U Srbiji se 15. rujna slavi Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave. U Generalnom konzulatu Republike Srbije u Vukovaru okupili su se Dragana Jeckov, bivši okupacijski gradonačelnik i ravnatelj vukovarske bolnice Vojislav Stanimirović, svećenstvo Srpske pravoslavne crkve na čelu sa osečkopoljskim i baranjskim episkopom Heruvimom i mnogi drugi.
> Potresno pismo Dragani Jeckov članova obitelji nestalih: U vašim Negoslavcima krv je tekla u potocima… Dajte nam tijela! Dajte nam njihove kosti
Srbijanski državnik praznik 15. rujna obilježava se u spomen na 1918. godinu kada je probijen Solunski front u Prvom svjetskom ratu. Za Srbe, to je bio početak oslobođenja od austrougarske okupacije. Zajedničko vijeće općina Vukovar, institucija hrvatskih Srba istočne Slavonije, Baranje i Srijema, prenijela je vijest na svojim mrežnim stranicama. Domaćin je bio srbijanski konzul Vladimir Marjanović.
Konzulat u Vukovaru nalazi se odmah preko puta Vukovarske bolnice
Evo što je rekao srbijanski konzul: „Večeras obeležavamo praznik, to je naš Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave. Prisećamo se dana kada je došlo do proboja Solunskog fronta, upravo to predstavlja jednu veliku snagu našeg naroda, jedno sećanje na borbu ljudi da se vrate svojim kućama. Ono što je značajno za taj dan da je srpska vojska to postigla u saradnji sa svojim saveznicima, a saveznici su tada bili Francuska, Velika Britanija, Rusija i Italija. Srpski narod ne zaboravlja ko mu je pomogao tada, jer srpski narod ima sećanje i nikad ne zaboravlja kako je i odakle dolazila pomoć. Srećan vam praznik Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, te da ga dugo i u zdravlju proslavljamo“.
> 25. kolovoza 1991. Vukovar – grad je napadnut iz svih smjerova svim raspoloživim naoružanjem JNA
Mjesto gdje se nalazi srbijanski konzulat u Vukovaru je ulica Ivana Gundulića broj 19. Nije slučajno kako se on nalazi odmah preko puta Nacionalne memorijalne bolnice ‘Dr. Juraj Njavro’ Vukovar.
Stanimirović u Vukovaru od 1991. do 1995.
Zanimljivo, na isti dan – 15. rujna 1991. godine Vojislav Stanimirović pridružio se sanitetu agresorske JNA. Vukovarsku bolnicu nazivao je „poslednjim ustaškim bastionom“. Tijekom okupacije grada bio je aktivan u političkim strukturama pobunjenih Srba. Osim što je okupacijski gradonačelnik i ravnatelj bolnice, bio je i član Vlade takozvane Republike Srpske Krajine. Mile Martić svojedobno ga je predlagao za mandatara. Njegova supruga Ljeposava optužena je za prikrivanje ratnih zločina navodeći u obdukcijskim nalazima da su hrvatske žrtve poginule od eksplozija, iako je vrlo lako mogla utvrditi kako je riječ o ubojstvu vatrenim oružjem ili udarcem tupim predmetom. Sam Stanimirović negira da je bio na području vukovarske bolnice za vrijeme zločina na Ovčari, unatoč izjavama brojnih svjedoka koji su ga tamo vidjeli.
> Stanimirović tvrdi da nije bio u Vukovaru kad se dogodio zločin na Ovčari, časna sestra kaže da jest
Što je ZVO Vukovar?
Zajedničko vijeće općina (ZVO) Vukovar institucija je koja okuplja Srbe na prostoru koji je bio okupiran za vrijeme Domovinskog rata. Njezino osnivanje predviđeno je Erdutskim sporazumom potpisanim 12. studenog 1995. godine. Tim su sporazumom pobunjeni Srbi, uplašeni mogućnošću nove operacije Hrvatske vojske nakon “Oluje“ i pobjedničkih operacija u Bosni i Hercegovini, prihvatili poraz i pomirili se sa činjenicom kako ipak neće živjeti u stavu tadašnje SR Jugoslavije, odnosno Srbije.
> Stanimirović u intervjuu Nacionalu pravdao svoju ulogu iz 1990-ih: Što je zapravo istina?
„ZVO čini Skupština, sastavljena od vijećnika iz redova srpske etničke zajednice bez obzira na njihovu stranačku pripadnost, koji su izabrani na izborima za predstavnička tijela jedinica lokalne uprave i samouprave na području dvije najistočnije županije, u skladu sa Statutom ZVO–a. U 7. sazivu ZVO (2021.-2025.) Skupština broji 28 vijećnika. Skupština je najviše tijelo ZVO–a koja, između ostalog bira predsjednika koji svoju dužnost obavlja profesionalno. Sporazumom o osnivanju ZVO zamjenici župana Vukovarsko-srijemske i Osječko-baranjske županije iz redova srpske etničke zajednice su i potpredsjednici ZVO–a“, piše na stranicama ove institucije.
Predsjednik ZVO–a je Dejan Drakulić, potpredsjednici su Srđan Jeremić i Radomir Čvarković, a tajnik je Vinko Lazić. ZVO obuhvaća sljedeće općine i gradove: Trpinja, Erdut, Jagodnjak, Šodolovci, Negoslavci, Markušica, Borovo, Beli Manastir i Vukovar.
ZVO podsjeća na institucije pobunjenih Srba
Ova zajednica neodoljivo podsjeća na ilegalne postupke pobunjenih Srba koji su 1990. osnivali svoje zajednice općina i tako kršili Ustav i teritorijalni integritet Republike Hrvatske. Prva takva osnovana je 27. srpnja 1990. godine. Nazvana je: „Zajednica opština Sjeverne Dalmacije i Like“. Bio je to začetak SAO Krajine, odnosno Republike Srpske Krajine koja će biti proglašena u prosincu 1991. godine.