Kuzma Kovačić: Moralna je dužnost svjedočiti o slavnom i teškom dobu stvaranja i obrane nove hrvatske države

Foto: Zoran Alajbeg

U Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti predstavljena je nova knjiga akademika Josipa Pečarića pod naslovom “Akademik Kuzma Kovačić”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Knjiga je posvećena životu i radu tog istaknutog suvremenog hrvatskog kipara, uz brojne fotografije, Kovačićeve intervjue, govore i druge tekstove.

Zahvala i Miroslavu Tuđmanu

Tom je prigodom akademik Kuzma Kovačić održao prigodni govor, koji prenosimo u cijelosti:

“Poštovani gospodine Predsjedniče Hrvatske akademije, poštovani gospodine Podpredsjedniče, poštovani gospodine Glavni tajniče, poštovani akademici, poštovane gospođe, štovana gospodo, dragi prijatelji!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije nego što zahvalim domaćinu, autoru knjige, sudionicima predstavljanja i svima vama, rekao bih nekoliko riječi o razlogu mojega svjedočenja riječju, što će objasniti i razlog objavljivanja ove knjige. Na ovaj korak, živo se toga sjećam, prvi me svojedobno prijateljski potaknuo prof. dr. Miroslav Tuđman.

> Pečarić na predstavljanju knjige ‘Akademik Kuzma Kovačić’: Kipar posvećen Hrvatskoj
> Akademik Kuzma Kovačić o spornom dizajnu eura: Razočaran sam, kao i većina naših ljudi
> Akademik Kovačić: Miroslav Tuđman u najtežem je času naše povijesti dao nemjerljiv doprinos

Osobno svjedočenje o istinama i vrijednostima svake ljudske zajednice, tako i zajednice vlastitoga naroda i nacije, osobito u presudnim njihovim vremenima, nije samo naša ljudska, moralna dužnost, nego i važan kulturni čin i doprinos svome narodu i sveukupnoj ljudskoj zajednici. Zato sam nastojao i pisanom riječju posvjedočiti o tomu vremenu, zbivanjima i ljudima – suvremenicima slavnog i teškog doba stvaranja i obrane nove hrvatske države. Biti jednostavno jedan od svjedoka, nastojeći istodobno na obrani i obnovi kiparske umjetnosti, da bi sad i ubuduće ta stara i vječno mlada umjetnost svjedočila o skladu smisla, božanskog Smisla, kojega je dionik svaki čovjek i svaki narod svijeta.

“Šutnja – organizirani zločin protiv Hrvatske”

U jednom od priloga u ovoj knjizi, pod naslovom „Šutnja – organizirani zločin protiv Hrvatske“ (2008.) napisao sam: „Brojni su danas primjeri hrvatskog grijeha šutnje, šutnje kao oružja Stare zmije primijenjenog još na „prvome ratištu u Edenskom vrtu. Šutnja, doduše, može biti korisna i čak potrebna ako je za dobro naroda, ali ako je u funkciji laži, s teškim posljedicama za čovjeka, njegov narod i naciju, tad je to sama srž zla.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vrijedilo je, dakle, ne šutjeti u vremenu u kojem su izgovorene i napisane riječi tiskane u ovoj knjizi. Nisu me začudila mišljenje o takvom svjedočenju onih kojima vrijednosti domoljublja i stvaralaštva malo ili baš ništa ne znače, ali me iskreno čude dobronamjerni prigovori i savjeti da takvo javno govorenje i pisanje nije „posao“ umjetnika, nego da on može najbolje svjedočiti i služiti dobru vlastitog naroda izvrsnošću u svome pozivu.

Dužnost svjedočenja

To bi se moglo reći, ne dirajući se u umjetničku slobodu i autonomiju umjetničkog stvaralaštva, kad bi se prihvatilo da dotični umjetnik odnosno čovjek u sebi nije nužno ista osoba, da se ljudsko biće može tako čudovišno dijeliti. Ili, pak, kad bi se ta dva oblika svjedočenja međusobno suprotstavljala. O istinitosti umjetničkog svjedočenja sude, naravno, najprije drugi, ali o istinitosti i potrebi ljudskog svjedočenja o zajedničkim istinama i vrijednostima sudi najprije onaj koji svjedoči. A, oni koji su u svome pozivu najbolji, prvi su pozvani na dužnost takvoga svjedočenja.

Dopustite mi, stoga, u ovom času istaknuti dvije naše zajedničke žalosti, upravo nesreće, koje me posebno teško pogađaju, o kojima sam i u knjizi govorio. Prva je sramotno ukinuće funkcije Oltara hrvatske domovine na Medvedgradu – izopćenje iz državnoga protokola, protokola kojeg je zamislio i ostvario utemeljitelj suvremene hrvatske države akademik Franjo Tuđman, a druga je aktualno ukidanje hrvatskoga monetarnog suvereniteta preuzimanjem eura umjesto kune za, rekoše, našu nacionalnu valutu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smisao novca nije samo u trgovačkoj funkciji

Jedno i drugo duboko me žalosti i kao autora i kao svakog hrvatskog čovjeka kojem je stalo do punine hrvatske slobode. Sad, eto, nakon što se nismo tome djelotvorno suprotstavili i oduprli, više ne ćemo na novčanicama u rukama držati drage likove hrvatskih velikana, nego hladne „zidove babilonske“ i kovanice slične žetonima bjelosvjetskih kockarnica, namjerno tako oblikovane. Naš je, međutim, kovani novac – kune i lipe, kako su kroz protekla desetljeća hrvatske nezavisnosti potvrdili toliki inozemni i tuzemni relevantni ocjenjivači, jedan od ljepših među kovanim novcem država cijeloga svijeta.

Nije to mala stvar, jer smisao novca nije samo u trgovačkoj funkciji. Smisao je novca najprije u čuvanju nacionalnog suvereniteta i identiteta. Kad već govorimo o važnosti vlastitoga novca, koju postiže i svojom ljepotom, ispričat ću vam ukratko što sam doživio u glasovitoj munchenskoj državnoj tiskari novca u kojoj je tiskana i kuna, novac Republike Hrvatske. Svojim sam očima vidio, a malo je tko od Hrvata imao takvu priliku, i radosno doživio: na središnjem mjestu, na zidu svečane izložbene dvorane te ustanove stoji litografska ploča (litografskom tehnikom se onda tiskao novac) novčanice Nezavisne države Hrvatske od 5000 kuna (ona crvena, bijela i plava) kao najljepši primjerak novčanice koju je ta tiskara ikad izradila. Eto, kao da ništa iz povijesti do danas nismo shvatili. Ne može se, naime, pod krinkom braniti istinu u okružju punom laži.

Knjiga je uvijek veselje

Govorio sam o svemu javno, tako i o grijehu ukidanja hrvatskog novca. Ako osobno svjedočenje za istinu nije poželjno ni potrebno, zaludu nam sva izvrsnost u našim poslovima, znanjima, zvanjima i pozivima, koja je inače, slažemo se, više nego potrebna. Zbog svega rečenoga prihvatio sam, velim, prijedlog akademika Pečarića i odlučio ovom knjigom izabranih objavljenih mojih tekstova to potvrditi i pokazati.

Knjiga je uvijek veselje. Zato vas s radošću pozivamo da nakon predstavljanja i nazdravimo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hvala sudionicima predstavljanja, iskrenim i važnim svjedocima!

Hvala autoru akademiku Josipu Pečariću, velikom hrvatskom znanstveniku, na poticaju i trudu oko ostvarenja naše zamisli o knjizi, kao i na našoj domoljubnoj suradnji koju je pokretao, dokumentiranoj iscrpno u drugom dijelu knjige te na srdačnim i nadahnutim riječima koje nam je upravo uputio!

Zahvalan sam akademiku Ivanu Aralici, hrvatskome književnom velikanu, na lijepim i istinitim riječima o dva moja spomenika Predsjedniku Tuđmanu, u Škabrnji i Zagrebu, objavljenim i u ovoj knjizi te na stalnoj stvaralačkoj potpori.

Hvala poštovanomu Hrvoju Hitrecu, hrvatskome književnom klasiku, na upućenim nam nadahnutim i srdačnim riječima, kao i na stalnoj javnoj stvaralačkoj potpori!

Prijateljska hvala Milanu Bešliću, pjesniku, likovnom i književnom kritičaru, istaknutom oblikovatelju hrvatske kulture pamćenja, koji je pisanom riječju pratio moja kiparska nastojanja od njihovih početaka do danas!

Velika hvala akademiku Velimiru Neidhardtu, predsjedniku Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, na biranim, nadahnutim i srdačnim pozdravnim riječima te Hrvatskoj akademiji, našoj kući, kao domaćinu predstavljanja ove knjige!

Svima lijepa hvala koji su pomogli organizirati promociju!

I hvala vama koji ste došli s nama podijeliti ovaj radosni nam čas!” – zaključio je akademik Kovačić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.