(VIDEO) Vlada o popuštanju mjera: Od 27. travnja kreće javni prijevoz, od 4. svibnja počinje rad salona, a od 11. svibnja škole i vrtići

Zagreb, 23.04.2020. - Sjednica Vlade RH. Na fotografiji Andrej Plenković. foto HINA/ Admir BULJUBAŠIĆ/ abu

Vlada je u četvrtak na sjednici u 13 sati predstavila mjere za otključavanje gospodarstva koje će ići postupno u tri faze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U uvodu se predsjednik Vlade Andrej Plenković osvrnuo na komemoraciju u Jasenovacu.

“Trebamo raditi na toleranciji i sprječavanju isključivosti i podjela u društvu. To je politika Vlade. Pozivam sve da svojim nastupima smanjuju podjele u društvu.”

Plenković je istaknuo da je najvažnija mjera o kojoj će se raspravljati na današnjoj sjednici otvaranje gospodarstva:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Skočio je broj mrtvih i zaraženih. Europa je najpogođenija. Situacija u Hrvatskoj nije toliko dramatična. Epidemiološka situacija je zasad pod kontrolom. Nismo prešli dvoznamenkasti broj dnevno oboljelih, a trend je u opadanju zahvaljujući mjerama i građanima koji su razumjeli ozbiljnost situacije.”

Popuštanje mjera od ponedjeljka 27. travnja

Vlada je u četvrtak prihvatila zaključak o mjerama za pokretanje gospodarskih i drugih djelatnosti i aktivnosti u uvjetima proglašene epidemije bolesti COVID-19, kojim se propisuje postupno popuštanje uvedenih mjera i to od ponedjeljka, 27. travnja te 4. i 11. svibnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U prvoj fazi, koja počinje 27. travnja, omogućit će se rad svim poslovnih subjektima u trgovini, osim onima koji posluju u trgovačkim centrima, s iznimkom dućana koji ondje rade cijelo vrijeme posebnih mjera.

Omogućit će se i nastavak rada svim uslužnim djelatnostima, osim onih u kojima se ostvaruje bliski kontakt s klijentima, uz poštovanje mjera fizičke udaljenosti. To su aktivnosti poput krojača, izrade ključeva, postolara, turističkih agencija isl.

Od ponedjeljka se uvode i javne gradske i prigradske linije i brzobrodske linije za otoke koji nisu povezani trajektnim linijama, a omogućuje se i rad knjižnica, muzeja, galerija, antikvarijata i knjižara.

Omogućuju se i treninzi sportaša i sportašica prve i druge kategorije u pojedinačnim sportovima te seniorskim sportskim ekipama koje nastupaju u najvišem stupnju natjecanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Omogućuje se i provedba državnog stručnog ispita za prioritetne grupe polaznika.

Druga faza uslijedila bi od 4. svibnja, ako se prva pokaže uspješnom i ne pogorša li se epidemiološka situacija, a ona bi uključivala dozvolu rada javnog zdravstvenog sustava u punom obujmu, osim iznimki u skladu s mjerama Ministarstva zdravstva, te rad privatnika.

Dozvolio bi se i rad svim uslužnim djelatnostima koje obavljaju djelatnosti u kojima se ostvaruje bliski kontakt s klijentima, uz poštovanje posebnih mjera, kao što su kozmetičari, pedikeri, brijači i frizeri.

Treća faza predviđena je za 11. svibnja, od kada bi se omogućilo okupljanje deset osoba na jednom mjestu uz poštivanje mjera fizičke udaljenosti, a omogućio bi se i rad trgovačkih centara kao i rad vrtića i osnovnih škola od 1. do 4. razreda te posebnih razrednih odjela kao i rad s djecom s teškoćama, koja imaju pomoćnika u nastavi. Studenti bi pak od toga datuma mogli na laboratorijske, umjetničke i kliničke vježbe te praktični rad u malim grupama.

Od 11. svibnja uvele bi se i međužupanijske prijevozničke linije i linije domaćeg zračnog prijevoza, a bio bi omogućen i rad ugostiteljskih objekata isključivo na vanjskim prostorima i terasama, uz poštovanje epidemioloških mjera.

Dozvolio bi se i rad ugostiteljskih objekata u smještajnim kapacitetima, samo za korisnike smještaja te rad nacionalnih parkova i parkova prirode te bi se proširili uvjeti za izdavanje e-propusnica.

Sve tri faze pretpostavljaju primjenu i pridržavanje mjera fizičke udaljenosti i najviših higijenskih standarda i dezinfekcije prostora.

Nastavlja se i obveza poslodavaca da osiguraju uvjete rada prema epidemiološkim mjerama, a gdje je moguće od kuće, organiziraju sastanke na daljinu i zabrane dolazak na rad radnicima s temperaturom i respiratornim sindromima.

Nastavlja se i zabrana održavanja javnih događaja i velikih okupljanja.

Državna matura predviđa se za razdoblje od 8. do 29. lipnja, a vjerska okupljanja dozvoljavaju se od 2. svibnja.

Prva faza kreće od ponedjeljka, kada gospodarstvenici očekuju otvaranje brojnih neprehrambenih trgovina koje su sada zatvorene i moguće produljenje radnog vremena, zatim 4. svibnja kada bi i neke škole trebale početi primati učenike nižih razreda, te konačno 11. svibnja za kada je moguće da će se otvarati i trgovine u šoping centrima, te možda kafići i restorani s terasama, javlja Jutarnji list.

Premijer Andrej Plenković, nakon sastanka užeg kabineta Vlade, na kojem su se dogovarali zadnji detalji plana, otkrio je tek da će se reaktivacija gospodarstva, koje je zbog pandemije koronavirusa zaustavljeno prije više od mjesec dana, događati u te tri faze, te da su mjere usklađene s epidemiolozima, ali detalje je ostavio za sjednicu Vlade.

“Cilj je da ostvarimo i gospodarsku aktivnost i korist u smislu reaktivacije gospodarstva pa sukladno tome i prihoda za državni proračun”, izjavio je Plenković. Premijer je istaknuo da su se protuepidemijske mjere u Hrvatskoj pokazale uspješnima, da su ostvarile rezultat te da je vrijeme za reaktivaciju ekonomije, pritom pazeći da se ne ugroze dosadašnja postignuća vezana uz zdravstveni aspekt.

Kako je pak u srijedu rekao ministar prometa Oleg Butković, moguće je da će se neke mjere ukidati i ranije od 4. svibnja, vjerojatno ciljajući na javni gradski prijevoz, prigradsku željeznicu i ublažavanje mjera u kamionskom prijevozu. Pritom bi se u javnom prijevozu propisala preporuka nošenja maski, stalnog dezinficiranja i provjetravanja, a Ministarstvo prometa predlaže da se za početak počne voziti po nedjeljnom voznom redu.

Gospodarstvenici okupljeni u Hrvatskoj gospodarskoj komori očekuju da će Vlada prihvatiti većinu njihovih zahtjeva koje su premijeru Andreju Plenkoviću poslali u ponedjeljak u opširnom dokumentu na 18 stranica s kalendarom kada bi se koje djelatnosti trebale otvoriti.

I u srijedu su iz HGK zatražili da se sve trgovine, bez obzira na veličinu i djelatnost, otvore što prije uz primjenu zaštitnih mjera protiv koronavirusa. Traže i da se radno vrijeme svih trgovina koje su sada otvorene do 17 sati produži do 20 sati jer se sve više ljudi vraća na posao, a većina ih ne stiže u kupovinu do 17 sati i to stvara nepotreban pritisak na trgovine i gužve koje ugrožavaju zdravlje.

Dnevni red sjednice Vlade:

1. Prijedlog zaključka o planiranim mjerama za pokretanje gospodarskih i drugih djelatnosti u kontekstu epidemije COVID-19

2. Informacija o aktualnom stanju i poduzetim aktivnostima vezanim za koronavirus u Republici Hrvatskoj

3. Informacija o aktivnostima Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske

4. Nacrt prijedloga zakona o interventnim mjerama u ovršnim i stečajnim postupcima za vrijeme trajanja posebnih okolnosti, s Nacrtom konačnog prijedloga zakona

5. Nacrt prijedloga zakona o izmjenama i dopuni Zakona o dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju, s Nacrtom konačnog prijedloga zakona

6. Nacrt konačnog prijedloga zakona o provedbi Uredbe (EU) 2017/2394 Europskoga parlamenta i Vijeća od 12. prosinca 2017. o suradnji između nacionalnih tijela odgovornih za izvršavanje propisa o zaštiti potrošača i o stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 2006/2004 (EU)

7. Prijedlog odluke o osnivanju Povjerenstva za utvrđivanje prijedloga kandidata za Glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske

8. Prijedlog odluke o davanju suglasnosti Državnom povjerenstvu za procjenu šteta od prirodnih nepogoda na Godišnje izvješće o konačnoj procjeni šteta i utrošku sredstava pomoći za ublažavanje i uklanjanje posljedica prirodnih nepogoda u 2019. godini

9. Prijedlog uredbe o izmjeni i dopunama Uredbe o odgovornosti za štete u okolišu (EU)

10. Prijedlog obavijesti o namjeri davanja koncesije na pomorskom dobru u svrhu izgradnje i gospodarskog korištenja luke posebne namjene – industrijske luke Urinj i izgradnje i gospodarskog korištenja pomorskog dobra izvan lučkog područja u k.o. Kostrena Barbara

11. Prijedlog zaključka o povećanju alokacije za projekt “Otvorene znanstvene infrastrukturne platforme za inovativne primjene u gospodarstvu i društvu (O-ZIP)”

12. Prijedlog odluke o davanju suglasnosti na Izmjene i dopune Statuta Agencije za lijekove i medicinske proizvode

13. Prijedlog uredbe o izmjenama Uredbe o nazivima radnih mjesta i koeficijentima složenosti poslova u javnim službama

14. Prijedlog odluke o prelasku granice Oružanih snaga Republike Hrvatske radi pružanja humanitarne pomoći u inozemstvu na zadaćama protupožarne zaštite u 2020. godini

15. Davanje mišljenja Hrvatskome saboru na:

15.1. Prijedlog zakona o izmjeni Općeg poreznog zakona, s Konačnim prijedlogom zakona (predlagatelj: Božo Petrov, zastupnik u Hrvatskome saboru)
15.2. Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit, s Konačnim prijedlogom zakona (predlagatelj: Božo Petrov, zastupnik u Hrvatskome saboru)
15.3. Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak, s Konačnim prijedlogom zakona (predlagatelj: Božo Petrov, zastupnik u Hrvatskome saboru)
15.4. Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o porezu na dodanu vrijednost, s Konačnim prijedlogom zakona (predlagatelj: Božo Petrov, zastupnik u Hrvatskome saboru)
15.5. Prijedlog zakona o dopunama Ovršnog zakona, s Konačnim prijedlogom zakona (predlagatelj: Božo Petrov, zastupnik u Hrvatskome saboru)
15.6. Prijedlog zakona o dopuni Zakona o Hrvatskoj gospodarskoj komori, s Konačnim prijedlogom zakona (predlagatelj: Božo Petrov, zastupnik u Hrvatskome saboru)
15.7. Prijedlog zakona o dopuni Zakona o članarinama u turističkim zajednicama, s Konačnim prijedlogom zakona (predlagatelj: Božo Petrov, zastupnik u Hrvatskome saboru)
15.8. Prijedlog zakona o dopuni Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, s Konačnim prijedlogom zakona (predlagateljica: Anka Mrak-Taritaš, zastupnica u Hrvatskome saboru)
15.9. Prijedlog zaključka o uvođenju bankovnih kartica za blokirane građane za vrijeme bolesti COVID-19 (predlagatelj: Klub zastupnika Mosta nezavisnih lista u Hrvatskome saboru)
15.10. Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama, s Konačnim prijedlogom zakona (predlagatelj: Božo Petrov, zastupnik u Hrvatskome saboru)
15.11. Izvješće o radu Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije za razdoblje od 15. rujna 2018. do 15. srpnja 2019. godine

16. Verifikacija odgovora na zastupnička pitanja postavljena Vladi Republike Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.