Najveći problem istočne Hrvatske je iseljavanje mladih ljudi koji čine 58 posto ukupno iseljenih iz Hrvatske, istaknuto je u četvrtak na osječkom Ekonomskom fakultetu, na otvorenju 5. Međunarodnog znanstvenog simpozija “Gospodarstvo istočne Hrvatske – Vizija i razvoj”.
Predsjednica Organizacijskog odbora tog skupa Anka Mašek-Tonković kazala je na otvorenju kako je na politici da napravi kvalitetan okvir, osigura stabilnost te stimulira poduzetnike, jer će time pomoći i povratku onih koji su se iselili.
Tijekom trodnevnog simpozija raspravljat će se o nekoliko tematskih područja, poput novih trendova u razvoju gospodarstva koje će, između ostaloga, obuhvatiti izlaganja o mjerenju uspješnosti malih obiteljskih hotela, utjecaju porezne politike na turizam, ali i kritičnim faktorima uspjeha start-up poduzeća. Predstavit će se i istraživanje o značajnosti Hrvatske u kanadskom uvozu i izvozu unutar različitih industrija.
U tematskom području međusektorska suradnja i partnerstvo te ekologija predstavit će se izlaganja o imidžu Hrvatske u Mađarskoj, prihvaćenosti bitcoina kao digitalne valute u Hrvatskoj, ali i poreznom okviru hrvatskog financijskog sustava te ekonomskoj održivosti elektrana na biomasu u Hrvatskoj.
Tematsko područje regionalnog razvoja – izazovi i prilike te povijesna naslijeđa u razvoju istočne Hrvatske obuhvatit će, uz ostalo, teme kulturnog turizma Slavonije i Baranje te komparativnu analizu konkurentnosti velikih slavonskih poduzeća u odnosu na ostatak Hrvatske i regiju.
U sklopu tematskog područja ljudskog kapitala u funkciji društveno-ekonomskog razvoja regije analizirat će se radna snaga i nezaposlenost u Hrvatskoj i odabranim državama članicama EU, a govorit će se i o pogledu poslodavaca na zapošljivost studenata u istočnoj Hrvatskoj.
U okviru tematske rasprave o društveno odgovornom poduzetništvu na skupu će se se govoriti o ulozi društvenih aktera na razvoj društvenog poduzetništva, ali i održivosti sustava mirovinskog osiguranja u RH.