Zbog želje za uvođenjem eura Plenkovićeva Vlada hitno prodaje udjele u više od 300 tvrtki, ali zadržava “kapitalce”?

Zagreb, 01.08.2019. - Konferencija za medije premijera Andreja Plenkovića. Na fotografiji Andrej Plenković. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ/ lsd

Ubrzanje privatizacije jedna je od onih reformi koje se već desetljećima povlače po strateškim dokumentima pa se tako našla i u Vladinu akcijskom planu za ulazak u eurozonu, odnosno europski tečajni mehanizam 2, piše u ponedjeljak Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U planu se navodi da će ta mjera “pomoći privući nova ulaganja i stvoriti preduvjete za snažniji rast produktivnosti”. Do travnja iduće godine bit će raspisani natječaji za prodaju dionica ili udjela do 25 posto vlasništva koje država ima u 90 poduzeća, navodi dnevnik.

Na listi Centra za restrukturiranje i planiranje (CERP) takvih je 357, što znači da će se inicirati prodaja četvrtine portfelja. Sam način prodaje, kaže za Jutarnji list Zvonimir Savić, savjetnik premijera koji je zadužen za koordinaciju projekta euro, ovisit će o tome trguje li se dionicama na burzi ili ne.

>Evo što je Boris Johnson pisao o Hrvatskoj 2012.: ‘Hrvatski prijatelji, izbjegnite uvođenje eura’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Čelnik PiS-a Kaczynski: ‘Kažemo ne uvođenju eura i ne europskim cijenama’

>Dok Plenković na brzinu želi uvesti euro, češki premijer Babiš analizira rizike: ‘Euro ne bismo trebali uvesti skoro’

>Unatoč tvrdnjama Plenkovića da je referendum o uvođenju eura već održan, većina Hrvata protiv nove valute

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U slučaju poduzeća čije dionice kotiraju na burzi, a takvih je manji broj, CERP će dati nalog za prodaju, a za ostale će objaviti javne pozive za prodaju dionica/ poslovnih udjela javnim nadmetanjem koje se održava u CERP-u. U Ministarstvu za upravljanje državnom imovinom pojašnjavaju daje u tijeku analiza postojećeg portfelja te da će se prvenstveno raditi o javnim pozivima s javnim nadmetanjem, navodi Jutarnji list.

U planu je objava maksimalno četiri javna poziva. Objava će biti u dnevnom tisku, na web stranicama CERP-a i Ministarstva državne imovine pojašnjavaju u Ministarstvu državne imovine, ističući kako te dvije institucije “imaju svu potrebnu logistiku za provedbu ovog zadatka u zadanim rokovima”.

Neslužbeno se može saznati da će prvi javni poziv s popisom udjela u 30-ak poduzeća biti objavljen na jesen. Iako u državnim institucijama još ne otkrivaju koja bi se poduzeća mogla naći na listi, čini se da će to biti samo ona u kojima država ima male udjele. Prodaja “kapitalaca” poput Podravke, Croatia osiguranja i Petrokemije ostaje u nasljedstvo nekoj novoj Vladi, a to znači i stvarno ubrzanje privatizacije, donosi Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.