Vlada predlaže obustavu ovrha za vrijeme trajanja pandemije koronavirusa

Foto: Thinkstock

Privremeni zastoj svih ovrha na novčanim sredstvima po računu fizičkih osoba, kao i zastoj tijeka zateznih kamata, predlaže Vlada dopunama Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, koje je s telefonske sjednice u utorak uputila u hitnu saborsku proceduru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dopunama zakona predlažu se mjere kojima se nastoji olakšati položaj fizičkih osoba kojima dio primanja odlazi na ovrhe, kako bi lakše podnijeli negativne ekonomske posljedice nastale zbog posebnih okolnosti, do kojih je došlo uslijed pojave epidemije bolesti COVID-19, stoji u priopćenju Vlade o održanoj telefonskoj sjednici, prenosi HRT.

“Unatoč činjenici da prema postojećim propisima ovršenici imaju pravo na izuzeće dijela primanja po posebnim propisima, prijedlogom zakona omogućava se privremeni zastoj svih ovrha na novčanim sredstvima po računu fizičkih osoba, čime će se fizičkim osobama omogućiti raspolaganje svim primanjima koja primaju na račune u bankama kako bi lakše prebrodili razdoblje posebnih okolnosti koje znatno utječe na njihovu financijsku situaciju”, obrazlažu Banski dvori.

Također, dopunama zakona regulira se i zastoj tijeka zatezne kamate te one ne teku za vrijeme dok traju posebne okolnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada je zakon uputila u hitnu saborsku proceduru i predlaže njegovo stupanje na snagu prvog dana od dana objave u Narodnim novinama.

Posebne okolnosti, prema prijedlogu zakona, traju tri mjeseca od njegovog stupanja na snagu, uz mogućnost da Vlada taj rok produži za još tri mjeseca.

Prema prijedlogu dopuna zakona, Ministarstvo financija će u roku od dvije godine od dana stupanja na snagu zakona provesti naknadnu procjenu njegovog učinaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.