Saborski odbor za veterane predložio je da Dan antifašističke borbe postane spomendan i da kao takav ne bude više neradni dan. Na navedeni prijedlog reagirali su zagrebački antifašisti i brojni političari, uključujući predsjedničkog kandidata Zorana Milanovića koji je pozvao sve da se urazume.
> Prof. Banac: ‘Dan antifašističke borbe ne treba biti ni spomendan, treba ga sasvim skinuti’
“Vidim da neki pametnjakovići žele ukinuti Dan antifašističke borbe, 22. lipnja, kao državni blagdan. Urazumite se, ljudi. Za ljubav čijih prljavih strasti opet dijelite građane? Kome smeta taj blagdan, kojega, bez ijednog incidenta ili ispada, slavimo zadnjih tridesetak godina?”
Upravo je smanjenje broja blagdana i praznika, uključujući i Dana antifašističke borbe razmatrala Milanovićeva Vlada 2012. godine.
“U Hrvatskoj sigurno ima previše praznika i mislim da bi bilo dobro progovoriti o toj temi, koji su to dani i da li ih obilježavati kao spomendane. Mislim da ćemo se mi dogovoriti nakon rasprave koju provedemo na kvalitetan način”, ustvrdio je bivši SDP ministar Željko Jovanović.
Milanovićeva je Vlada razmišljala o ukidanju dva državna praznika i jednog blagdana, izvijestio je tad HRT.
“U povijest bi tako vrlo skoro trebali otići Dan antifašističke borbe koji se obilježava 22. lipnja i Dan državnosti tri dana poslije. Radni dan ubuduće će vjerojatno biti i blagdan Tijelovo. O navedenim promjenama bilo je riječi i na sjednici Vladinog užeg kabineta.”, navedeno je na HRT-u.
Milanović: ‘HDZ pokušava naciji utjerati svoje blagdane’
SDP-ov predsjednički kandidat Zoran Milanović usprotivio se i ideji ukidanja Dana neovisnosti kao državnog praznika.
“Eto nama HDZ-a, koji u bezidejnosti i praznini svoga bivanja sada, kao i uvijek, pokušava naciji utjerati svoje blagdane. Spomendan Sabora, 30. svibnja, namjeravaju opet uvaliti kao „dan državnosti“. To nikada i nije trebao biti dan državnosti; to je dan na koji je 1990. ustrojen demokratski višestranački hrvatski Sabor – s HDZ-ovom većinom. U tome je, ujedno, i sva „državnost“ toga datuma. Molim ih da to ne čine i da ne provode nasilje, donoseći tako simbolički i emotivno nabijene odluke običnom, petparačkom „žetončić“ većinom. Što ako prva sljedeća saborska većina sruši tu odluku i tako u nedogled. Ne dijelite naciju na takvim pitanjima”, poručio je Milanović 8. listopada.
Podsjetimo, predsjednik Vlade Andrej Plenković predstavio je na sjednici Vlade početkom listopada novi kalendar obilježavanja blagdana i spomendana, izrazivši uvjerenje da će takav način obilježavanja biti primjereniji i bolji te omogućiti da se izbjegne svaka nedoumica, konfuzija i nedorečenost.
Plenković je predstavio popis predloženih novih blagdana prema kojem bi Dan državnosti bio 30. svibnja, a ne 25. lipnja kao dosad.
Plenković u obrani Dana antifašizma zloupotrebljava predsjednika Tuđmana
“Treba stati na kraj politici detuđmanizacije i unutar HDZ-a. To znači da ja kao predsjednik HDZ-a i Vlade kažem da je 22. lipnja blagdan koji je uvrstio predsjednik Franjo Tuđman i tako će i ostati“, istaknuo je Plenković dodavši da je “sve što su na Odboru govorili nije ni politika Predsjedništva ni Nacionalnog vijeća, ni HDZ-a ni Vlade RH”.
Poslao je i poruku Đakiću.
“I ja njemu šaljem poruku i svima koji žele detuđmanizirati HDZ, ja to neću dozvoliti. Raspravljat ćemo mi to sve, moramo jasno reći da je dosta politike koja rastvara temelje onoga što je Tuđman stvorio, što bi HDZ trebao biti i smjera u kojem Hrvatska treba ići. Tko to ne razumije, ne razumije prošlost, sadašnjost ni budućnost Hrvatske”, poručio je Plenković.
Tekst se nastavlja ispod oglasa