Željko Sakić: Kako je Ivan Tepeš spasio Hrvatsku od Haaga i velikosrpske ideje

Foto: Narod.hr

Jučer sam, i sam bio zatečen odlukom haaškoga tribunala. Šok! Zaprepaštenje! Nevjerica! To su bile reakcije hrvatskog političkog vrha nakon odluke kojom se Vojislav Šešelj oslobađa optužnice po svih 14 točaka i proglašava slobodnim. Štoviše velikosrpskoj ideji sada se daje puni politički legimitet, te je Šešelj jučer u Beogradu izjavio; „Ideja velike Srbije će živjeti i bez mene, ona je besmrtna.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Štoviše, hrvatski politički vrh, odmah je nakon najave Vojislava Šešelja da će doći u službeni posjet Zagrebu, nakon telefonskog razgovora predsjednice i premijera proglasio Šešelja personom non grata slijedećih dvadeset godina.

To mi se čini prilično čudnom odlukom s obzirom da je DORH navodno, nekada podignuo jednu optužnicu protiv Šešelja, pa bi ga se valjda temeljem nje moglo uhititi čim prijeđe granicu.

No iz DORH-a poručuju kako će vidjeti što je bilo s tom jednom optužnicom, koja negdje postoji, i eventualno je nadopuniti, neke stvari, dodati, a neke izbaciti. Prema ovome prilično je upitno bi li se Šešelja doista moglo uhititi, jer nisam siguran da je u Hrvatskoj istraga protiv Šešelja odmaknula dalje od one haaške.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uostalom od njegovih zlodjela proteklo je „svega“ 26 godina pa u DORH-u nisu stigli razraditi optužnicu, no sada će se baciti na posao. Sada kada je za sve prekasno.

Nisam još primjetio da je glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan, ponudio mandat na raspolaganje. Njegov zamjenik Mladen Bajić koji je na čelu DORH-a bio punih 12 godina, formalno nema taj moralni imperativ.

Iako je Andrija Hebrang u svojoj izjavi bio i više nego jasan; “Haag sudi špijunima, a nitko od kreatora agresije na Hrvatsku nije procesuiran ni tamo u Haagu, ali ni u Zagrebu! To je naš problem, a ne Haag! To je bio osvajački rat za trećinu hrvatskog teritorija do linije Virovitica-Karlovac-Karlobag, s trećine našeg teritorija protjerali su 240.000 Hrvata, pobili 8000 identificiranih civila od čega su polovina žene i djeca! A mi nismo digli ni jednu optužnicu! Imamo dokaze o tome u objavljenoj knjizi koju je prihvatio čak i sud u Hagu, ali podatci iz knjige nisu ušli u udžbenike ni u naše medije! Nismo digli ni jednu optužnicu za rušenje 14 hrvatskih bolnica, a znamo tko je rušio!… Krenimo od sebe.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jučer je premijer Orešković bio u Vukovaru, očito loše informiran od strane novog ravnatelja SOA, oko čijeg se imenovanja dva mjeseca nije moglo usuglasiti na relaciji Banski dvori – Pantovčak. Sada sam se sjetio kako je Daniel Markić francuski državljanin. Voilà!

Francuska veza ili Commonwealt?

Sudac Jean-Claude Antonetti, koji je počinio ovu pravnu svinjariju je Francuz. Štoviše bio je savjetnik Jacquesa Chiraca, francuskog predsjednika, koji nije poput Françoisa Mitterranda slijetao u Sarajevo da bi u posljedni trenutak spriječio napade na Srbe koji su opsjedali grad, a kojima je Šešelj prema mišljenju Antonettija držao „motivacijske govore“, kao i u Hrvatskoj, pa su jučer Šešeljevi motivirani sljedbenici slaveći njegovo oslobađanje u Srebrenici uzvikivali „Opet ćemo klati!“ Vidi se motivacija i učinak rada haaškog suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak ključan je bio glas suca Mandiaye Nianga. Tko je taj? Radio je u Državnom tužiteljstvu Vrhovnog suda u Senegalu. Za Senegal se baš ne bi moglo reći da je zemlja s idealno uređenim pravnim sustavom. Ali Senegal je bio francuska kolonija u kojoj službeni Pariz do danas ima neupitan utjecaj, čak se vozi i rally Pariz-Dakar.

Beogradski odvjetnik Toma Fila objašnjava kako je u izricanju presude Šešelju došlo do preokreta. „Ključna stvar je u tom trećem članu vijeća. Prethodni sudac, Frederik Harhoff koji je izuzet na zahtjev Šešelja, izjasnio se da je on kriv. Da je taj sudac ostao u vijeću imali bi rezultat dva naprema jedan, odnosno samo bi sudac Antonetti dao mišljenje da Šešelj nije kriv, a ostalo dvoje bi dali mišljenje da jest.“

A tko je bio na čelu Vijeća koje je 28. kolovoza 2013. izuzelo danskog suca Harhoffa, i to na Šešeljev zahtjev? Sudac Bakone Justice Moloto, predsjedavajući, te Liu Daqun i Burton Hall. Odluka je donesena uz protivljenje kineskog suca. Dakle Bakone Justice Moloto, je Južnoafrikanac, dakle iz države Commonwealtha, pak Burton Hall dolazi sa Bahama, koji su također dio Commonwealtha. Naziv Commonwealth je zajednica država koje su nekoć tvorile Britansko Carstvo, a poslije su zadržale veze i suradnju te priznaju britanskog monarha kao vrhovnog poglavara.

Sada sam se sjetio mirovnih predstavnika za ex-Jugoslaviju lordova Petera Carringtona i Davida Owena, i svakako Paddya Ashdowna s „njegovom salvetom“, koju je u najboljoj balkanskoj maniri strpao u džep prigodom večere s dr. Franjom Tuđmanom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tešeš spas u zadnji čas!

Ako se Vučić i Nikolić, koji su bili prvi suradnici Vojislava Šešelja za vrijeme rata, javno ne distanciraju od te izjave i javno ne kažu da je taj projekt ‘Velike Srbije’ gotov i da im više nikad neće past na pamet osvajanje granica Virovitica-Karlovac-Karlobag, mi moramo zablokirati njihov ulazak u EU, izjavio je potpredsjednik Sabora Ivan Tepeš.

Siguran sam da su nakon ove izjave u Beogradu sazvali sjednicu Vijeća za nacionalnu sigurnost, pa sada Vučić i Nikolić znojna lica grozničavo razmišljaju što odgovoriti Tepešu. Kako spasiti velikosrpski projekt, nakon ovakve epohalne Tepešove izjave? Izgleda da im niti 15 % glasova koje će na predstojećim izborima dobiti Šešelj ne može pomoći. Možda to što poput pučkoškolca traži Tepeš i izjave baš danas, na 1. travanj i puknu od smijeha.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.