Ženske udruge iz Domovinskog rata: Stop nasilju nad ženama u hrvatskim medijima

Na održanoj konferenciji za medije nevladinih ženskih udruga iz vremena Domovinskog rata 1991-1996. brojne su sudionice i sudionici izrazili solidarnost s urednicom i novinarkom Ozanom Bašić, a u povodu sramotnog otkaza koji je dobila na Mreži TV. Također sve prisutne osobe izrazile su ogorčenje zbog nasilja nad ženama u hrvatskim medijima koje je postalo gotovo svakodnevna praksa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navedeni su primjeri brojnih novinarki kao što su Karolina Vidović Krišto, Hloverka Novak-Srzić i Elizabeta Gojan. Nezavisno od njihovih pojedinačnih slučajeva i svjetonazorskih opredjeljenja članice udruga iz časnog vremena Domovinskog rata izražavaju navedenim novinarkama svoju solidarnost i podršku istovremeno se zalažući za elementarna demokratska načela.

Prisutne su se složile kako od trenutka povijesnog ulaska Republike Hrvatske u Europsku uniju svjedočimo paradoksalnom i sve intenzivnijem i sustavnom gušenju slobode javne riječi u medijima naše Republike. Nasuprot deklarativnih izjava i obveza koje je izvršna i zakonodavna vlast preuzela te neupitnih načela koja su temelj svake demokratske zajednice problemi u hrvatskim medijima sve su teži i dramatičniji!

Otkazi uglednim urednicama i novinarkama i to kako onima na javnoj HRT-u tako i u nizu privatnih i komercijalnih medijskih kuća ukazuju na potrebu jasnog prosvjeda protiv takve prakse i istinskog iskazivanja solidarnosti sa žrtvama ovoga nasilja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegujući univerzalne vrijednosti iz vremena hrvatskog Domovinskog rata i dramatičnih dana agresije na Republiku Hrvatsku 1990. – 1995. prisutne su se odlučno zauzele za trajne akcije i sustavnu borbu za slobodu javne riječi. Pozivaju javnost da se pridruži nastojanjima za obranu slobode javne riječi.

Osobito su naglasile da se kao državljanke Republike Hrvatske s istim osjećajem odgovornosti kao i 1991. godine obvezuju na suprotstavljanje nasilju nad ženama u hrvatskim medijima.

U slučaju otkaza gospođi Ozani Bašić osobito je problematizirana serija nečasnih pritisaka i manipulacija te prijetnji kojima je bila izložena tijekom serijala u kojem je razgovarala sa autentičnim sudionicama nevladinih udruga kao što su Slavica Bilić, Shenida Bilalli, Dunja Vatovac, Dragica Pandek te Jelica Sarajlija. Ukazujući na neupitne probleme zakonskih prijedloga u svezi silovanih žena prisutni su se složili s potrebom bitne promjene njegovog konteksta i jasnog određenja s obzirom na velikosrpsku agresiju na Republiku Hrvatsku. Uz prisutne članice ženskih nevladinih udruga podršku i solidarnost izrazili su i Slaven Letica, Josip Jurčević, Josip Kokić, Antun Bačoka Udruga „ Korektiv“, Đuro Glogoški, predsjednik Udruge 100%-tnih HRVI I skupine te posebnom pismenom porukom prva Predsjednica legendarnog Bedema ljubavi iz 1991. gospođa Slavica Bilić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.