Zašto su otpremnine hrvatskih političara veće od britanskih?

Foto: Fah (Fotomontaža. Narod.hr)

Prema pisanju portala Politico, u posljednje tri godine bivša britanska premijerka Theresa May, ostala je bez čak 40 ministara, među kojima je i aktualni premijer Boris Johnson. Za tih je 40 ministara isplaćeno oko 400 tisuća eura, odnosno u prosjeku oko 10 tisuća eura otpremnine po članu, neovisno o razlogu napuštanja funkcije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novac je tako dobio i Damian Green, ministar koji je otišao zbog skandala s pornografijom. Oporba smatra da je 10 tisuća eura prevelika otpremnina, no naspram iznosima koje povuku naši bivši ministri to je sitnica.

Dok je britanska javnost zabrinuta tako visokim iznosima, u Hrvatskoj političari primaju i uzimaju i četiri puta veće otpremnine.

Dalić povukla 38 tisuća eura 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako je Martina Dalić, nakon odlaska iz Vlade šest mjeseci koristila pravo na punu plaću, a drugih šest mjeseci pola plaće. Ukupno više od 166 tisuća kuna, osnosno s porezima i doprisnoma 281 tisuću kuna ili 38 tisuća eura – četiri puta više nego britanski ministri, navedeno je u tiskovnom izdanju Jutarnjeg lista.

Otpremnina koju će Žalac povući iznosi 39 700 eura!

Ministrica Žalac koštat će nas i više. Po pisanju 24 sata, otpremnina koju će Žalac povući iznosi 294 408 kn ili 39 700 eura!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako će smijenjena ministrica, čiji su mandat obilježile afere poput one s luksuznim Mercedesom u dvorištu obiteljske kuće i prometna nesreća bez važeće vozačke dozvole, nastaviti primati plaću primati godinu dana, a to pravo vjerojatno će iskoristiti i Nada Murganić. Žalac je imala neto plaću od 18.936 kuna, a s doprinosima to je 32.712 kn.

Ove dvije ministrice, za razliku od Lovre Kuščevića, Gorana Marića i Tomislava Tolušića, koji odlaze na saborsku plaću od barem 15.000 kuna, nemaju zastupnički mandat. Ali zato imaju pravo dobivati punu plaću šest mjeseci nakon smjene, a zatim još pola plaće sljedećih šest mjeseci.

Žalac je za 24 sata potvrdila da će to pravo koristiti, a Murganić je rekla da će vidjeti. Ako obje iskoriste pravo i ne nađu novi posao, smjena dvije ministrice koštat će porezne obveznike 560.745 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz to ćemo plaćati i nove ministre. Žalac je imala neto plaću od 18.936 kuna, a s porezom i doprinosima to je 32.712 kuna. Korištenje prava “6+6” tako će koštati ukupno 294.408 kuna. Murganić je imala nižu plaću, 18.333 kune, a bruto bi njena smjena koštala 266.337 kuna.

Tko ima pravo na otpremninu?

Pojam otpremnine u Republici Hrvatskoj najčešće se definira kao novčani iznos kojeg poslodavac, pored plaće, plaća radniku kojem otkazuje ugovor o radu, stoji u analizi Ministarstva rada.

Definicijsko diferenciranje pojma otpremnine kao, s jedne strane nagrade radniku za vjernost poslodavcu, a s druge strane i kao sredstva ublažavanja štetnih posljedica koje otkaz za radnika proizvodi, što neki autori nazivaju “zaštitnom klauzulom”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Republika Hrvatska ima relativno značajan broj zaposlenih u okviru nefinancijskih javnih poduzeća u kojima se u bližoj budućnosti može očekivati restrukturiranje te potencijalno veći broj potraživanja po osnovi prava na otpremnine. Zaključno valja izvesti kako je upravo u okviru isplata otpremnina kod poslodavaca u javnom sektoru, bilo da se radi o javnim i državnim službama ili o poslodavcima “u pretežitom vlasništvu Republike Hrvatske” primijećen najveći broj manipulacija, upozoravaju znanstvenici u analizi.

Takvom stanju svakako je pomogao i nedostatak transparentnosti te evidencije isplata te kontrole. Slijedom svih ovdje postavljenih zaključaka nedvojbena je potreba djelovanja na području uređenja prava na otpremnine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.