Novi slučajevi trovanja; Beroš sumnja na sugestibilnost?!

Fah

Nakon Rijeke, Zagreba i Varaždina, novi slučajevi trovanja nakon konzumacije bezalkoholnih pića zabilježeni su u Splitu i Karlovcu. Prvi pacijent i dalje se nalazi u bolnici u Rijeci. Šestero, od sedam pacijenata zbrinutih u zagrebačkim bolnicama pušteno je na kućnu njegu. Ministar Vili Beroš poručio je da nema mjesta panici, ali poziva na oprez. Po naredbi Državnog inspektorata Coca-Cola s polica povlači određene proizvode zbog sumnje na kontaminaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neslužbeno, gotovi su rezultati istrage HZZZ-a i u 16 izuzetih bočica utvrđene su određene nepravilnosti, javilja HRT.

Ivan Gornik, pročelnik Objedinjenog hitnog bolničkog prijma KBC-a Zagreb, rekao je za Vijesti HTV-a kako je jučer razmatrano 6 pacijenata s mogućim posljedicama uzimanja korozivnih tvari, a kod dvije su potvrđene promjene, kod troje su isključene bilo kakve promjene koje su povezane s time, a jedna osoba se obrađuje.

– Konzumirali su gazirana pića, a riječ je o ozljedama izazvanim korozivnim sredstvima koja su izazvale erozivne promjene sluznice, srećom u blažem obliku kod oba pacijenta. Riječ je uglavnom o mlađim osobama, objasnio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poručio je da se simptomi pojavljuju odmah ili s malom odgodom.

Imamo četvero novih bolesnika u KBC-u Zagrebu, jedan je na opservaciji u Vinogradskoj bolnici i sumnja je na ozljeđivanje kemijskim elementima, a jedan je u Varaždinu. Svi pacijenti imaju blaže simptome i većina će biti otpuštena na kućno liječenje, potvrdio je Vili Beroš.

– Bolesnik u Varaždinu je otpušten na kućno liječenje, petero bolesnika će biti otpušteno iz KBC-a Zagreb, a vjerojatno i šesti. Na svu sreću riječ je o blažim ozljedama za koje sada treba utvrditi jesu li povezane s konzumacijom pića. Preliminarno možemo reći da je dvoje direktno u vezi s konzumacijom pića, rekao je Beroš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar zdravstva rekao je da sve institucije rade svoj posao, postupa se sukladno protokolu koji je predviđen za ovakve situacije, a zdravstveni sustav je spreman za izazove.

– Pravodobno je izvještena policija i sva nadležna tijela, DORH i DIRH, stoga je postupanje u tijeku.

Oprez, ne panika

Naglasio je kako nema mjesta panici, ali da je nužno biti oprezan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto javnost nije odmah obaviještena? Beroš je rekao kako su institucije čekale nalaze.

– Paradigmu ponašanja preokrenula je situacija, počeli su se javljati slični slučajevi kemijskih ozljeda i u drugim gradovima. Nakon prvog slučaja u Rijeci nije bilo moguće reći o čemu se radi. Konzumacija pića mogla je biti incidentalna, piće je moglo biti promijenjeno na neki način. Nismo u tom trenutku smatrali da treba dizati paniku. No kada smo jučer poslijepodne saznali za pojavu novih slučajeva, izašli smo u medije i rekli što znamo. Izašli smo kad smo procijenili da postoji opasnost, pojasnio je ministar.

Osvrnuo se i na poruke koje su se proširile društvenim mrežama. Beroš je rekao kako institucije provjeravaju tko je pustio lažne informacije u javnost.

– Te informacije su bile lažne, krivotvorene i puštene u javni prostor s aspekta širenja panike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada rezultati analiza budu poznati, Beroš je rekao, institucije će izvijestiti javnost.

Hospitalizirani nisu pili iste napitke

Otkrio je kako hospitalizirani pacijenti nisu pili iste napitke što dodatno baca sumnju na moguću sugestibilnost simptoma.

– Neki su čak konzumirali slane štapiće. Moramo sve skupa povezati, a ne plašiti javnost. Izvijestit ćemo javnost kad se uspostavi veza, a dotad načelna preporuka da pijemo vodu iz vodovodne mreže koja bi trebala biti zdravstveno u potpunosti sigurna, rekao je Beroš.

>Beroš nakon trovanja pićem poručio građanima: I tako je najbolje uvijek piti vodu

Jukić: Nenamjerno do kontaminacije proizvoda ne može doći

Što stoji iza ovih slučajeva, je li riječ o ljudskom nemaru ili namjeri? Je li do kontaminacije došlo u tvornici ili u distributivnom lancu? Odgovore je u Dnevniku dao dekan zagrebačkog Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije prof. Ante Jukić.

– Nenamjerno do kontaminacije ne može doći. Kada se radi ispiranje proizvodnih linija, to se provodi vodenom otopinom kiseline. Nakon toga se neutralizira vodenom otopinom lužine i sve se ispire do neutralnosti, što se i provjerava. Tako da vjerojatnost nastanka incidenta je vrlo, vrlo mala, ali ne može se isključiti. Zbog toga je potrebno uzeti uzorke, napraviti analize i djelovati što je prije moguće. Kada je proizvod provjeren i dobre kvalitete, ne može se isključiti namjerni uzorak, ustvrdio je prof. Jukić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.