Burno na Antikorupcijskom vijeću: Zekanović došao s kartonima; Vanđelić: Što ćemo o Ini reći djeci?

zekanović
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah

Danas u podne počela je treća sjednica Antikorupcijskog vijeća, na kojoj su saslušani bivši predsjednik Nadzornog odbora Ine Damir Vanđelić i bivši predstavnik radnika u NO-u Božo Mikuš. Početak sjednice prošao je u znaku performansa kojeg je izveo Hrvoje Zekanović .

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Vijeća Nikola Grmoja ranije je rekao da ne odustaje od pozivanja i premijera Andreja Plenkovića te bivšeg ministra Tomislava Ćorića jer upravo njih smatra odgovornima za korupciju u toj tvrtki.

Branko Bačić iz vladajućeg HDZ-a saslušanja i dalje ocjenjuje protuzakonitima, poručujući da im je jedini cilj – naštetiti Vladi, javlja HRT.

Zastupnik Hrvoje Zekanović, pripadnik vladajuće većine, na početku sjednice u klupi je posložio izreske portreta predsjednika Republike Zorana Milanovića, čelnika Mosta Bože Petrova, te bivših ministara Tomislava Panenića i Slavena Dobrovića, jer ih, kako je rekao, Grmoja izbjegava pozvati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Okršaj na saborskim stubama – Grmoja: ‘Želite sakriti istinu o Ini’, Habijan: ‘HDZ se ničega ne boji’

”Ovo vaše izbjegavanje pozivanja ovih ljudi koji imaju informacije ili su direktno povezani s korupcijom govori o vama samima”, rekao je Zekanović, dodajući da Vijeće prikriva korupciju.

>Grmoja: Percepcija saslušanja na Antikorupcijskom vijeću, unatoč pokušajima vladajućih da ih prikažu nezakonitima, jako se mijenja

Grmoja ga je optužio da radi cirkus pa rekao da predlaže drugačiji dnevni red sa zaključkom da se gore navedena četvorica dovedu na saslušanje, ali kada odredi Vijeće.

Grmoja je također Zekanoviću zbog upadica odredio četiri opomene i udaljivanje sa sjednice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mikuš Grmoji: Prestanite govoriti da branim MOL

Nakon izlaganja Bože Mikuša, bivšeg predstavnika radnika u Nadzornom odboru Ine, Grmoja je ustvrdio da je Mikuš u ranijim istupima branio MOL, što je zasmetalo Mikušu i dovelo do prepirke.

– Nemojte mi stavljati u usta nešto što ja nisam rekao. Pazite, vi možete imati svoje mišljenje, ali to mišljenje ne možete stavljati u moja usta, uzvratio mu je Mikuš.

– Vi branite model upravljanja Inom i MOL, rekao je Grmoja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Ništa ja ne branim. Mogu vam hrpu dokumenata pokazati gdje se i napadamo, rekao je Mikuš.

Na Grmojino pitanje je li ikada javno ukazivao na vođenje kompanije koje nije bilo u skladu sa Zakonom o trgovačkim društvima, Mikuš je odgovorio da sigurno nije kao član NO-a, te da ne zna je li to učinio kao član sindikata, dodajući da ne zna na što Grmoja cilja.

Na pitanje je li ovakvo vođenje Ine od strane MOL-a dovelo do toga da je Ina jača kompanija nego što je bila kad je MOL ušao u nju 2003., Mikuš je odgovorio protupitanjem.

– Ako je Ina bila jača kompanija 2003., zašto nije modernizirala rafinerije?, upitao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje je li Ina pretvorena u podružnicu MOL-a odgovorio je da nikada nije imao dojam da je Ina podružnica MOL-a.

– Ja sam imao puno sukoba s predstavnicima MOL-a po raznim pitanjima, dodao je Mikuš.

– Prestanite govoriti da ja branim MOL. Ja ne branim MOL, ja branim istinu, poručio je Grmoji.

Mikuš: Prijedlog korporativnog upravljanja minirao Vrdoljak

Govoreći o modelu upravljanja Inom, spomenuo je prijedlog izmjena sustava korporativnog upravljanja Inom iz 2014. godine, koji su napravili po jedan predstavnik MOL-a i hrvatske strane.

– Da je taj prijedlog dogovoren, danas bismo imali puno bolji model korporativnog upravljanja nego je bio prije, rekao je Mikuš.

Dodao je da je do tog prijedloga došlo zahvaljujući inicijativi tadašnjeg predsjednika NO-a Siniše Petrovića. Rekao je i da je taj prijedlog trebao ići na skupštinu, ali se to nikad nije dogodilo.

– Koliko sam ja pratio medije, izgleda da ga je minirao ministar (Ivan) Vrdoljak, rekao je Mikuš.

– Imali bi danas bolju situaciju i ne bi imali toliko trvenja, ali političari ne bi imali toliko utjecaja koliko su imali do onda i mene uopće ne čudi da je to minirao gospodin Vrdoljak, rekao je.

Vanđelić:

“Bio sam svjedok na suđenju protiv Sanadera, na arbitraži. Iako nismo imali zaštitu države, moj stav oko Ine ostao je isti. U NO Ine imenovala me Vlada na čelu s Oreškovićem. Da podcrtam koliko je tema važna – svoju imovinu sam javno pokazao, a zbog nedostatka volje za borbu protiv korupcije nisam htio ući u politiku. Za upravljanje Inom potrebno je pročitati dokumentaciju i zakone”, naglasio je i pročitao što treba pratiti da bi se razumjela problematika, javlja N1.

“Postoji studija američke konzultantske tvrtke koja govori da je MOL nakon preuzimanja Ine nepridržavanjem ugovora oštetio državu za 6,2 milijarde dolara. Upoznali smo Vladu s nepoštivanjem ugovora između MOL-a i RH, a mišljenja smo davali i javno u medijima. Kad sam preuzimao ulogu predsjednika NO-a Ine preko Ministarstva gospodarstva dobio sam izvještaj prethodnika koji je napisao: ‘Moglo bi se kazati da Ina ne djeluje u skladu s hrvatskim propisima.’ To sam dobio ja, Vlada i svim mi u društvu Ina. Hanfa je napravila izvanredni nadzor u Ini tada i zaustavila trgovanje dionicama dok se nadzor ne završi, ne znam zašto to nisu napravili sad.”

“I danas tržišna vrijednost MOL-a i Ine su približno jednake”, rekao je Vanđelić i dodao: “Bio bih za to da RH snizi udio vlasništva u Ini, ali i dalje upravlja strateškim interesima. Kako ćemo mi djeci objasniti kako su vlade donosile odluke o Ini kao stratešku kompaniju koja čini skoro 10 posto hrvatskog BDP-a? Mislim da je tek sad jasno ljudima što je Ina, kad je nastupilo energetsko siromaštvo. Imamo strukturni sistemski problem o kojem Hrvatska nije donosila dobre odluke.”

Rafinerija Sisak

“Dopis ministra govori da je zatvaranje Rafinerije protivno interesima Hrvatske. Ina će uložiti maksimalne napore da poveća transport prema Mađarskoj i Slovačkoj, to je suludo. Po zakonu o trgovačkim društvima, tko god to potpisuje to nije po zakonu. Osim ako je MOL to platio. Mi smo energično reagirali, dobili smo naputak da se čujemo s Vladom, prekinuli smo sjednicu i izašlo smo na konzultacije. Telefonski smo rekli da se protivimo zatvaranju Rafinerije Sisak jer smo godinu dana ranije dobili dokument s grbom RH gdje se jasno navodi da je to protivno interesu RH. Dobili smo odgovor da ćemo mailom dobiti suglasnost. Što se tiče Siska, tema je kompleksna. On je problematičan i njegovo postojanje je upitno”, kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.