Vlada je na današnjoj sjednici raspravljala o prijedlogu zaključka o načinu reguliranja prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.
“Prijedlog zaključka se ne može prihvatiti. Prijedlog nije dovoljno potkrijepljen analizom stanja te ne postoje pravni temelji za prihvaćanje. Donošenje ustavnog zakona o braniteljima nije moguće dok na snagu ne stupe izmjene zakona”, kazao je Predrag Matić, ministar branitelja, prenosi vecernji.hr
Vlada je odbila prijedlog zaključka o načinu reguliranja prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, dokument koji su potpisala 54 saborska zastupnika. Vlada bi se prema njihovom prijedlogu trebala obvezati da predloži donošenje objedinjenog zakona o pravima branitelja i njihovih obitelji kao i ustavnog zakona o njihovim pravima.
Predloženi zaključak o načinu reguliranja prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji potpisali su zastupnici HDZ-a, HDSSB-a, HSS-a, HSP AS-a, DC-ova Vesna Škare Ožbolt, nezavisni Jadranka Kosor i Branko Vukšić te SDP-ov Franko Vidović.
https://www.youtube.com/watch?v=BH311z0WmHU
U negativnom mišljenju Vlade, objavljenom uz dnevni red sjednice, stoji kako Vlada smatra da se donošenje Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji u kojem bi bila objedinjena sva njihova prava, ne može prihvatiti jer prijedlog nije dovoljno potkrijepljen analizom i ocjenom stanja.
Vlada smatra kako ne postoji temelj da ju se obveže da Saboru predloži donošenje takvog zakona dok se ne izvrši analiza stanja i ocijeni stanje ostvarivanja prava hrvatskih branitelja, s posebnim osvrtom na ostvarivanje prava branitelja i članova njihovih obitelji koja su predviđena drugim propisima.
Hrvatski branitelji su 27. veljače proveli svoju najavljenu akciju prikupljanja potpisa saborskim zastupnicima jer raniji pokušaji da se na dnevni red Hrvatskog sabora postavi rasprava o pravima hrvatskih branitelja nisu uspjeli.
Nije bilo dopušteno ni da se zastupnicima obrati predstavnik branitelja te su kao jedini način da se u Saboru nešto poduzme vidjeli prikupljanje potpisa jedne trećine zastupnika, a to je 51 zastupnik. Toliko je po Poslovniku Sabora potrebno da predsjednik Sabora mora postaviti na dnevni red traženu točku.
Izvor: narod.hr/h
Photo: fah