlamenta pokazati ostaju li vjerni Plenkoviću.
Tekst se nastavlja ispod oglasa