Žene s invaliditetom trostruko više diskriminirane

Zagreb, 16.05.2015 - Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske - SOIH, kao krovna organizacija koju èini mreža od 14 nacionalnih saveza osoba svih vrsta invaliditeta s preko 250 lokalnih udruga organizira dvodnevnu, "Prvu konferenciju žena s invaliditetom" a pod pokroviteljstvom Ministarstva socijalne politike i mladih. Tema Prve konferencije je "Položaj žena s invaliditetom u RH" s posebnim naglaskom na položaj žena s invaliditetom u ruralnim sredinama te njihovo sudjelovanje u politièkom i javnom životu. Na slici Irena Sarta iz Ureda za ravnopravnost spolova, Marica Mirtiæ iz SOIH-a, pomoènica ministrice socijalne politike i mladih Iva Prpiæ i bivša saborska zastupnica Vesna Škuliæ. foto HINA/ Damir SENÈAR /ds

Žene s invaliditetom trostruko su više diskriminirane od ostalih žena, a posebno teško žive u ruralnim sredinama u kojima ne postoji senzibilitet za njihove probleme, istaknuto je u na početku Prve konferencije žena s invaliditetom, čiji će sudionici tijekom dvodnevnog rada donijeti zaključke o položaju takvih žena i mogućnostima njegova poboljšanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Žene s invaliditetom svakodnevno su izložene trostrukoj diskriminaciji – kao žene, kao osobe s invaliditetom te nezaposlene ili nedovoljno educirane osobe, ustvrdila je pomoćnica ministrice socijalne politike i mladih Iva Prpić.

U Hrvatskoj je ukupno oko 520 tisuća osoba s invaliditetom, a rješavanje njihovih problema znači i rješavanje problema društva u cjelini, poručila je.

Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Anka Slošnjak upozorila je na izostanak istraživanja o položaju žena s invaliditetom u malim sredinama i problemima s kojima se tamo susreću. No, dodala je, očita je njihova podzastupljenost u političkom i javnom životu, a često su izložene i mobbingu i drugim vrstama diskriminacije na radnom mjestu..

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I predsjednica Mreže žena s invaliditetom- SOIH Gordana Jurčević smatra da su žene s invaliditetom najviše izložene nasilju i diskriminaciji pri zapošljavanju, dok je Marica Mirić, koordinatorica Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske, upozorila na diskriminaciju u pružanju zdravstvenih usluga, obrazovanju i javnom životu, te čestom nasilju u obitelji prema takvim osobama.

Konferenciju je organizirala Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske – SOIH, kao krovna organizacija koju čini mreža od 14 nacionalnih saveza osoba svih vrsta invaliditeta s preko 250 lokalnih udruga, a održava se pod pokroviteljstvom Ministarstva socijalne politike i mladih.

Kao zaključak dvodnevne konferencije u nedjelju će biti donesena platforma, uvrštena u Nacionalnu strategiju izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom, koja će biti donesena do kraja ove godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.