Vrhovni sud do ljeta bi trebao odlučiti može li se suđenje Glavašu razdvojiti od ostalih optuženika

Foto: fah

Vrhovni sud do ljeta bi trebao odlučiti o zahtjevu za zaštitom zakonitosti što ga je Državno odvjetništvo podnijelo protiv odluke zagrebačkog Županijskog suda iz ožujka kojom je ponovljeni postupak protiv Branimira Glavaša odvojen od suđenja njegovim suoptuženicima za ratni zločin u Osijeku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Suđenje Glavašu razdvojeno je od suđenja Ivici Krnjaku, Gordani Getoš Magdić, Dini Kontiću, Tihomiru Valentiću i Zdravku Dragiću odlukom izvanraspravnog vijeća zagrebačkog Županijskog suda kojom je predsjedao sudac i predsjednik suda Ivan Turudić.

Mediji su tada odluku izvanraspravnog vijeća, donesenu na prijedlog sutkinje Tanje Pavelin Borzić koja vodi postupak, opisali kao iznenađujuću s obzirom da je na ponovljenom suđenju već održano nekoliko ročišta, a ranije nitko nije tražio razdvajanje postupka.

Na početku novog suđenja, u listopadu prošle godine Glavaš i njegovi suoptuženici odbacili su optužbe za ratni zločin nad osječkim Srbima u slučajevima “garaža” i “selotejp” zbog kojih im se već jednom sudilo, ali je osuđujuću pravomoćnu presudu ukinuo Ustavni sud.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvu pravomoćnu presudu Vrhovnog suda Glavašu od osam godina zatvora, temeljem koje je služio zatvorsku kaznu u Mostaru, Ustavni sud ukinuo je na početku 2015. kada je od Vrhovnog suda zatražio da ponovi postupak kojim je potvrdilo osuđujuću presudu zagrebačkog Županijskog suda.

Vrhovni sud je potom 28. srpnja 2016. ukinuo prvostupanjsku presudu i od zagrebačkog Županijskog suda zatražio novo suđenje za ratne zločine nad osječkim Srbima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.