Prve doze cjepiva Johnson & Johnson stigle su u Hrvatsku, no ovoga puta, za razliku od situacije sa cjepivom AstraZenece, pričekat će se mišljenje Europske agencije za lijekove (EMA) prije nego što se krenu cijepiti građani tim cjepivom.
> Ako ste se cijepili AstraZenecom i primijetite ovih 6 simptoma – potražite hitnu liječničku pomoć
Tek što su doze cjepiva Johnson&Johnson stigle u Hrvatsku, stavljene su na čekanje. Situaciju s tim cjepivom za Dnevnik Nove TV komentirala je dr. sc. Ivana Pavić Šimetin, dr. med. specijalist školske medicine, zamjenica ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Na pitanje do kada će doze cjepiva stajati u kutijama, Pavić Šimetin je kazala da se čeka mišljenje Europske agencije za lijekove (EMA), koje se očekuje za nekoliko dana.
Objasnila je zašto se dok se čekala odluka EMA-e o AstraZeneci nastavilo s cijepljenjem, ali sada se cjepivo ne koristi. ”Od tvrtke Johnson&Johnson je krenula molba za karantenom dok se ne razmotri stajalište EMA-e, no u međuvremenu je i ta odluka tvrtke promijenjena tako da bi mi zapravo i mogli drugačije odlučiti. Ali mislim da ćemo čekati kako će EMA reagirati”, poručila je.
Pavić Šimetin ističe da, kada je riječ o cjepivu AstraZenece, u Hrvatskoj nisu zabilježeni slučajevi krvnih ugrušaka.
Neki liječnici pacijentima preporučuju da kod pojave nuspojava nakon cijepljenja koriste Andole ili Aspirine. Zamjenica ravnatelja HZJZ-a kaže da oni to ne preporučuju. ”Sve relevantne međunarodne institucije nisu dale takvu preporuku”, rekla je.
Komentirala je i britanski soj i pojasnila pojavljuju li se kod njega drugačiji simptomi u odnosu na standardni soj. ”Kod njega se simptomi pojavljuju ranije nego kod standardnog, već negdje dva do tri dana od kontakta. To je u tom smislu najveća razlika”, rekla je Pavić Šimetin.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/dnevnik.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.