Unatoč tome što je prof. Andrija Hebrang iznio primjer kako je s Miroslavom Tuđmanom sudjelovao na lokalnim izborima 2000. godine u okviru udruge HIP čiji su njih dvojica osnivači – kao što je i Ivo Bego iz splitskog HDZ-a na lokalnim izborima kandidat svoje nezavisne liste – čini se da su na slučaj dr. sc. Zlatka Hasanbegovića, iz ovog ili onog razloga, primijenjeni drugi kriteriji. Također, dr. Hasanbegoviću u dopisu nije omogućena žalba Visokom časnom sudu, što predviđa Statut HDZ-a.
Dopis koji je dr. Hasanbegović dobio prenosimo u cijelosti:
“Obavijest o prestanku članstva u Hrvatskoj demokratskoj zajednici dr. sc. Zlatku Hasanbegoviću, dosadašnjem članu Predsjedništva stranke
Uvidom u objavljenu Pravovaljanu kandidacijsku listu za izbor članova Gradske skupštine Grada Zagreba, utvrđeno je da se dosadašnji član Predsjedništva HDZ-a dr. sc. Zlatko Hasanbegović kandidirao na drugom mjestu liste grupe birača, čija je nositeljica Bruna Esih.
Time mu je, u skladu s člankom 13. stavak 1. podstavak d) Statuta HDZ-a, prestalo članstvo u HDZ-u. Statut jasno propisuje da članstvo u HDZ-u ,,prestaje kandidiranjem na izborima bez suglasnosti stranke”.
Obavijest o prestanku članstva danas je upućena i bivšem članu Zlatku Hasanbegoviću.”
Statut HDZ-a proceduralno regulira isključivanje iz stranke, naime da “o isključenju odlučuju časni sudovi županijskih organizacija i Grada Zagreba, protiv čijih je odluka dopušten priziv na Visoki časni sud” (čl. 13. 4.), te da se “uvjetno isključenje i bezuvjetno isključenje izriče se članu HDZ-a za težu povredu članske obveze.”
Plenković izbacio Hasanbegovića iz stranke 3 sata prije Predsjedništva stranke
Članak 13.
(1) Članstvo u HDZ-u prestaje:
a) istupanjem iz stranke,
b) isključenjem,
c) upisom u koju drugu stranku registriranu u Republici Hrvatskoj,
d) kandidiranjem na izborima bez suglasnosti stranke,
e) podnošenjem ostavke na članstvo ili dužnost u predstavničkim, izvršnim i drugim tijelima vlasti, bez prethodne suglasnosti nadležnog tijela HDZ-a,
f) u slučaju smrti.
g) u slučaju pravomoćne sudske presude za kaznena djela navedena u Etičkom kodeksu HDZ-a,
(2) Član ima pravo istupiti iz HDZ-a podnošenjem pisane izjave o istupanju.
(3) Član HDZ-a može biti isključen ako teže povrijedi članske obveze.
(4) O isključenju odlučuju časni sudovi županijskih organizacija i Grada Zagreba, protiv čijih je odluka dopušten priziv na Visoki časni sud.
(5) Članu HDZ-a koji se upiše u drugu stranku registriranu u Republici Hrvatskoj, članstvo prestaje trenutkom upisa.
Stegovne mjere
Članak 44.
(1) U odlučivanju o pravima i obvezama članova HDZ-a časni sudovi odlukom izriču stegovne mjere.
(2) Stegovne su mjere:
a) ukor,
b) oduzimanje dužnosti u stranci,
c) uvjetno isključenje,
d) bezuvjetno isključenje.
(3) Ukor se izriče članu HDZ-a za lakšu povredu članskih obveza.
(4) Oduzimanje dužnosti u stranci može se izreći članu HDZ-a za opetovano činjenje lakših povreda članskih obveza. Takva se mjera izriče obvezno pri izricanju uvjetnog isključenja.
(5) Uvjetno isključenje i bezuvjetno isključenje izriče se članu HDZ-a za težu povredu članske obveze.
Teže povrede obveza člana HDZ-a
Članak 45.
Težom povredom obveza člana smatra se svako njegovo postupanje koje je uzrokovalo ili je moglo uzrokovati teže posljedice za ugled i interese stranke, ili štetu, a i kad bitno krši Statut HDZ-a, ili djeluje u suprotnosti s Programom HDZ-a, ili se ponaša suprotno načelima i ustroju HDZ-a, ili pak grubo krši etički kodeks ponašanja članova HDZ-a.
HDZ: Dvostruki kriteriji oko discipliniranja članstva
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.