Vladimir Šeks: Zabrinut sam za sigurnost i stabilnost Hrvatske

Zabrinut sam za stanje svijesti u Hrvatskoj. Zabrinut sam za sigurnost i stabilnost države. U Hrvatskoj je na pomolu verbalni rat. Rastaču se tkiva koja su vezivala hrvatsko društvo. Neke su od rečenica koje je izgovorio Vladimir Šeks u HRT-ovoj emisiji Nedjeljom u dva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekao je kako je spreman dati prilog da se ta situacija zaustavi. Politički život ne će napustiti. Mnogi su me grobari pokapali, rekao je Šeks. Planira svake godine izdati po jednu knjigu o zbivanjima u Hrvatskoj od 1991. godine.

Nije želio govoriti o smjeni ravnatelja SOA-e Drage Lozančića rekavši kako o tome nema dovoljno informacija. Smatra da su predsjednica i premijer Tihomir Orešković trebali zajedno donijeti odluku, ali u tome što nisu ne vidi neki poseban problem. Pripisao je to nesnalažljivosti ili neiskustvu u politici.

S mjesta savjetnika Predsjednice morao je otići jer je kod komisije za pomilovanja zagovarao pomilovanje Vanje Goldbergera, prijatelja njegovog pokojnog sina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Goldberger je izdržao dvije trećine kazne, teškog je zdravstvenog stanja, uzdržava kćer od 18 godina i jednu 2 i pol godišnju djevojčicu. On je držao u svom stanu određene količine droge, policija je to pronašla i oduzela. On nije ni jedan gram te droge preprodao ili dilao, a to je presuda iz sudskoga procesa i pristao je na kaznu od tri i pol godine zatvora”, dodao je.

“Neke članove Komisije za pomilovanje sam upozorio na razloge Vanje Goldbergera za pomilovanjem. Komisija je pažljivo izvagala sve njegove razloge i donijeli su jednoglasnu odluku koju je predsjednik Komisije objasnio predsjednici. Kasnije je došlo do medijskog linča predsjednice zbog pomilovanja Leona Sulića i Danka Seitera, a kasnije i Goldbergera. Pod tom žestokom medijskom paljbom na dan sv. Vlaha u Dubrovniku vratila se u Zagreb, pozvala me, a koliko sam dobio informaciju bila je vrlo ljuta, ogorčena, bila je bijesna u Dubrovniku. Kad smo razgovarali u Zagrebu bila je mirna, ali vidjela se u njoj jedna visoka doza napetosti. Odmah se okrenula prema tome da je stavljena u jedno središte skandala oko toga pomilovanja. Meni je zamjerila zašto je nisam upozorio da sam razgovarao s nekim članovima komisije zato jer sam ja njen savjetnik a radilo se o pomilovanju Goldbergera koji je prije desetak godina bio kod mene u uredu savjetnik za medije i zašto je tu nisam upozorio na to, da sam ju trebao upozoriti na to. Rekao sam joj ‘Predsjednice nisam Vas upozorio, jer mislim da Vas nisam trebao upozoriti. Vanja Goldberger je imao ono što je komisija verificirala i utvrdila sve moguće reference za pomilovanje’. Rekao sam joj da je ispravno postupila u pogledu te odluke. Ona je ustrajala u svome da sam ju trebao upozoriti i kada sam vidio da ona ustraje na tome, da ne prihvaća moje objašnjenje, predao sam joj ostavku i nakon nekoliko minuta sam predao ostavku u pismenom obliku zato što je došlo između Predsjednice i mene do nepovjerenja.”

Na upit smatra li da je počinio pogrješku odgovorio je: “Na određen način i da i ne. Ostavku sam dao iz moralnih razloga zato što kao visokopozicionirana osoba u političkom pogledu trebao sam se suzdržati od bilo kakvih kontakata s članovima komisije za pomilovanje. To nisam učinio, nego sam u razgovoru s njima samo im naveo da obrate posebnu pozornost na sve one ključne razloge. Iz mene je progovorio jedan glas srca, glas jedne humanosti, htio sam pomoći tom malom čovjeku. To je u meni prevladalo. Bih li postupio na drugi način i slično, vjerujem da ne bih postupio. Samo ne bih nešto drugo, ne bih javno rekao zašto sam dao iz tih moralnih razloga. Mnogi mi govore, pa to nisi trebao reći, mogao si samo podnijeti ostavku, izmisliti neki razlog kao što se u većini slučajeva i radi i nitko te ne bi više napadao. A ja mislim da u demokratskom društvu osoba poput mene ne može i ne smije davati ostavku a da daje lažne razloge ili nikakve razloge i da javnost treba znati i radi korektnosti prema predsjednici i prema hrvatskoj javnosti i prema sebi želio sam da istinito javnosti objasnim razloge svoje odluke.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje kakvi su njegovi odnosi s Tomislavom Karamarkom, Šeks je rekao: Ledeni, nikakvi. Glavne razloge vidi u tome što je upozoravao da u stranci nema dovoljno demokracije. Karamarku sam rekao da ne govorim da nema demokracije, nego da se unutarnji problemi moraju rješavati unutar stranke, a ne ekskomunikacijom kao u slučaju Jadranke Kosor, rekao je Šeks.

Stanković je Šeksa zamolio za komentar slučaja Lozančić i odnos predsjednice Republike sa Zdravkom Mamićem. Na pitanje je li do razrješenja čelnog čovjeka SOA-e došlo zbog tog odnosa, Šeks je odgovorio:

“Ne želim spekulirati i nemam nikakvih saznanja o tome. Znam samo ono što se špekulira iz različitih uglova u medijima. U medijima se iznose različite kombinacije, različite špekulacije. Ne želim u nekim daljnjim špekulacijama dodatno špekulirati. Znam samo jedno da po Ustavu predsjednica Republike i predsjednik Vlade po sistemu dvostrukog ključa imenuju i razrješuju šefa SOA-e. Bilo bi daleko spretnije da je postojao već jedan uhodan modus operandi po kojem bi oni zajedno, dogovorno donijeli odluku o tome da se razriješi šefa SOA-e. Vjerojatno su ti šumovi u komunikaciji uvjetovani još možda nedovoljnim iskustvom.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Može li predsjednica štiti svoj dignitet u situaciji kad joj je Zdravko Mamić jedan od donatora kampanje pitao je Stanković.

Šeks je rekao da u “Hrvatskoj prvo treba ustrojiti mehanizam u kojem će preventivno određene službe biti mjerodavne da upozoravaju predsjednicu države, predsjednika Vlade, predsjednika Sabora ali i sve odgovorne državne dužnosnike da ih upozore da ne ostvaruju kontakte s osobama koje se nalaze pod sudskim istragama i krim obradama. Razne kontroverze koje se vežu oko Zdravka Mamića, on nije pravomoćno osuđena osoba, bio je pod nekim kaznenim istragama, on je javna osoba. Da sam ja na mjestu Predsjednice u pogledu bilo koje osobe koja ima određeni renome u hrvatskoj javnosti izbjegavao bih kontakte s njima.

Predsjednica nije osobno pozivala, već protokol. Ključne su sigurnosne službe, one trebaju predsjednici signalizirati. Ona treba napraviti sljedeće po mom mišljenju, ako želi organizirati neko primanje, pozvati različite ljude, treba reći želim pozvati te i te ljude iz tih i tih krugova iz tih i tih udruga i tako dalje, a sigurnosna služba treba joj reći – predsjednice možda nije politički oportuno, taj čovjek je pod istragom, taj čovjek je pod mjerama, njega prisluškuju, njega prate. Takav jedan modus operandi mislim da će se u Hrvatskoj ubrzo i ostvariti, kaže Šeks.

Vjeruje da će uspjeti koalicija Mosta i HDZ-a prvenstveno jer ni jednima ni drugima ne bi odgovarali prijevremeni izbori. Jer održanje na vlasti jači je eliksir od bilo čega, rekao je Šeks.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Legitimno je pravo Tomislava Karamarka izražavati nezadovoljstvo ravnateljem HRT-a Goranom Radmanom, ali on kao potpredsjednik Vlade uz to mora pokrenuti demokratske mehanizme kako bi došlo do eventualnih promjena. HRT treba učiniti medijskim servisom neovisnim o vladajućoj politici, izjavio je Šeks govoreći o sinoćnjim izjavama Karamarka o HRT-u.

Zbog grijeha mladosti ne može ispaštati do kraja života, rekao je Šeks komentirajući ministra kulture Zlatka Hasanbegovića.

“Ogromni pritisci se rade na premijera da se Hasanbegović razriješi i oni će biti sve jači i sve žešći. Koordinirani su iz tuzemstva i inozemstva. Uključuju se vrlo moćne skupine i organizacije. Ne mogu se zanemariti, ali na Vladi je i premijeru da uđe u vrlo jasno označavanje oko nekoliko elemenata vezanih za ministra Hasanbegovića. Trebamo uvjeriti snažne autoritete, posebno koji dolaze iz židovskih organizacija i brojnih nevladinih udruga u Hrvatskoj da se kod ministra Hasanbegovića radilo o jednom grijehu iz mladosti i zabludama i da je on na ozbiljan način napravio veliki otklon u javnom, znanstvenom i stručnom od bilo kakvog totalitarizma posljednjih dvadesetak godina. Napravio je otklon od bilo kakvoga totalitarizma, lijevog, desnog, nacističkog, ustaškog, komunističkog. Ne treba zbog grijeha mladosti ispaštati teško ili doživotno za bilo koju društvenu funkciju. Kao što neki govore da je došao s margine i treba ga baciti na marginu. Imali smo puno ljudi kroz povijest koji su u mladosti bili u zabludama i griješili. Ratzinger, koji je postao papa Benedikt bio je član Hitlerjugenda. On je teret, ali mislim da bi se taj teret s jednom pametnom politikom i premijera i Vlade i uz podršku drugih dijelova društva i uvjeravanjem prema onoj javnosti koja je stekla jedno uvjerenje o njegovoj politici, da bi se taj problem mogao prevladati”, izjavio je Šeks.

Potvrdio je kako se najvjerojatnije ne će kandidirati na unutarstranačkim izborima. Rekao je kako o Plenkoviću ima vrlo visoko mišljenje kao o političaru europskog ranga. On je jedan vrhunski političar i moj veliki prijatelj. Mislim da bi bio dobar predsjednik HDZ-a, no pitanje je želi li on to, rekao je Šeks.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.