Trovanja u Hrvatskoj zanimaju i svjetske medije; podsjetili su na sličan slučaj iz Nigerije

Fah

Svjetski mediji raspisali su se o slučajevima trovanja nakon konzumacije gaziranih pića u Hrvatskoj. Washington Post, Politico, AP, ABC News i mnogi drugi prenijeli su kako je u Hrvatskoj nekoliko slučajeva trovanja, ali i riječi ministra zdravstva Vilija Beroša. O ovoj situaciji izvijestio je i britanski Mirror koji je ujedno podsjetio kako je sud u Nigeriji 2017. presudio da “bi neka popularna bezalkoholna pića koja se prodaju pod Coca-Colom mogla biti otrovna”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trovanje nakon konzumacije gaziranih napitaka Romerquellea i Coca Cole u Hrvatskoj privuklo je i pažnju svjetskih medija. Washington Post, AP, Kleine Zeitung, ABC News, Politico, kao i mnogi mediji iz susjednih zemalja izvijestili su o ovim slučajevima. Posebno zanimljiva im je bila izjava hrvatskog ministra zdravstva Vilija Beroša koji je građanima poručio da piju vodu iz slavine.

>Državni inspektorat naredio povlačenje sumnjivih pića Coca-Cole; Fortenova povukla drastičan potez

Britanski Mirror opisao je prvi slučaj trovanja u riječkom kafiću te izvijestio da nadležna tijela aktivno rade na rasvjetljavanju slučaja.

“Coca-Cola je također rekla da je provedena temeljita istraga kako bi se utvrdilo koliko je nesigurnih boca vode s okusom bilo na tržištu i da su otkrili da se radi samo o jednoj boci”, napisao je Mirror.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Svjedok nemilog događaja s trovanjem: ‘Vikao je da ne može disati’

No, podsjetili su na slučaj s Visokog suda u Nigeriji iz 2017. Sudac Adedayo Oyebanji presudio je da bi neka popularna bezalkoholna pića koja se prodaju pod markom Coca-Cola mogla biti otrovna.

Što se dogodilo u Nigeriji?

Sud je smatrao da visoke razine benzojeve kiseline i aditiva sunset žuto FCF u popularnim bezalkoholnim pićima mogu predstavljati zdravstveni rizik za potrošače kada se pomiješaju s askorbinskom kiselinom, poznatom kao vitamin C.

Sudac je tvrtki za proizvodnju pića, koja je franšizna punionica Coca-Cole u Nigeriji, Nigerian Bottling Company (NBC) naredio da na boce Fante i Spritea stavi upozorenje da ih ne pije s vitaminom C. Također, dosudio je troškove od dva milijuna naira (6350 USD) Nacionalnoj agenciji za hranu i lijekove i kontrolu (NAFDAC). zbog nepoštivanja zdravstvenih standarda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Što je i kako djeluje aspartam iz Coca Cole Zero, kojeg se povezuje s rakom?

“Očito je da je NAFDAC bio krajnje neodgovoran u svojim regulatornim dužnostima prema potrošačima Fante i Spritea koje proizvodi Nigeria Bottling Company. NAFDAC je iznevjerio građane ove velike nacije svojom certifikacijom kao zadovoljavajućim za ljudsku prehranu proizvoda … koji postaju otrovni u prisutnosti askorbinske kiseline”, kazao je sudac tada.

>Napokon se o trovanju oglasili iz Coca-Cole: To je izoliran slučaj

Ta presuda uslijedila je nakon tužbe koju je poduzetnik iz Lagosa dr. Emmanuel Fijabi Adebo pokrenuo protiv regulatora NAFDAC-a i NBC-a. Naime, Tvrtka tužitelja, Fijabi Adebo Holdings Limited, pokušala je izvesti Coca-Coline proizvode u Ujedinjeno Kraljevstvo za maloprodaju u veljači 2007., ali vlasti u Ujedinjenom Kraljevstvu zaplijenile su i potom uništile pošiljku. Razlog je bio taj što su proizvodi sadržavali prekomjerne razine bojila sunset žuto FCF i benzojeve kiseline. Potonja tvar može stvoriti karcinogen benzen kada se kombinira s askorbinskom kiselinom, prema američkoj Upravi za hranu i lijekove (FDA). Odvjetnici NBC-a tvrdili su da proizvodi nisu bili namijenjeni izvozu, ali sudac Adedayo Oyebanji odbacio je to kao obranu istaknuvši da “bezalkoholna pića koja proizvodi Nigeria Bottling Company trebaju biti prikladna za ljudsku prehranu bez obzira na boju ili vjeru”, izvijestio je 2017. CNN.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.