Na varaždinskom području do petka se održava međunarodna regionalna terenska vježba IPA FLOODS – Varaždin 2017., a, prema scenariju, Varaždinsku županiju zadesila je velika katastrofa koja uključuje teške poplave, zbog čijeg se intenziteta, razmjera i učinaka morala zatražiti međunarodna pomoć kroz Mehanizam Europske unije za civilnu zaštitu.
Cilj vježbe IPA FLOODS – Programa prevencije pripravnosti i odgovora u slučaju poplava u državama tzv. zapadnog Balkana i Turske, je testiranje djelovanja i interoperabilnosti multinacionalnih modula civilne zaštite, a bit će prezentirana obrana od poplava, prepumpavanje vode, spašavanje iz poplavljenih kuća i medicinska potpora, najavljeno je u utorak na konferenciji za novinare u Varaždinu.
Korisnici IPA FLOODS-a koristit će materijale i opremu kupljenu i doniranu u sklopu Programa i testirati standardne operativne postupke i protokole za prelazak granice te pružanje potpore zemlji-domaćinu.
Vježba će se održavati na području grada Varaždina kao i u Trnovcu, Strugi te Velikom i Malom Bukovcu. Organizator vježbe je Konzorcij IPA FLOODS, a pokrovitelj hrvatska Državna uprava za zaštitu i spašavanje (DUZS).
U vježbu je uključeno 526 sudionika, tj. nacionalni timovi iz Hrvatske, Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Makedonije, Crne Gore, Srbije i Turske te dva modula civilne zaštite iz Njemačke i Italije. Sudjeluju i pripadnici Mehanizma EU za civilnu zaštitu, tim evaluatora iz nekoliko europskih zemalja, 50 profesionalni djelatnika iz redova vatrogasaca, policije, nevladinih organizacija i medicinskih službi te 150 markiranata.
Program manager IPA FLOODS projekta Antonio Barbera iz Odjela civilne zaštite Talijanske Republike izjavio je kako je riječ o programu iznimno važnom za sve zemlje u regiji.
„Mislim da je mnogo zemalja na području zapadnog Balkana u proteklim godinama bilo pogođeno katastrofama uzrokovanim poplavama, a nisu sve zemlje u mogućnosti suočiti se s takvim katastrofama same – neophodna je pomoć susjednih zemalja, odnosno ostalih zemalja u EU, a one trebaju znati odgovoriti na takav zahtjev za pomoći, trebaju se za to pripremiti. Upravo zbog takvih mogućih situacija organizirana je i ova vježba čiji je cilj ojačati kapacitete država korisnica projekta da razviju svoju sposobnost za pružanje međunarodne pomoći“, rekao je Barbera.
„Nama u Hrvatskoj cilj je aktivno sudjelovati u projektima Europske unije i organizirati ovakve vježbe kod nas kako bi uvježbali svoj Nacionalni sustav zaštite u tim velikim nesrećama i katastrofama, aktivirali domaće snage i surađivali s međunarodnim timovima koji nam pružaju međunarodnu pomoć“, rekao je Igor Milić, koordinator projekta iz Državne uprave za zaštitu i spašavanje.
Poplave na ovom području su česte i suočavamo se s njima gotovo svake godine, dodao je.
„Cilj nam je aktivirati županiju, gradove i općine koji se uključuju u sustav civilne zaštite svojim kapacitetima, stožere civilne zaštite, vatrogasce, hitnu medicinsku pomoć, policiju, gorsku službu spašavanja i sve udruge koje se tu uključuju, kako bi provjerili naš sustav i onda povezali domaće snage s međunarodnim timovima i probali nešto drugačije, novo, što nam se može dogoditi u budućnosti, tako da budemo spremni i za te situacije“, pojasnio je Milić.
Izvor: Hina/dž