Znate li da je brodogradilište u Kraljevici jedna od najstarijih aktivnih kompanija u Europi?

Foto: dalmont.hr

Jeste li se ikada zapitali koje su najstarije kompanije na svijetu? Postoje mnoge kompanije koje su preživjele različita vremena, režime i države. Video postavljen na Youtubeu bavi se upravo tom temom te donosi pregled najstarijih kompanija u svijetu, kao i na pojedinim kontinentima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ono što je posebno zanimljivo jest da se među najstarijim kompanijama u Europi našlo naše brodogradilište u Kraljevici. Riječ je također o jednom od najstarijih brodogradilišta na Sredozemlju. Brodogradilište je osnovao car Karlo VI. Habsburški 1729. te ono od tad kontinuirano djeluje do danas.

Ipak, autori videa zanemarili su jednu još stariju kompaniju u Hrvatskoj koja do danas kontinuirano djeluje. Riječ je o dubrovačkoj ljekarni u franjevačkom samostanu Male braće. Ljekarna je utemeljena davne 1317. u sklopu franjevačkog samostana, a moguće je da je postojala i ranije, ali o tome nema pisanog traga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kuriozum je da ta ljekarna postoji i opskrbljuje stanovništvo lijekovima sve do današnjih dana te je njezin neprekidan rad tijekom sedam stoljeća jedinstven u svijetu. Naime, u povijesti ljekarništva sačuvani su dokumenti o postojanju ljekarni na tlu Europe već u 12. i 13. stoljeću (kod nas u Trogiru 1271.) dakle prije ove u Dubrovniku, međutim nijedna se nije održala kroz stoljeća do današnjih dana, stoji na stranicama Ljekarne Male braće.

Ovaj video pak navodi jednu također iznimno staru ljekarnu koja djeluje do danas, a to je ljekarna Raeapteek u Tallinu u Estoniji, no ona postoji od ranog 15. stoljeća, dakle, dubrovačka ljekarna je starija od nje.

Evo 10 najstarijih kompanija u svijetu koje djeluju sve do danas (kako ih navodi video):

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. Janapski “Kongo Gumi” – utemeljen 578. – riječ je o građevinskoj tvrtki koja je bila u obiteljskom vlasništvu – te je godine princ Shortuku pozvao u Japan 3 stručnjaka kako bi izgradili budistički hram te je tako nastala ta kompanija
2. Austrijski restoran “Saint Peter Stifts Kulinarium” – utemeljena 803. u sklopu opatije Sv. Petra u Salzburgu
3. Njemačka vinarija “Saffelter Hof” – utemeljena 862. – danas obiteljska vinarija, osnovana u sklopu benediktinske opatije
4. Francuska kovnica novca “Monnaie de Paris” – utemeljena 864. – državna institucija zadužena za stvaranje kovanica
5. Engleska kraljevska kovnica novca – utemeljena 886. – te je godine Alfred Veliki zauzeo London i počeo kovati srebrne kovanice sa svojim portretom.
6. Irski Sean’s bar – utemeljen, pretpostavlja se, 900.
7. Talijanska ljevaonica zvona “Pontificia Fonderia Marinelli” – utemeljena 1040. – osnovala ju je obitelj Marinelli u Napuljskom kraljevstvu. Godine 1924. ljevaonici je Vatikan dodijelio naslov “pontifikalne ljevaonice”
8. Belgijski Affligem Brewery – pivovara utemeljena 1074. – osnovali ju benediktinci unutar svoje opatije
9. Danski “Munke Molle” (vodeni mlin) – utemeljen 1135. – osnovali su ga engleski benedinktinci, a danas također proizvodi kruh i kolače
10. Kineski restoran Ma Yu Ching – utemeljen 1153. (za vrijeme dinastije Jin)

Izdvojimo još najstarije kompanije u nekim europskim državama:

– u Austriji je to već spomenuti restoran iz 803.
– u Portugalu pošta koja potječe iz 1520.
– u Norveškoj pošta iz 1647.
– u Finskoj željezara “Fiskars” iz 1649.
– u Bugarskoj arsenal iz 1878.
– u Grčkoj – kavana iz 1785. itd.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.