Ponedjeljak, 5 svibnja, 2025
16.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Vrček: Tko je odgovoran za ugrozu benzenom u Zagrebu

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Državni je inspektorat podigao prekršajnu prijavu protiv Instituta “Ruđer Bošković” jer se smatra da je ta znanstvena institucija odgovorna za izlijevanje nepoznate količine benzena u kanalizacijski sustav u sjevernom dijelu Zagreba.

Benzen je vrlo otrovno organsko otapalo, zapaljiva je tekućina, a prema Međunarodnoj agenciji za istraživanje raka (IARC) klasificiran je kao kancerogen skupine 1, što znači da dokazano uzrokuje pojavu tumora u čovjeka. Benzen uzrokuje anemiju i rak krvi, odnosno leukemiju, piše Valerije Vrček za Glas Koncila.

Valovi benzenskih para

Pojava neugodnoga mirisa u kućama južno od Instituta traje već dugo, smrad se pojavljuje u valovima, no situacija je eskalirala početkom veljače. Zbog učestalih pritužaba građana na terenu su se pojavili vatrogasci, policajci, službe gradskoga vodovoda i Vodopravne inspekcije… Izmjerena koncentracija benzena iznosila je i do 15 ppm, što je 15 puta više od granične vrijednosti izloženosti (1 ppm) određene Pravilnikom o zaštiti radnika od izloženosti opasnim kemikalijama na radu.

Tko je (ne)odgovoran?

Afera s benzenom u Zagrebu otvorila je Pandorinu kutiju (ne)odgovornosti jer nije jasno tko je dužan informirati javnost u slučaju opasnosti, incidenta i ugroza: Grad Zagreb, Državni inspektorat, Ravnateljstvo Civilne zaštite, Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Vodoopskrba i odvodnja ili Policijska uprava Zagreb? Jer medijska uzbuna oko benzena u Zagrebu pokrenuta je tek nakon prigovora ugroženih ljudi. Slična se priča ponavlja s valovima smrada i lokalnim eksplozijama na zagrebačkom odlagalištu otpada Jakuševcu.

Slučajni otrov

Dok traje vještačenje i čekanje konačnih nalaza, prikladno je podsjetiti se izvora benzena koji su pomalo bizarni i potpuno nepotrebni, a koji uzrokuju čestu izloženost ljudi toj kancerogenoj kemikaliji.

>Otkriven uzrok smrada u Zagrebu: Građani imali simptome nalik trovanju

Za razliku od incidenta s benzenom u Zagrebu, koji je posljedica namjernoga ili slučajnoga izlijevanja benzena u kanalizaciju, izloženost benzenu u gaziranim pićima i kozmetičkim proizvodima rezultat je neočekivanih i neželjenih kemijskih reakcija. Naime, poznato je da bezalkoholna osvježavajuća pića, koja sadrže konzervans benzojevu kiselinu (E-210) i vitamin C, sadrže i – benzen! Također, poznato je da mnogi preparati za sunčanje, šamponi i dezodoransi sadrže benzen, koji je u proizvode za higijenu i čistoću »zalutao« s prljavim pogonskim plinovima.

Reakcija iznenađenja

Reakcijom benzojeve kiseline i vitamina C, u popularnim napitcima, dolazi do reakcije dekarboksilacije, pri čemu nastaje benzen. Prema nedavnim podatcima naše Službe za zdravstvenu ekologiju 60 posto osvježavajućih bezalkoholnih napitaka (voćni sokovi, gazirana, izotonična »sportska« i energetska pića) sadrži benzojevu kiselinu. Nažalost, količine benzena u tim uzorcima nisu izmjerene. Ipak, to je učinila američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) prije desetak godina. Od 114 vrsta ispitivanih napitaka više od 30 posto njih sadržavalo je koncentraciju benzena veću od 1 ppb. To je najveća dopuštena koncentracija za količinu benzena u pitkoj vodi. Dakle, gdje ima benzojeve kiseline, ima često i benzena.

Takvi sokovi nisu za djecu

Oni koji umanjuju opasnosti benzojeve kiseline pozivaju se na službene preporuke prema kojima prihvatljivi dnevni unos te kiseline iznosi 5 miligrama na kilogram tjelesne težine. Lako je, stoga, preračunati da dijete od dvadeset ili trideset kilograma »smije« biti izloženo količini od 100 ili 150 miligrama dnevno. Međutim, masa benzojeve kiseline u litri napitka iznosi i do 250 miligrama! To jednostavno znači da takva popularna osvježavajuća pića nisu za djecu. Također, lako je izračunati da iz 250 miligrama benzojeve kiseline može nastati 160 miligrama benzena.

>Trovanja u Hrvatskoj zanimaju i svjetske medije; podsjetili su na sličan slučaj iz Nigerije

Sokovi i kozmetika su, eto, dodatna izvorišta u kojima nastaje benzen. U kombinaciji s pušenjem i ispušnim plinovima automobila povećavaju toksični pritisak i učinak toga kancerogenoga spoja. Poseban je pak skandal kada benzen iz kanalizacije smradom ispuni šahtove, kutije za struju, kupaonice i dnevni boravak.

O autoru

* Prof. dr sc. Valerije Vrček je član Hrvatskog kemijskog društva i Humboldtov stipendist. Dobitnik je brojnih priznanja, a među njima i Hrvatske akademije znanosti i kulture te Ministarstva znanosti RH za izvrsnost u objavljivanju znanstvenih radova. Prof. dr. sc. Valerije Vrček je predstojnik Zavoda za organsku kemiju, a bogatu znanstvenu karijeru izgradio je na američkom Sveučilištu Yale i Florida State University, njemačkom Sveučilištu u Ulmu i Ludwig – Maximilians Universitateu u Münchenu te Tehničkom sveučilištu u Chemnitzu, kao i Sveučilištu A Coruna, u španjolskoj Galiciji.

** Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci