Zbog pritisaka otkazano stručno predavanje Nenada Bakića na FER-u: Oglasio se svjetski poznati IEEE

bakić fer
Foto: Snimka zaslona, FER; fotomontaža: Narod.hr

Predavanje “Izazovi epidemijskog modeliranja za pandemiju SARS-CoV-2”, koje se trebalo održati 23. 12. 2021. na FER-u, otkazuje se radi sustavnog pritiska na organizatore predavanja, ali i na FER kao instituciju koja samo ustupa svoj prostor za održavanje predavanja, piše na stranicama ieee.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Što je Faktograf proglasio lažima o koronavirusu, a sad ne želi priznati grešku?

> Faktograf tvrdio da ne vrši cenzuru, a onda se žalio da ih se zastrašuje jer onemogućuju ‘širenje demagogije’

IEEE je najveća svjetska stručna udruga za unaprjeđivanje tehnologije. Ima više od 400.000 članova: znastvenika, inženjera, stručnjaka, studenata i drugih u 160 država svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naziv “IEEE” skraćenica je punog službenog naziva (izv.) Institute of Electrical and Electronics Engineers, Inc., u prijevodu Institut inženjera elektrotehnike i elektronike.

Uspješni matematički epidemiološki modeli Nenada Bakića

Radi se o predavanju matematičara Nenada Bakića. Kao matematičar i stručnjak Bakić je vrlo uspješan u izradi o matematičkih epidemioloških modela. Njegovi matametički modeli su dugo u središtu zanimanja. To je zbog toga jer su se pokazali vrlo uspješnim, a Bakić ih javno objavljuje na svom Facebooku.

Puni naziv predavanja bio je “Izazovi epidemijskog modeliranja za pandemiju SARS-CoV-2”, a trebalo se održati u organizaciji hrvatske sekcije IEEE, odnosno svjetske udruge za unaprjeđivanje tehnologije Institute of Electrical and Electronics Engineers.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Je li u pitanju cenzura i pristisak politike?

“Ovakav pritisak na slobodu iznošenja jednog matematičkog modela, koji se konačno mogao podvrći znanstvenoj i stručnoj raspravi i kritici, odraz je negativnog stanja društva i svijesti u kojem se nalazimo”, nastavlja IEEE.

“Važno je također za naglasiti da se FER nikada nije bavio cenzuriranjem ičijeg mišljenja niti je cenzurom uvjetovao ustupanje prostora za održavanje predavanja, vodeći se načelima pluralizma, slobode govora i dobrobiti sukoba mišljenja s ciljem razvoja društva.

Izražavajući nadu da će se ta svijest uskoro proširiti i na ostatak hrvatskoga društva, završavamo riječima dekana FER-a s nedavno održane svečane promocije magistara inženjera: “sveučilišta su oduvijek bila poprišta međusobnog oplemenjivanja, žive rasprave i stalnih propitivanja, razmjene mišljenja i argumenata”, poručuju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

FER-ovac ponosan na svoj fakultet kao mjesto slobodne misli i ne-cenzure:

IEEE – najveća stručna udruga za tehnologiju na svijetu

IEEE je najveća svjetska stručna udruga za unaprjeđivanje tehnologije.

Naziv “IEEE” skraćenica je punog službenog naziva (izv.) Institute of Electrical and Electronics Engineers, Inc., u prijevodu Institut inženjera elektrotehnike i elektronike.

Članovi IEEE-a su inženjeri, znanstvenici i stručnjaci koji, uz one koji djeluju u područjima elektrotehnike i elektronike, danas okupljaju i mnoge u područjima računarstva, razvoja softvera, informacijskih tehnologija, fizičare, liječnike i druge. Stoga se puni naziv udruge (osim u pravnim i službenim dokumentima) sve manji koristi, odnosno, naziva se jednostavno samo “IEEE”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Impresivne brojke o IEEE

Prema podacima krajem 2019. godine, IEEE ima:

  • više od 419.000 članova, od kojih više 124.000 studenata, u više od 160 država
  • 342 sekcija u deset zemljopisnih regija širom svijeta
  • 1.834 stručna odjela koji na lokalnoj razini objedinjuju članove sličnih tehničkih interesa
  • 3.422 studenska ogranka na sveučilištima i drugim visokim učilištima u više od 100 država
  • 2.600 stručnih odjela studentskih ogranaka
  • 39 tehničkih društava i 7 tehnička vijeća koji zastupaju široki raspon tehničkih interesa
  • oko 200 znanstvenih i strukovnih časopisa
  • digitalna knjižnica IEEE Xplore® s više od 5 milijuna dokumenata
  • više od 1.800 konferencija održavanih po cijelom svijetu godišnje
  • oko 1.200 važećih IEEE normi i više od 650 normi u razvoju.

Najnoviji podaci dostupni su na stranici “IEEE at a glance”.

Predavanje koje je toliko zainteresiralo stručnu javnost, osobito tehničko-matematičkog smjera, je otkazano. Žalosno je da se takve stvari događaju u Hrvatskoj u 21. stoljeću. Osobito kada se radi o stručnim skupovima koji bi značajno mogli doprinijeti u svojm području u izradi epidemiloških modela i drugih poboljšanja.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.