Ministarstvo gospodarstva predalo je službenu prijavu Fondu solidarnosti EU za naknadu šteta zbog ovogodišnje elementarne nepogode.
Šteta od elementarne nepogode u Gorskom kotaru doseže 180 milijuna eura, prenosi HRT.
Za razliku od prijašnjih godina kada je aplicirala sa Slovenijom i Mađarskom, ove je godine Republika Hrvatska prešla prag direktne štete od 0,6 posto bruto nacionalnog dohotka te je aplicirala samostalno.
Elementarna je nepogoda započela 31. siječnja 2014. godine u obliku snijega i ledene kiše na području Gorskog kotara i Primorsko-goranske županije, te se nastavila tijekom veljače kombinacijom visokih vodostaja Save i Kupe, velikih padalina i natopljenog tla, što je rezultiralo poplavama na području Sisačko-moslavačke, Karlovačke i Zagrebačke te klizištima na području Varaždinske županije.
U prijavi stoji kako prva procjena direktnih šteta od elementarne nepogode (štete na infrastrukturi, prirodnim zonama i kulturnom dobru) na području Primorsko-goranske, Karlovačke, Sisačko-moslavačke, Zagrebačke i Varaždinske županije iznosi 291,904,629.55 eura. Najveća je šteta na prirodnim zonama (područje Hrvatskih šuma) koja iznosi 253,143,954.81 eura.
Fondu solidarnosti EU prihvatljiv i opravdan trošak za Republiku Hrvatsku iznosi 135,172,609.57 eura.
Fond solidarnosti Europske unije (EUSF) osnovan je kako bi se njegovim sredstvima odgovorilo na prirodne katastrofe velikih razmjera te izrazila solidarnost s regijama unutar Europe pogođenim katastrofama. Fond je nastao kao reakcija na velike poplave u središnjoj Europi u ljeto 2002. godine. Sredstva iz Fonda otada su se koristila za 56 različitih prirodnih katastrofa uključujući poplave, šumske požare, potrese, oluje i suše. Do sada su 23 europske zemlje primile otporu u iznosu većem od 3,5 milijarde eura.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hrt
Photo: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.