Zagreb dobiva Šetalište Ankice Lepej, heroine lijevih aktivista koja je prekršila bankarsku tajnu

lepej
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, snimka zaslona, Gradska skupština Grada Zagreba

Još je početkom 2022. ime pokojne Ankice Lepej, bivše bankarska službenice koja je prekršila bankarsku tajnu i novinarima dojavila podatke s računa obitelji Tuđman, a koju lijeva aktivistička scena slavi kao heroinu i zviždačicu, uvršteno u Fond imena ulica i trgova u Zagrebu. Nakon više od godine i pol dana, gradska vlast na čelu s Možemo SDP-om po Ankici Lepej će imenovati šetalište na području Gradske četvrti Podsused – Vrapče koje je do sada bilo neimenovano.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odbor za imenovanje naselja, ulica i trgova Gradske skupštine Grada Zagreba kojem je na čelu Rada Borić, na sjednici 29. kolovoza donijet će odluku o imenovanju Šetališta Ankice Lepej.

Uvrštavanje Ankice Lepej u fond imena zbio se još početkom 2022. godine i to na prijedlog Mjesnog odbora ”Mimara” i Vijeća gradske četvrti Donji grad.

U navedenom mjesnom odboru većinu drži Možemo, a tamo je vijećnica i medijski eksponirana Lina Budak koja je poznata kao odvjetnica lijevih aktivista ali i Srpskog narodnog vijeća te tjednika Novosti.

Možda će vas zanimati

Slučaj Budak kao novi slučaj Matijanić: Tko je odvjetnica iz Možemo koju je plasirao Index?

Lina Budak ne samo da je zastupala Tomaševića i Celakoskog na suđenju nego je i sama bila uhićena na prosvjedu u Varšavskoj

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon javnog savjetovanja, na sjednici Odbora za imenovanje naselja, ulica i trgova, po Ankici Lepej biti će nazvano šetalište na području Gradske četvrti Podsused – Vrapče, koje se proteže uz istočni dio Parka 101. brigade Hrvatske vojske, od Ulice kerestinačkih žrtava do Trga grada Passignano Sul Trasimeno.

Lokacija Šetališta Ankice Lepej; izvor: Gradska skupština Grada Zagreba

Tko je Ankica Lepej koja je 1998. prekršila bankarsku tajnu?

Dotad anonimna, Ankica Lepej postala je javnosti poznata 1998. godine kao bankovna činovnica koja je odala službenu bankarsku tajnu. U javnost je iznijela podatke o stanju na računu jedne klijentice. Zbog toga je dobila otkaz, kao što bi banka učinila i u slučaju nekog drugog djelatnika koji prekrši pravila, kao što je Narod.hr ranije pisao.

Međutim, u ovom slučaju radilo se o računu Ankice Tuđman, supruge predsjednika RH dr. Franje Tuđmana. Službenica banke Ankica Lepej taj je podatak dala Jutarnjem listu.
Banka je tražila djelatnika koji je odao službenu tajnu, nudeći nagradu, te se Ankica Lepej sama javila nakon nekog vremena. Uslijedio je otkaz. Ankica Lepej nikako ne spada u kategoriju zviždačice jer nije otkrila nikakvo tuđe kazneno djelo. Ona je otkrila tuđi bankovni račun. Mediji su pisali da u to vrijeme nije postojala obveza da se u imovinskoj kartici navodi novac članova obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Rada Borić traži trg za Ankicu Lepej, poznatu po kršenju bankarske tajne i veličanju Tita

Banka stanje na računu može otkriti sudu, odnosno policiji i to po sudskom zahtjevu, a ne nikako novinarima. I drugi su djelatnici banke dobivali otkaze ako su otkrivali bankovne tajne, komentirali su bivši djelatnici banke o slučaju.

Ankica Tuđman: Riječ je o oročenom novcu od autorskih honorara

“Na svoj račun prebacila sam i oročila novac od autorskih honorara svojeg supruga”, kazala je Ankica Tuđman 1999. za Večernji list.

“Što se tiče naše ušteđevine, smatrala sam da putem tiska nisam obvezna nikome polagati računa. Razne insinuacije, ne samo u dijelu tiska već i nekih zastupnika u Saboru, koje su prevršile svaku mjeru, kojima se svjesno ili nesvjesno neopravdano i ničim argumentirano želi lažno prikazati porijeklo mojeg oročenog novca u Zagrebačkoj banci, usmjerene su samo na moje moralno diskreditiranje u javnosti. Zbog toga želim reći da moj suprug dr. Franjo Tuđman i ja imamo u Zagrebačkoj banci otvorene račune od rujna 1961. godine, znači punih 37 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve honorare za suprugove tiskane radove izdavači su uplaćivali na njegov žiro račun, o čemu postoji evidencija u Zagrebačkoj banci, a svake godine na temelju izvještaja Zagrebačke banke i potvrde izdavača o isplaćenim honorarima, bili su iskazani u Poreznoj prijavi na dohodak dr. Franje Tuđmana. Prema tome, iznos oročen 24. ožujka nije i uložen tog dana već je stizao na račun supruga tiskanjem knjiga, no tog je dana oročen i to na moje ime jer sam imala punomoć na njegov žiroračun.

Želim dodati još i to da se honorari koje je primao odnose na 29 izdanja knjiga tiskanih do kolovoza 1992. i na 19 izdanja knjiga tiskanih od kolovoza 1992. do dana, i to u domovini i inozemstvu – znači na ukupno tiskanih 48 izdanja samo knjiga”, rekla je za Večernji list 24. listopada 1998. godine supruga prvog hrvatskog predsjednika.

Ankica Tuđman o imovinskoj kartici

Na pitanje kako komentira optužbe da je javnost obmanuta pri objavi imovinske kartice te da nekolicina zahtjeva i ostavku Franje Tuđmana, odgovorila je kako je Služba Ureda predsjednika koja je pripremala izvješće o iskazivanju imovine, imala sve podatke o ukupnoj imovini obitelji pa i podatke o ušteđevini.

“Savjetnici koji su i zastupnici u Saboru slijedili su postojeći dogovor u Saboru i na toj osnovi sačinili izvješće za iskaz imovine. Koliko sam ja pratila, jedan broj dužnosnika pri objavi imovinskih kartica također nije navodio iznose o novčanoj ušteđevini jer se također pridržavao dogovora u Saboru. A što onda drugo reći nego da su grubi i niti jednom jedinom činjenicom argumentirani napadaji vezani za ispunjenje imovinske kartice mojeg supruga, najblaže rečeno nedobronamjerni”, kazala je Ankica Tuđman.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kako je došla do mojeg matičnog broja, to vam mora ona sama odgovoriti”, rekla je tada Ankica Tuđman novinaru Večernjeg lista, na pitanje o Lepej.

Lepej se nakon otkaza žalila na težak život – a onda 2006. dobila gradski stan

Ankica Lepej poslije se pojavljivala u medijima pričajući kako teško živi. Činjenica je da je i mnogo drugih ljudi, ne svojom krivnjom, u Hrvatskoj dobilo otkaz, te su teško živjeli. O njoj je knjigu “Istina – savjest iznad bankarske tajne” napisao Saša Leković, koji je jedno vrijeme bio predsjednik Hrvatskog novinarskog društva, a najviše je poznat po navodnom atentatu na njega. Lepej je 2006. dobila gradski stan.

Veličanje komunističkog diktatora Tita

Mada je govorila da se zalaže “za slobodu govora i toleranciju” – njezine objave redovito su pokazivale netoleranciju i vjersku nesnošljivost… uz veličanje komunističkog diktatora Tita. Omiljeni predsjednik joj je bio Ivo Josipović.

Protiv referenduma kojim se ustavno zaštitio brak kao zajednica žene i muškarca
Protiv najdemokratskijeg načina izjašnjavanja birača – referenduma – o referendumskom pitanju „Jeste li za to da se u Ustav RH unese odredba po kojoj je brak životna zajednica žene i muškarca?“– bili su tadašnji premijer Milanović i cijela njegova vlada sa svim ministrima, s njima povezane tzv. civilne udruge, tadašnji predsjednik RH Ivo Josipović – a u tu kampanju uključila se i Ankica Lepej.

Zadnjih godina podržavala je aktivnosti koje je organizirala skupina oko Tomislava Tomaševića.

Pokazala je i prijezir prema majkama odgojiteljicama. Ipak najveća fiksacija bio joj je HDZ i njegove čelne osobe.

Lepej o HRT-u napisala – Previše laži i falsifikata, a premalo istine

U jednoj od objava Lepej je komentirala HRT-ove priloge žaleći za Titom, tvrdeći da je previše laži i falsifikata:

“Kad gledaš ovaj uradak od HRT koji je svakodnevna reklama u kojoj nema sudjelovanja HRT niti na jednom otvaranju tvornica, škola, bolnica, a kamoli nešto od drugu TITU, kao da je Hrvatska i HRT nastala 1990. Pa već kad i misle tako onda bi kao javni servis trebao podsjetiti kako su se brojila krvna zrnca na HRT-u i kako su se pljačkale tvornice izgrađene u Socijalističkoj Republici Hrvatskoj . Previše laži i falsifikata, a premalo ISTINE.”

Pogledajte kakav je prilog o Ankici Lepej napravio HRT, te postavio na YouTube nakon njezine smrti 18. siječnja 2022.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.