U sklopu 11. znanstveno-stručnog simpozija “Ratna bolnica Vukovar 1991. godine – dr. Juraj Njavro”, koji se u utorak održava u Vukovaru u sklopu obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991., predstavljena je monografija “Hrvatski sanitet u srpsko-crnogorskoj agresiji na Republiku Hrvatsku” .
Monografija “Hrvatski sanitet u srpsko-crnogorskoj agresiji na Republiku Hrvatsku”, u kojoj su radovi više od stotinu autora i koautora koji su bili voditelji sanitetskih jedinica u Republici Hrvatskoj, predstavljena je u sklopu 11. znanstveno-stručnog simpozija “Ratna bolnica Vukovar 1991. godine – dr. Juraj Njavro”.
“Kroz zasebna poglavlja ukupno 133 autora i koautora pokušali smo u monografiji opisati organizaciju i funkcioniranje pojedinih ratnih bolnica, sanitet u vojnim bolnicama, sanitet MUP-a te suradnju sa sanitetom Hrvatskoga vijeća obrane u Bosni i Hercegovini, rekao je predstavljajući monografiju glavni urednik i autor pojedinih poglavlja Andrija Hebrang, dodajući kako je riječ o golemom djelu koje će povijesti prenijeti istinu o onome što se dogodilo u Domovinskom ratu.
Istaknuo je kako je među ostalim monografiju trebalo napraviti i zato što je, kako je rekao, sve ono što se dogodilo u Domovinskom ratu u proteklih 25 godina “pometeno u zaborav”.
“Cijeli Domovinski rat je pometen u zaborav, s njim i naši branitelji, pa i naš glavni sanitetski stožer”, ocijenio je Hebrang, ističući kako je sanitet u Domovinskom ratu odigrao herojsku ulogu.
Po njegovim riječima, knjiga sadržava i mnoge fotografije i dokumente koji svjedoče o tome kako je jedna cijela generacija liječnika napustila sigurnost i toplinu svojih bolnica i otišla na ratište.
“Prva sanitetska jedinica bila je dodjeljena MUP-u”, prisjetio se Hebrang i dodao kako je smrtnost ranjenika u Domovinskom ratu bila 1,49 posto, što je vrhunski rezultat u svjetskim ratovima.
Na predstavljanju monografije bio je i ministar zdravlja Siniša Varga, koji je poručio da je budućnost vukovarske bolnice neupitna.
“Vukovarsku bolnicu vidimo kao značajni element za rješevanje problematike specifične zdravstvene zaštite braniteljske populacije. U tijeku je europski projekt izgradnje rehabilitacijskog centra u sklopu vukovarske bolnice koji će ponajprije biti namjenjen braniteljskoj populaciji, a zatim i svom drugom stanovništvu”, rekao je Varga.
U stručnom dijelu sudionici simpozija imat će priliku čuti izlaganja o ulozi medicinskih sestara u Domovinskom ratu, progonstvu i mirnoj reintegraciji, rehabilitaciji žrtava Domovinskog rata u zajednici, stradanju djece i civila u Domovinskom ratu na području Brodsko-posavske županije te mostarskoj kliničkoj bolnici.
Organizatori simpozija su Udruga hrvatskih liječnika dragovoljaca 1990.-1991., Opća županijska bolnica u Vukovaru i bolnica hrvatskih veterana.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h
Photo: ob-vukovar.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.