Unatoč konfuzije koja je trajala dva dana, zabrani pa dozvoli za održavenje 5. sjednice HNES-a s temom “Osuda govora mržnje i lustracija”, mala dvorana Vatroslava Lisinskog bila je prepuna. Temeljito je osuđen govor mržnje u hrvatskim medijima i locirani su pravi razlozi koji duboko stoje ispod takvih aktivnosti.
Na prijedlog dr. Zvonimira Šeparovića, predsjednika HNESa na Petoj javnoj sjednici doneseni su sljedeći zaključci:
Hrvatsko nacionalno etičko sudište (HNES) nastalo u krilo Hrvatskog žrtvoslovnog društva prije dvije godine sa svrhom etičkog propitivanja ponašanja pojedinaca i djelovanja nekih institucija. U svom dosadašnjem radu izrečene su etičke osude protiv Stipe Mesića, Ive Josipovića, Zorana Milanovića, Vesne Pusić, Budimira Lončara, Milorada Pupovca, Vesne Teršelič, Karla Bildta. 30. listopada 2015. u KD Vatroslav Lisinski (velika dvorana) etički je osuđen J. B. Tito za genocid nad hrvatskim narodom. Djelovanje suda naišla je punu podršku nekoliko hrvatskih medija dok su vodeći mediji lijeve usmjerenosti potpuno prešutjeli rad HNES-a.
Na otvaranju sjednice Udruga Žene u Domovinskom ratu, Zadar, pod vodsvom Ivane Haberle izvele su, burno pozdravljene, kratki igrokaz kojim su zatražile hitno smjenjivanje Gorana Radmana, ravnatelja HRT.
Na početku su predstavljeni novi članovi Sudišta: dr Stjepan Bačić, predsjednik Udruge Macelj 45, Zorica Gregurić, na čelu Udruge vukovarskih dragovoljaca iz Zagreba, Željko Kulišić, predsjednik Udruge Domobran Dubrovnik, Ivica Đaković, predsjednik Hrvatskog katoličkog društva djelatnika u prosvjeti, Mihovil Marito Letica, teolog, dopisnik Radio Vatikana, Kazimir Mikašek Kazo, glazbenik i javni djelatnik iz Zagreba, akademik Dubravko Jelčić, HAZU.
Velikim pljeskom pozdravljen je Predrag Mišić, Srbin, hrvatski dragovoljac iz Vukovara. Od ranije je Nenad Vlahović, predsjednik Srpske pravedne stranke u RH, izabran u Sudište. Na sjednici je toplo pozdravljen Njegovo Visokopreosveštenstvo Hrvatski arhiepiskop Aleksandar, koji je najavio Panehidu za duše pravoslavnih Hrvata poginulih za Hrvatsku tijekom Domovinskog rata i najavio da će se Panehida održati u nedjelju 6. ožujka 2016. na grobu Petra Preradovića u arkadama na Mirogoju s početkom u 11.00 sati što je prihvaćeno s odobravanjem.
“Najnovija zbivanja u Hrvatskoj, a osobito sve češći izljevi govora mržnje u Hrvatskom saboru, medijima i njihova otrovna i po državu razorna manipulacija dovela nas je do zaključka da moramo stati na kraj hitnom etičkom lustracijom u ovom trenutku”, istaknuli su.
Nakon temeljite rasprave ova javna sjednica donosi slijedeće zaključke s kojima će se obratiti Hrvatskom saboru, Vladi RH, predsjednici RH, ministru kulture i hrvatskoj javnosti:
1. Temeljito pripremiti i donijeti Zakon o lustraciji kojom će se obuhvatiti ne samo djelovanje iz prošlih ratova već i pojedince i pojave iz naše suvremenosti. Hrvatska u tome ispunjava i međunarodnu obvezu i potpisivanjem i ratificiranjem Ugovora o pristupu Hrvatske u EU,
2. Pripremiti i predložiti Zakon o zabrani i uklanjanju imena ulica, trgova, obala i drugih javnih površina, imena J. B. Tita i drugih zločinaca.
3. Pripremiti i predložiti izmjenu Ustava RH u kojem će se zamijeniti i ukloniti uloga ZAVNOH-a i navesti da je u temeljima Hrvatske Domovinski rat 1991. – 1995.
4. Podržati prijedlog promjene imena Sabora u Hrvatski državni sabor.
5. Sačuvati dostojanstvo Vukovara grada mučenika zabranom uvođenja ćirilice i osudom Vojislava Stanimirovića koji je ovih dana izjavio „Kako je počelo past će i neka glava… kriva je nova nesposobna Vlada”.
6. Pojačati u našoj javnosti ideju o zabrani govora mržnje.
7. Osuditi manipulacije medijima i zatražiti od Hrvatskog državnog sabora hitan opoziv Gorana Radmana s čelne pozicije HRT.
8. Etički osuđenu Vesnu Pusić osporiti u njenom nastojanju da se kandidira za generalnu tajnicu UN jer za to nema uvjete i ne smije dobiti podršku nove hrvatske Vlade.
9. Prosvjedovati protiv Haaškog tribunala zbog drastičnih kazni šestorice hrvatskih čelnika iz Bosne i Hercegovine koji u tamošnjim zatvorima, a nevino osuđeni trpe apsolutno neopravdano i predugog odgađanja odnosno odlučivanja u drugostupanjskom postupku.
10. Zaštiti ljudska prava hrvatskog branitelja Veljka Marića koji je u neobjektivnom postupku osuđen u Srbiji, a danas izdržava kaznu na temelju srpske osude u Hrvatskoj.
Hrvatsko nacionalno etičko sudište nastavlja svoj rad i sljedeću Šestu sjednicu održat će u nepokorenom gradu mučeniku Vukovaru, u 11 sati na kojoj će biti etički osuđena srpska ćirilica i etički osuđen Vojislav Stanimirović, bivši gradonačelnik Vukovara u vremenu rata,koji je tada izjavio da je konačno pala „vukovarska bolnica – ustaška tvrđava.“
Tekst se nastavlja ispod oglasa