Voditeljica rodnih studija prof. Ankica Čakardić iznijela je podatak kako su „chief diversity officer“ i „gender equality officer“ sve popularnija radna mjesta u velikim kompanijama. Iznijela je to Hrvatskom zavodu za zapošljavanje. Kako je Čakardić HZZ-u opravdala rodne studije? Što su „gender officers“, odnosno „rodni oficiri“?
> Sveučilište dostavilo mišljenje HZZ-a o Rodnim studijima: Nitko nije postavio nekoliko važnih pitanja
Hrvatski zavod za zapošljavanje i rodni studiji
HZZ-u profesorica filozofije, a uskoro i rodnih studija, Ankica Čakardić dostavila je dokument pod nazivom: „Obrazloženje o doprinosu studijskog programa rodni studiji misiji, svrsi i viziji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje“. U uvodnoj rečenici Čakardić konstatira da će rodni studiji doprinijeti realizaciji svrhe Zavoda.
Temeljem “Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.-2026.” Vlada RH obvezala se podići ulaganja u društvene i humanističke znanosti. Cilj te mjere je, ističe Čakardić, „doprinos napretku društva u cjelini“ s ciljem snažnijega „doprinosa rastu gospodarstva“. Nadalje, smjernice Europske unije nalažu da svaka razina planiranja u sektoru ljudskih resursa bude „rodno osjetljiva“ i „rodno nediskriminatorna“. Iz toga Čakardić izvlači zaključak kako će rodni studiji biti „nezaobilazni partnerski faktor razvoja“. Riječi su to koje je napisala i u elaboratu o rodnim studijima. Čakardić i njezini kolege će osposobiti „kadrove za različita konkurentna radna mjesta u javnom sektoru koja traže analitičke, komunikacijske i organizacijske stručnjake radi inherentnog razvijanja kritičkog mišljenja u domeni rodnih studija u širem interdisciplinarnom i transdisciplinarnom polju“.
> Šarić: Što su točno rodni studiji, nitko ne zna, pa ni profesorica Čakardić
Čakardić: ‘Rodno osjetljive’ tvrtke posluju bolje
Nastavlja Čakardić: „Premda se diplomanti/ce studijskog programa Rodni studiji tradicionalno zapošljavaju u javnom sektoru, njihovo specifično znanje i vještine čine ih sve atraktivnijima i poslodavcima u privatnom sektoru. Prema podacima iz 2018. godine, čak 60% tvrtki s popisa ‘Fortune 500’ zapošljava menadžera ili menadžericu za raznolikost i inkluzivnost (chief diversity officer, gender equality officer i sl.) jer su brojne studije pokazale da kompanije koje njeguju rodnu, rasnu i drugu raznolikost i inkluzivnost posluju bolje od sličnih tvrtki s homogenom radnom snagom“.
> Evo kako je Senat Sveučilišta u Zagrebu jednoglasno pustio Rodne studije dalje
I tvrtke u Hrvatskoj počinju prepoznavati „specifično znanje i vještine“ rodnih stručnjaka, piše Čakardić HZZ-u. Proveden je online upitnik u kojem su poslodavci odgovorili na pitanje smatraju li magistre rodnih studija potrebnim u svojim poduzećima? Čak 42% ispitanih odgovorilo je kako bi zaposlilo rodnog stručnjaka. Na radnom mjestu obavljali bi “razne poslove”, s naglaskom na ljudske resurse. Naravno, jedan od važnijih zadataka bilo bi „unaprjeđenje rodne ravnopravnosti u poslovnom okruženju“.
> Mogu li se i gdje zapošljavati magistri rodnih studija? Evo što kaže HZZ
Što rade rodni oficiri i oficiri raznolikosti koje spominje Čakardić?
Kako u Hrvatskoj još nisu rasprostranjeni rodni oficiri, primjer moramo potražiti u inozemstvu. Američki poslovni magazin Forbes ima stalnog suradnika koji je zaposlen u tvrtki SurveyMonkey kao „Chief Diversity & Social Impact Officer“. Za Forbes donosi svoja iskustva rada na „rodno osjetljivim temama“ s kojima se susreće svaki dan. Antoine Andrews na svom poslu brine o „raznolikosti i uključivosti“. Pazi na „rodnu uključivost“ i „rodno osjetljivi jezik“. Poseban naglasak je na „marginaliziranim“ zajednicama, poput LGBT-a i rasnih manjina. Prema njegovom iskustvu, stvaranje rodno uključive atmosfere poboljšava rad i profit kompanije. Mnogo pozornosti poklanja „trans“ osobama i kako se one snalaze na radnom mjestu. Ukratko, „rodni identitet na radnom mjestu je važan“, zaključuje Andrews.
> Rodni studiji: Koju proceduru su prošli do sada?
UN ima rodne oficire već čitavo desetljeće
U Google je dovoljno upisati „gender officer“ i mogu se pronaći zanimljivi podaci. Prvi rezultat koji smo dobili jest ponuda posla za rad u UN-u na poziciji „rodnog oficira“. I to prije 10 godina! Poslodavac je „United Nations Development Programme“. Program UN-a za pomoć i razvoj siromašnih zemalja ima rodne oficire u svojim redovima već čitavo desetljeće. Krajem mjeseca srpnja ove godine objavljen je i natječaj za posao „Gender specialist“. Osoba koja dobije posao otputovat će u Siriju raditi na „rodnoj ravnopravnosti“ i „pravima žena“.
Europska unija, točnije Europski institut za rodnu ravnopravnost, također ima slične oglase za zapošljavanje. Ne tako davno, aktivan je bio oglas za posao „Gender Mainstreaming Officer“. Riječ je o službeniku za integraciju „rodne perspektive“ u politiku, programe i projekte institucija.