Zakon o arhivima: Je li pitanje arhiva bilo u pozadini pada vlade HDZ-Most?

Već gotovo godinu dana na snazi je Vladin Zakon o arhivima, kojeg je izradilo Ministarstvo kulture, a koji su stručnjaci ocijenili „korakom nazad“ u odnosu na ranije važeći Mostov zakon.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, Most je još u vrijeme dok je participirao u vlasti predložio Izmjene dopune Zakona o arhivskom gradivu i arhivima, kojim bi gradivo iz vremena komunizma postalo dostupno stručnjacima i zainteresiranoj javnosti.

Zakon o arhivima (1): Sjećate li se kako je Plenković reagirao kada je Most prvi put predložio otvaranje arhiva?

Zakon o arhivima (2): zašto je lani tijekom razgovora o arhivima ministrica kulture gađala Grmoju mobitelom?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, od samog početka Mostov je prijedlog izazvao negodovanje iz redova HDZ-a.

Mostov zakon prvi put je predstavljen krajem ožujka 2017. Dan prije saborske rasprave o njemu, Vlada je na svojoj sjednici odbacila ovaj prijedlog ocjenivši ga „nedorečenim“ te obznanila kako Ministarstvo kulture upravo „priprema cjelovit zakon“ koji uređuje tu materiju.

„Želimo da se intencija olakšavanja pristupa arhivima pripremi što kvalitetnije.“ – ustvrdio je premijer Andrej Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Raskid suradnje HDZ-a i Mosta – zbog pitanja arhiva?

U idućim mjesecima Most je nastavio s doradom i pripremom svog Zakona.

Upravo u tim mjesecima dolazi do zaoštravanja odnosa između vladajućih stranaka Mosta i HDZ-a. Polemika je bila najžešća po pitanju arhiva. Posebno pozornost medija privukao događaj kada je, tijekom razgovora o arhivima, Mostovog Nikolu Grmoju, prema njegovim riječima, ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek gađala mobitelom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uskoro dolazi do raskida suradnje HDZ-a i Mosta. Premijer Plenković krajem travnja 2017. smjenjuje trojicu Mostovih ministara te Most prestaje biti dio vlasti. Iako je do smjene došlo zbog teme ministra Zdravka Marića i glasovanja o njegovom opozivu, ostaje pitanje koliko je tema arhiva pripomogla da do raskida suradnje dođe.

Plenkovićeva 2017. godina- sjećate li se nezapamćenih „preslagivanja“ unutar Sabora?

HDZ ukinuo Zakon za kojeg je sam glasovao

Već nakon što su Mostovi ministri opozvani, Mostov zakon o arhivima dolazi na dnevni red Sabora. Tvrdeći da se ne boje otvaranja arhiva, za njega su glasovali i zastupnici HDZ-a i SDP-a. Ukupno 94 zastupnika glasovalo je za, a 7 ih je bilo suzdržanih. Nitko nije glasovao protiv.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi HDZ-ov Zakon o arhivima: Znate li koje sve gradivo sada postaje nedostupno?

No, ova HDZ-ova podrška otvaranju arhiva bila je, očito, samo privremena. Nakon manje od godine dana na dnevnom redu Sabora, u prvom čitanju, našao se novi, Vladin prijedlog Zakona o arhivima koji je i izglasan u lipnju 2018. Povjesničari i zainteresirana javnost žestoko su kritizirali ovaj Zakon, ponajprije zbog toga što njime postaje nedostupna arhivska građa između svibnja i prosinca 1990., a zatim i zbog drugih odredbi kojima se, pod krinkom zaštite osobnih podataka, čini nedostupnima mnoštvo dokumentacije o onima koji su surađivali s tajnim službama i kršili ljudska prava, a na kraju i zbog toga što se velik dio dokumentacije koja pripada Hrvatskom državnom arhivu, neće morati biti predan u Državni arhiv.

Sabor donio Zakon o arhivima, Hasanbegović ga nazvao ‘protulustracijskim kukavičjim jajetom’

(VIDEO) Sabor: Ministrica Obuljen na sva pitanja o arhivima odgovarala istom rečenicom!

Iz navedenog je vidljivo da je Vladin zakon o arhivima ponovno doveo do djelomičnog zatvaranja arhiva te ukinuo ono za čime je težio Most.

Je li HDZ raskinuo suradnju s Mostom upravo iz razloga što mu nije odgovarao njihov Zakon o arhivima?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.